Kanał Sueski odblokowany. Ponad 100 statków wpłynęło w nocy

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

W nocy na kanale panował duży ruch. Jak informował w poniedziałek prezes zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie, 113 statków miało przepłynąć Kanałem Sueskim w obu kierunkach do godzin porannych we wtorek. Szlak ten został odblokowany dzięki sprowadzeniu z mielizny na tor wodny kontenerowca Ever Given, który od blisko tygodnia blokował żeglugę w Kanale.

Żegluga w obu kierunkach ruszyła w poniedziałek wieczorem, a wcześniej Ever Given skierował się na północ i zmierza w kierunku położonego w połowie kanału Wielkiego Jeziora Gorzkiego, gdzie zostanie poddany badaniom technicznym. Prezes Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie wyjaśnił, że po zablokowaniu Kanału przez Ever Given w kolejce na tym morskim szlaku ustawiły się 422 statki, w tym kontenerowce.

Jego zdaniem cały proces przywracania pełnej żeglugi na tej trasie będzie trwał ponad trzy dni.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Przez Kanał Sueski przepływa około 15 proc. światowego handlu, dla Egiptu szlak jest ważnym źródłem dochodów, z powodu jego zamknięcia kraj tracił 15 mln dolarów dziennie - pisze Reuters. Blokada tej kluczowej dla transportu między Europą a Azją drogi morskiej wpłynęła na ceny ropy i transportu morskiego na świecie. Jego dalsze zamknięcie miałoby poważne konsekwencje dla światowego handlu i łańcuchów dostaw.

Autor:asty//now

Źródło: PAP