TVN24 Biznes | Ze świata

Rząd Ukrainy zaapelował do Elona Muska. Miliarder spełnił prośbę

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, Reuters
Ukraińscy żołnierze odpalają haubicę Howitzer w pobliżu Charkowa
Ukraińscy żołnierze odpalają haubicę Howitzer w pobliżu Charkowa Reuters
wideo 2/20
Rosja atakuje Ukrainę

Starlink jest już aktywny na Ukrainie i dostarcza internet za pośrednictwem satelit. W ten sposób szef firmy SpaceX Elon Musk spełnił prośbę wicepremiera Ukrainy Mychajło Fedorowa.

Starlink to telekomunikacyjne satelity przeznaczone do dostarczania internetu. Działają na orbitach o wysokości około 550 km, czyli dość niskich. SpaceX zamierza umieścić na orbicie 12 tysięcy satelitów, a podobne konstelacje chcą wystrzelić także inne firmy, np. Amazon czy Facebook.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Apel wicepremiera Ukrainy do Elona Muska

W sobotę wicepremier Ukrainy i Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fedorow zaapelował w mediach społecznościowych do Elona Muska, szefa firmy SpaceX, o to, aby udostępnił Ukrainie stacje Starlink.

"Elonie Musku, gdy próbujesz skolonizować Marsa - Rosja próbuje zająć Ukrainę! Gdy twoje rakiety wracają z kosmosu i lądują - rosyjskie rakiety atakują ukraińskich cywilów! Prosimy cię o zapewnienie Ukrainie stacji Starlink i przemówienie do rozsądnych Rosjan, by zaprzestali tych działań" - napisał na Twitterze Mychajło Fedorow we wpisie skierowanym do właściciela firmy SpaceX.

Tweet udostępniło dalej oficjalnie konto rządu Ukrainy. "Drogi Elonie Musku, Ukraina potrzebuje twojego wsparcia. Twoja postawa i twoje działania mają znaczenie" - podkreślono.

Elon Musk zapewnia Ukrainie dostęp do Starlinka

Po około 10 godzinach miliarder zareagował na ukraiński apel.

"Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie. Więcej terminali jest w drodze" - odpowiedział na apel Elon Musk na Twitterze.

Oficjalne konto Ukrainy odpisało: "dzięki, doceniamy to".

Starlink - kosmiczny internet

Na łączność internetową na Ukrainie wpłynęła rosyjska inwazja, szczególnie w południowej i wschodniej części kraju, gdzie walki były najcięższe - podał Reuters.

Dodał, że wdrożenie technologii satelitarnej jest niezwykle kosztowne, ale może zapewnić dostęp do internetu osobom mieszkającym na obszarach wiejskich lub w trudno dostępnych miejscach, do których nie docierają kable światłowodowe i wieże komórkowe. Technologia ta może być również krytycznym mechanizmem ochronnym, gdy huragany lub inne klęski żywiołowe zakłócają komunikację.

Starlink to sieć satelitów - ma zapewnić dostęp szybkiego internetu na całej Ziemi. System telekomunikacyjny jest tworzony przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX. Docelowo na niskiej orbicie okołoziemską ma znaleźć się 12 tys. urządzeń. Pierwsze znalazły się na orbicie w 2019 roku.

Musk przekazał 15 stycznia, że SpaceX ma 1469 aktywnych satelitów Starlink, a 272 wkrótce przejdzie na orbity operacyjne - podał Reuters.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości