Dwa tysiące spadochroniarzy w pobliżu Estonii. Rosja odpowiada NATO?

Rosyjskie wojska powietrznodesantowe ćwicząmil.ru

Rosyjskie wojska powietrznodesantowe rozpoczęły duże ćwiczenia w graniczącym z Estonią i Łotwą obwodzie pskowskim. W ćwiczeniach bierze udział dwa tysiące spadochroniarzy i 500 „jednostek sprzętu bojowego”, czyli pojazdów, samolotów i śmigłowców.

Cytowana przez agencję Interfax rzeczniczka wojsk powietrznodesantowych major Irina Krugłowa poinformowała, że ćwiczenia potrwają do piątku. Przewidziano jednoczesne desantowanie dwóch batalionowych grup taktycznych. Scenariusz manewrów zakłada przejęcie kontroli nad lotniskiem umownego przeciwnika i stoczenie boju w celu osłony granicy.

Aktywne rosyjskie wojsko

Rosjanie nie sprecyzowali, czy planowali ćwiczenia spadochroniarzy wcześniej, czy jest to jedno z organizowanych nagle i bez uprzedzenia ćwiczeń, które mają testować gotowość bojową wojsk. Warto zauważyć, że zaledwie wczoraj pomruk niezadowolenia w Rosji wywołała parada z okazji Dnia Niepodległości Estonii w mieście Narwa. Kilkaset metrów od granicy z Rosją paradowały między innymi amerykańskie wozy opancerzone Stryker. Wojsko USA znajduje się w Estonii w ramach ćwiczeń NATO.

Sami Rosjanie też są bardzo aktywni. W ubiegłym tygodniu nad jeziorem Ładoga, na północny wschód od Sankt Petersburga, odbyły się manewry lotnictwa myśliwskiego "Ładoga-2015". Wzięło w nich udział około 30 samolotów Su-34, Su-27, MiG-29, MiG-29SMT i MiG-31BM.

W zeszły poniedziałek zakończyły się natomiast ćwiczenia Strategicznych Wojsk Rakietowych. Objęły one 20 regionów Rosji, m.in. obwody twerski, iwanowski i kirowski, a także Kraj Ałtajski i Republikę Mari Eł. Wzięło w nich udział łącznie ponad 30 pułków rakietowych, dysponujących rakietami balistycznymi w silosach, takimi jak RS-20W Wojewoda i RS-18 Stilet i mobilnymi, zainstalowanymi na ciężarówkach, Topol, Topol-M i Jars.

Autor: mk/ja/kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru