"Die Welt": Polska na nowo pokochała Merkel

"Die Welt" pisze o przyjaznym nastawieniu polskiego rządu do kanclerz MerkelShutterstock

Przez swoją otwartą politykę wobec migrantów Angela Merkel stała się w Polsce postacią nielubianą, jednak w ostatnim czasie nastawienie do niemieckiej kanclerz nagle się zmieniło - pisze w piątek "Die Welt". "Nowa miłość" Polaków do Merkel ma wynikać z obaw, które rodzą ostatnie sukcesy partii proputinowskich.

"[Agresywny] ton wobec Merkel w polskich mediach prorządowych stał się delikatniejszy" - ocenił korespondent "Die Welt" w Warszawie Joerg Winterbauer, przypominając, że antyniemiecki głos w mediach związanych z PiS był w minionym roku bardzo głośny, zwłaszcza w odniesieniu do samej kanclerz.

Wybory w Niemczech budzą strach w Polsce

Niemiecki korespondent zauważa, że powód tak mocnej zmiany nastawienia rządzących i związanych z nimi mediów wobec niemieckiego rządu "jest oczywisty". Sukces Alternatywy dla Niemiec (AfD) oraz Lewicy (Die Linke) w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz w Berlinie unaoczniły polskiemu rządowi, jak może wyglądać alternatywa dla obecnie rządzącej w Niemczech Merkel. "Stała się rzeczywistą wizja, że jedna z tych partii może współtworzyć rząd. Obie te możliwości obudziły w Polsce ogromny strach" - pisze Winterbauer, wyjaśniając, że obie partie reprezentują proputinowskie nastawienie.

Strach przed ścisłą współpracą rosyjsko-niemiecką wpisany jest w polską rzeczywistość od wieków - podkreśla dziennikarz, przypominając w tym kontekście rozbiory Polski i pakt Ribbentrop-Mołotow.

Winterbauer zaznacza, że właśnie ta perspektywa jest ważna dla właściwego zrozumienia, dlaczego prezes PiS Jarosław Kaczyński nie widzi w AfD naturalnego partnera, chociaż "obie partie mają wiele ze sobą wspólnego". "Są przeciwko uchodźcom, obie widzą w islamie wielkie zagrożenie dla Europy, obie są za większymi kompetencjami dla państw narodowych niż dla scentralizowanej Europy" - wylicza dziennikarz.

"Kto odesłałby taką kanclerz do diabła?"

"Pasują do siebie świetnie. Tak przynajmniej można byłoby sądzić" - pisze korespondent "Die Welt", zauważając jednocześnie, że czerwone światło w umysłach prawicowych polityków w Polsce włączyło nastawienie AfD do Rosji.

Dziennikarz zauważa, że w mediach związanych z PiS po wyborach w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pojawiły się artykuły zachwalające kanclerz Merkel.

Podobną ocenę, jak dodaje Winterbauer, wyraził jeszcze w lipcu preses PiS, mówiąc, że "Angela Merkel jest dla nas najlepszym rozwiązaniem" - przypomina słowa Jarosława Kaczyńskiego rozmowie z niemieckim "Bildem".

Autor: tmw/ja / Źródło: Die Welt

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock