Tylko USA i Francja, spośród sześciu krajów NATO wydających najwięcej na obronność, wypełnią w tym roku zobowiązanie dotyczące utrzymania budżetów wojskowych - pisze w czwartek "Financial Times", powołując się na brytyjski think tank European Leadership Network.
Budżety na obronność ograniczą w tym roku Wielka Brytania, Kanada, Niemcy i Włochy, wyraźnie łamiąc obietnicę złożoną we wrześniu 2014 roku na szczycie w Newport.
Puste deklaracje
"Financial Times" przypomina, że członkowie NATO są zobowiązani do wydawania na obronność minimum 2 proc. PKB, ale bardzo niewiele krajów trzyma się tej zasady. Raport punktujący niedociągnięcia członków sojuszu opublikowano w czasie, gdy NATO - według części komentatorów - stoi w obliczu największych wyzwań od zimnej wojny. Stanowi również dowód, że członkowie NATO głośno deklarowali konieczność przeciwstawienia się rosyjskiej agresji na Ukrainie, ale nie wywiązali się z zobowiązania dostarczenia środków - zauważa londyńska gazeta.
W odpowiedzi na raport rzeczniczka NATO Oana Lungescu podkreśliła, że jest "poważna dysproporcja między wyzwaniami w kwestii bezpieczeństwa a środkami przeznaczanymi na obronność".
"FT" precyzuje, że wydatki wojskowe Stanów Zjednoczonych są prognozowane w tym roku na poziomie 3,4 proc. PKB, sporo powyżej minimalnego progu 2 proc. PKB. Budżet obronny Francji stanowi 1,5 proc. PKB, ale za to w 2015 roku ma pozostać na niezmienionym poziomie.
Europa ogranicza zbrojenia
Z kolei Wielka Brytania, która spośród członków NATO wydaje na obronność najwięcej po USA, zmniejszy swój budżet militarny z 55 miliardów dolarów w 2014 roku do 54 mld USD w roku bieżącym (spadek z 2,07 proc. PKB do 1,88 proc. PKB).
Niemcy, Włochy i Kanada wspólnie przeznaczą na obronność o 5,7 mld dolarów mniej niż w ubiegłym roku. Wszystkie te trzy kraje już teraz nie dotrzymują swoich zobowiązań - każdy z nich przeznacza na obronność jedynie po 1-1,2 proc. PKB.
Kością niezgody są zwłaszcza niewielkie wydatki na obronność w Niemczech, gdzie politycy są podzieleni w opiniach na temat roli, jaką Berlin powinien odgrywać na arenie międzynarodowej.
Siedmiu innych członków NATO, poza Francją i USA, wypełni w tym roku zobowiązania o niezmniejszaniu budżetów obronnych: Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia i trzy kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia. Jak zaznacza "Financial Times", ich budżety są jednak stosunkowo niewielkie - razem wydają mniej niż wynosi połowa obecnego rocznego budżetu obronnego Wielkiej Brytanii.
Autor: mm\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Bundeswehr