"Mam bardzo duży szacunek dla Polski. Jak wiecie, Polacy lubią mnie, a ja ich"


Wiem, że Polacy budują bazę wojskową, na którą wykładają sto procent kwoty. To coś bardzo miłego dla Stanów Zjednoczonych - oświadczył w czwartek Donald Trump. Amerykański prezydent podkreślił jednocześnie, że czuje sympatię do Polaków. - Jak wiecie, Polacy lubią mnie, a ja ich - dodał.

- Mam bardzo duży szacunek dla Polski i, jak wiecie, Polacy lubią mnie, a ja ich. Już niedługo jadę do Polski - powiedział Donald Trump dziennikarzom na spotkaniu przed Białym Domem.

- Wiem, że Polacy budują bazę wojskową, na którą wykładają sto procent kwoty. Budują więc coś bardzo miłego dla Stanów Zjednoczonych - dodał amerykański prezydent.

Podczas wizyty w Białym Domu we wrześniu 2018 roku prezydent Andrzej Duda zapowiedział budowę stałej bazy amerykańskiej w Polsce, która miałaby nosić nazwę Fort Trump.

Reakcja Donalda Trumpa na słowa Andrzeja Dudy o bazie "Fort Trump"
Reakcja Donalda Trumpa na słowa Andrzeja Dudy o bazie "Fort Trump"tvn24

Amerykański prezydent znów nad Wisłą

Donald Trump wraz z Melanią będzie przebywał z wizytą w Polsce od 31 sierpnia wieczorem do 2 września. Dzień przed powrotem do Waszyngtonu amerykański przywódca weźmie udział w Warszawie w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Informując dziennikarzy o wizycie nad Wisłą, Trump zwrócił uwagę na dobre relacje, jakie łączą Polskę i USA. - Nie mogę się doczekać [tej wizyty - przyp. red.]. Lubię ten naród - przyznał.

W czasie wizyty w Europie Trump odwiedzi także Danię.

Pierwsza para Ameryki przyjechała do Warszawy już w lipcu 2017 roku, zaledwie kilka miesięcy po objęciu urzędu przez Donalda Trumpa. Prezydent USA został wówczas przyjęty z entuzjazmem i wielokrotnie podkreślał swoją sympatię do Polaków.

Prezydent Donald Trump w WarszawieBiały Dom | public domain

Duda w Waszyngtonie

W czerwcu wizytę w Waszyngtonie złożył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Prezydenci podpisali wówczas deklarację dotyczącą zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce. Zakłada ona, że "Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego". Obecność ma wzrosnąć "w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania".

"Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych projektów wymienionych poniżej, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza" - napisano w deklaracji. PRZECZYTAJ CAŁĄ DEKLARACJĘ PO POLSKU >

Autor: momo//now / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty: