Deklaracja Orbana w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP
Stoltenberg: pomoc sojuszników dla Ukrainy pomogła jej wyzwolić 50 procent terytoriów
Stoltenberg: pomoc sojuszników dla Ukrainy pomogła jej wyzwolić 50 procent terytoriówNATO
wideo 2/3
Stoltenberg: pomoc sojuszników dla Ukrainy pomogła jej wyzwolić 50 procent terytoriówNATO

Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie będą blokować decyzji NATO w sprawie Ukrainy, ale nie chcą w nich uczestniczyć. Na wspólnej konferencji prasowej w Budapeszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i wsparcia finansowego dla Kijowa.

Orban stwierdził, że stanowisko Węgier w sprawie wojny w Ukrainie "różni się od stanowiska pozostałych państw członkowskich". - Musimy przyznać, że Węgry nie są w stanie zmienić opinii (większości państw NATO - red.). Dlatego jasno powiedzieliśmy, że nie chcemy blokować żadnych decyzji - stwierdził premier Węgier, dodając, że jego kraj wypełnia wszystkie zobowiązania podjęte wobec Sojuszu.

Pod koniec maja Orban stwierdził, że Węgry muszą przedefiniować swoją rolę w NATO. - Pracujemy nad tym, jak możemy funkcjonować jako członek NATO, nie biorąc udziału w działaniach Sojuszu poza jego terytorium - powiedział w wywiadzie dla węgierskiego radia publicznego.

Jens Stoltenberg i Viktor Orban na konferencji w BudapeszciePAP/EPA/ZOLTAN MATHE HUNGARY

Stoltenberg: uczestnictwo w misjach poza terytorium NATO jest dobrowolne

Premier Węgier dał jasno do zrozumienia, że jego kraj nie chce uczestniczyć w wysiłkach NATO na Ukrainie - powiedział w środę Stoltenberg, który przybył do Budapesztu po spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki w Rydze. Norweg potwierdził, że uczestnictwo w misjach poza terytorium Sojuszu jest dobrowolne.

Sekretarz generalny NATO wyraził nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i wsparcia finansowego dla Kijowa. Węgry nie będą jednak uczestniczyć w tych przedsięwzięciach – dodał Stoltenberg.

W ostatnim czasie Węgry zajęły odmienne stanowisko w sprawie wzmocnienia roli koordynacyjnej NATO w transferze broni na Ukrainę i szkoleniu ukraińskich żołnierzy. - Propozycja NATO w tej sprawie to przekraczanie czerwonych linii, które Sojusz sam wyznaczył na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej - ocenił w wywiadzie dla portalu Index minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, nazywając plany pomocy Ukrainie "szaloną misją".

Rząd Orbana, który od dawna krytykuje udzielanie przez Zachód pomocy militarnej Kijowowi, do początku lutego blokował unijną pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro. Budapeszt występuje również przeciwko integracji Ukrainy z NATO i Unią Europejską, sprzeciwiając się - bez formalnego blokowania - rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Brukseli z Kijowem. Ponadto przez miesiące Węgry blokowały przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ZOLTAN MATHE HUNGARY

Tagi:
Raporty: