Świat

Zeman dał Babiszowi nieograniczony czas na stworzenie rządu

Świat

vlada.czW połowie stycznia rząd Andreja Babisza nie uzyskał wotum zaufania

Desygnowany na premiera Czech Andrej Babisz nie jest związany przez prezydenta Milosza Zemana żadnym terminem przy drugiej próbie tworzenia gabinetu - poinformowała w czwartek wieczorem agencja CTK.

Obaj politycy spotkali się w czwartek wieczorem na wspólnej kolacji w prezydenckiej rezydencji w Lanach.

Po trwającej dwie godziny kolacji Babisz mówił dziennikarzom, że prezydent nie postawił mu żadnych czasowych warunków przy drugiej już próbie tworzenia gabinetu. Zeman zrezygnował także z postawionego wcześniej desygnowanemu na premiera szefowi ruchu ANO warunku udokumentowania uzyskanego poparcia dla gabinetu wśród partii politycznych. Zapowiadał, że bez przedstawienia podpisanych deklaracji poparcia dla rządu nie mianuje ministrów - napisała agencja CTK.

Podpisów lub innej formy zagwarantowania poparcia dla gabinetu Babisza Zeman domagał się między pierwszą a drugą rundą wyborów prezydenckich. Zwycięstwo w nich, do którego przyczynił się także Babisz, wzywając ruch ANO do głosowania na Zemana, zmieniło sytuację. Babisz może negocjować z politycznymi partnerami jak długo zechce i nie musi udowadniać ewentualnie uzyskanego poparcia. Prezydent ma jednak nadzieję, że gabinet uzyska potrzebne poparcie - mówił dziennikarzom Babisz po kolacji w Lanach.

"Chcemy grać istotniejszą rolę niż w przeszłości"

Premier zapowiedział kolejne spotkanie z prezydentem, które ma odbyć się 18 lutego 2018 roku. Tym razem gospodarzem będzie Babisz, a data nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia odbędzie się zjazd socjaldemokracji, która może zdecydować o udziale w rządzie Babisza.

- Zgodziliśmy się, że to jest dobry termin, abyśmy się spotkali i wymienili poglądy na to jak przebiegł zjazd - cytuje wypowiedź Babisza CTK. Na zjedzie ma wystąpić prezydent Zeman, który przed laty kierował socjaldemokracją i która wówczas święciła triumfy. Jak pisze CTK, Zeman nie zdradził premierowi, o czym będzie mówić.

Podczas kolacji prezydent i premier rozmawiali także o polityce zagranicznej. Babisz mówił, że Czechy jednoznacznie opowiadają się za członkostwem w Unii i w NATO. - Chcemy grać tam istotniejszą rolę niż w przeszłości – cytuje premiera agencja CTK.

Ruch ANO, który utworzył i którym kieruje Babisz wygrał wybory parlamentarne w październiku ubiegłego roku. Rząd, który powstał nie uzyskał poparcia większości w Izbie Poselskiej i 17 stycznia 2018 roku premier Babisz musiał podać się i gabinet do dymisji.

Prezydent Zeman ponownie powierzył mu misję utworzenia rządu.

Autor: pk/AG / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: vlada.cz

Pozostałe wiadomości