Służby w szpitalach, masowe zatrzymania kobiet i noworodków

Dominikana deportuje Haitańczyków
Dominikana deportowała ponad 276 tysięcy imigrantów z Haiti w 2024 roku
Źródło: Reuters Archive

Służby imigracyjne Dominikany przeprowadziły działania w kilkudziesięciu szpitalach, w wyniku których łącznie 135 kobiet i dzieci pochodzących z Haiti zostało deportowanych do swojego kraju. Wśród odesłanych osób były kobiety w ciąży i te tuż po urodzeniu dziecka.

Kluczowe fakty:
  • Władze Dominikany od zeszłego roku prowadzą masowe deportacje Haitańczyków przybywających do tego kraju nielegalnie.
  • W poniedziałek służby imigracyjne przeprowadziły działania w kilkudziesięciu szpitalach, zatrzymały i deportowały łącznie 135 osób.
  • Eksperci krytykują takie działania dominikańskich władz.

Służby imigracyjne Dominikany poinformowały w oświadczeniu, że w poniedziałek przeprowadzono działania w 33 publicznych szpitalach. W ich wyniku 48 kobiet w ciąży, 39 kobiet tuż po urodzeniu dziecka i 48 dzieci przebywających w tych placówkach, zostało przewiezionych do ośrodków zatrzymań cudzoziemców bez uregulowanego statusu, a następnie deportowano ich do Haiti.

Władze zapewniają, że kobiety i dzieci były traktowane w sposób "humanitarny" i "godny", a do kraju były odwożone bezpiecznymi autobusami "wyposażonymi w specjalne udogodnienia". Podkreślono, że deportacje odbyły się już po tym, jak wypisano je ze szpitali po uprzednich badaniach i stwierdzeniu, że ich życiu nic nie zagraża.

Deportacje z Dominikany

Takie działania służb w szpitalach są elementem kilkunastu wytycznych prezydenta Dominikany z początku kwietnia. Według jednego z zaleceń, pracownicy państwowych szpitali muszą legitymować pacjentów, wymagać od nich informacji o zatrudnieniu i zamieszkaniu, by ich status imigracyjny mogły zweryfikować służby.

Działania te krytykują eksperci. Dominikańskie Stowarzyszenie Medyczne podkreśliło, że deportacje osób z potrzebami medycznymi mogą narażać ich zdrowie i życie na szwank. Amnesty International zauważa, że proceder może zniechęcać migrantów przebywających w kraju nielegalnie do poszukiwania pomocy medycznej w razie potrzeby.

Dominikana prowadzi masowe deportacje imigrantów przybywających nielegalnie z Haiti. W 2024 roku odesłano ponad 276 tysięcy osób, a w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku kolejne 80 tys. Popularny wśród turystów kraj jest jedynym państwem mającym granicę lądową z pogrążonym w chaosie, ogarniętym przemocą gangów Haiti, którego mieszkańcy masowo uciekają w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Szacuje się, że co najmniej 500 tys. Haitańczyków żyje w 11-milionowej Dominikanie, a w zeszłym roku ok. 33 tys. kobiet z Haiti urodziło dziecko w tamtejszych szpitalach.

Czytaj także: