Potężna eksplozja i powódź. Stan wyjątkowy w raju

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, BBC News

W związku z potężną eksplozją w magazynie materiałów wybuchowych oraz powodzią, spowodowaną ulewnymi deszczami prezydent Republiki Seszeli Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Tylko w wyniku powodzi zginęły trzy osoby.

Potężna eksplozja w magazynie materiałów wybuchowych spowodowała ogromne zniszczenia w przemysłowej części głównej wyspy Seszeli - Mahe. Zdarzenie to zbiegło się z ulewnymi deszczami, które wywołały powódź.

Do wybuchu doszło w nocy ze środy na czwartek lokalnego czasu w firmie budowlano-wydobywczej, gdzie w czterech kontenerach składowano materiały wybuchowe. Eksplozja spowodowała też zniszczenia na międzynarodowym lotnisku, mimo że jest ono oddalone o cztery kilometry. BBC News informuje, że w wyniku wybuchu rannych zostało wiele osób, a służby ewakuowały mieszkańców okolicznych domu.

Stan wyjątkowy na Seszelach

"Od dziesięciu lat pojawiały się istotne wątpliwości związane z magazynowaniem materiałów wybuchowych" - cytuje prezydenta gazeta "Seychelles Nation". "Eksplodowały cztery kontenery... Moje serce krwawi i wiem, że to dotknęło wiele rodzin. Z ogromnym szokiem patrzyłem na stan, w jakim znalazły się Providence, Petit Paris i Cascade, które wyglądają jak po wojnie" - ocenił prezydent Wavel Ramkalawan.

"W związku z eksplozją w magazynie materiałów wybuchowych, która spowodowała ogromne zniszczenia w rejonie Providence Industrial i sąsiednich terenach oraz ze zniszczeniami, jakie wywołała powódź, prezydent ogłosił 7 grudnia stan wyjątkowy" - brzmi oświadczenie biura seszelskiego prezydenta.

Prezydent tego afrykańskiego kraju - jak pisze Reuters - przekazał dziennikarzom w czwartek, że w powodzi, jaką wywołały gwałtowne deszcze, zginęły trzy osoby. Ramkalawan poprosił również o upamiętnienie ich minutą ciszy.

Google Maps

Apel do mieszkańców

"Apelujemy, żeby wszyscy pozostali w swoich domach. Wszystkie szkoły będą zamknięte. Tylko pracownicy niezbędnych służb oraz podróżujący, będą mieć zgodę na przemieszczanie się" - czytamy w oświadczeniu prezydenta.

Na oficjalnym profilu rządu Seszeli w serwisie X (dawniej Twitter) - Visit Seychelles - pojawiła się informacja o tym, że międzynarodowe lotnisko oraz połączenia portowe pomiędzy wyspami nadal obsługują ruch turystyczny.

Republika Seszeli jest wyspiarskim krajem, położonym na północny-wschód od Madagaskaru. To bardzo popularny kierunek turystyczny. Składa się z 115 wysp, zamieszkanych przez około 100 tysięcy osób, co sprawia, że Seszele są najmniej zaludnionym państwem afrykańskim.

Autorka/Autor:tmw/kg

Źródło: tvn24.pl, Reuters, BBC News