Kryzys w czeskim rządzie. Piraci opuszczają statek

Źródło:
PAP
Praga, stolica Czech (nagrania archiwalne)
Praga, stolica Czech (nagrania archiwalne)
Archiwum Reutera
Praga, stolica Czech (nagrania archiwalne)Archiwum Reutera

Partia Piratów opuszcza rząd Petra Fiali – potwierdził wicepremier do spraw cyfryzacji i minister rozwoju Ivan Bartosz. Piraci maja w gabinecie trzech ministrów, w tym ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego. Kwestią otwartą jest kontynuacja jego misji w rządzie.

Kryzysowi rządowemu w Cechach towarzyszą daleko idące wypowiedzi i oceny. Politycy Piratów mówią o oszustwie ze strony premiera i o tym, że premier Petr Fiala wyrzucił ich z rządu. Premier mówi o "menedżerskiej nieudolności" swojego ministra, która miała spowodować wniosek do prezydenta o dymisję.

Fiala po posiedzeniu rządu w środę poinformował, że wystosował potrzebne dokumenty do prezydenta Petra Pavla dotyczące dymisji Bartosza. Prezydent jest w Nowym Jorku na sesji ONZ i zapowiedział, że po powrocie w poniedziałek spotka się z szefami koalicyjnych partii politycznych i premierem.

Fiala chce, aby czasowo obowiązki Bartosza w rządzie przejął wicepremier, minister pracy i lider partii chadeckiej Marian Jureczka. Tę decyzję musi potwierdzić prezydent. Premier już w środę zdecydował, że konsekwencją wspomnianej nieudolności menedżerskiej Bartosza, głównie w kwestii cyfryzacji procesu uzyskiwania zgód na rozpoczęcie i realizowanie budów, będzie przejęcie kompetencji Pirata przez ministra transportu Martina Kupkę.

Petr Fiala PAP/Radek Pietruszka

Lipavski rezygnuje z funkcji szefa czeskiej dyplomacji

Komentatorzy zwracają uwagę, że konsekwencją wyjścia Piratów z rządu jest rezygnacja z urzędu przez ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego, którego działania, szczególnie dotyczące bezpieczeństwa, są bardzo wysoko oceniane przez partnerów w rządzie i przez sojuszników.

Lipavsky, który także przebywa w Nowym Jorku na sesji ONZ, zapowiedział, że poda się do dymisji razem z innymi członkami Piratów w rządzie, ale jednocześnie zrezygnuje z członkostwa w partii. Ta deklaracja wywołała spekulacje o ewentualnym pozostaniu Lipavskiego w gabinecie.

Czeska Partia Piratów jest najmniejszą partią koalicji rządowej, do której przystąpiła, mając czterech posłów. Z nimi rząd dysponuje większością 108 głosów. Tym samym odejście Piratów nie powoduje problemów z uchwalaniem przygotowanych projektów ustaw.

Partia powstała w 2009 roku jako jedna z postępowych europejskich formacji i na tle innych partii odnosiła największe sukcesy. Miała posłów i europosłów, a także ministrów. Poważne kłopoty i, jak piszą komentatorzy, zmiana wiatru w pirackich żaglach przyszła wraz z kiepskim wynikiem w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz ostatnich wyborach do samorządów czeskich regionów.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka