Co trzeci Chińczyk bije swoją żonę

Aktualizacja:
 
Przemoc w rodzinie to powszechny problem w ChinachSXC

- 34,7 proc. Chińczyków stosuje przemoc wobec swoich żon – wynika z badań ekspertów. Podczas konferencji w Pekinie z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet prawnicy wezwali do uchwalenia ustawy chroniącej prawa kobiet w Chinach.

Mąż bije bo nie ma syna

40-50 tys. skarg na przemoc w domu rocznie przyjmuje od kobiet Ogólnochińska Federacja Kobiet (ACWF). 85,4 proc. przypadków dotyczy pobicia żony przez męża. Główne powody stosowania przemocy wobec kobiet to: bezpłodność, nadużywanie alkoholu, brak męskiego potomka.

Tragiczne skutki chińskiej tradycji

W chińskiej tradycji tylko urodzenie męskiego potomka może przedłużyć ród i zapewnić rodzinie dostatek. Mówi się nawet, że ojciec, który nie doczekał się syna, jakby w ogóle nie miał dzieci. Przemoc wśród chińskich rodzin ma tragiczne skutki. Niejednokrotnie młode kobiety nie wytrzymują presji i decydują się na ostateczny krok - samobójstwo. W Chinach od wielu lat notuje się najwyższą na świecie liczbę popełnionych samobójstw przez kobiety.

„Powstrzymanie przemocy w rodzinie ma znaczenie kluczowe”

Mimo, że dziś oficjalnie prawa kobiet i mężczyzn są zrównane, to jednak niesprawiedliwości są widoczne. Co więcej, w społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że to mężczyzna ma znacznie wyższą pozycję. Przepisy i tradycja utrudniają więc uzyskanie rozwodu przez kobiety. Na przykład, to na bitej kobiecie, ciąży obowiązek udowodnienia, że sprawcą odniesionych obrażeń jest jej mąż. Bardzo często mąż pomimo potwierdzenia lekarskiego nie przyznaje się do pobicia, twierdząc, że żona pokaleczyła się sama.

Konieczna jest ustawa

Kolejny problem, to brak określonych w prawie kar za tego typu przestępstwa. Nawet jeśli kobieta zgłosi pobicie, policja nie może ukarać przestępcy. - Najwyższy czas, aby wypracować nowe regulacje, które zapobiegałyby taki sytuacjom – apelują chińscy prawnicy.

Chińskie prawo nie chroni dostatecznie ofiar i dlatego konieczna jest ustawa. -Istniejące artykuły prawa nie zapewniają dostatecznej podstawy prawnej dla skutecznej interwencji - zaznaczył wiceszef działu ds. małżeństwa i rodziny Chińskiego Towarzystwa Prawniczego Li Mingshun.

ant ram

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SXC