Janet Reno, która jako pierwsza w historii USA kobieta piastowała urząd prokuratora generalnego, zmarła w poniedziałek na Florydzie w wieku 78 lat - podała rodzina. Powodem były komplikacje związane z chorobą Parkinsona, na którą cierpiała.
Reno stała na czele wymiaru sprawiedliwości USA w latach 1993-2001, czyli przez dwie kadencje rządów Billa Clintona. Nigdy jednak nie należała do najbliższego kręgu ludzi prezydenta.
Głośne dochodzenia
Jej stosunki z ówczesnym prezydentem stały się napięte, gdy Reno wydała zgodę na niezależne dochodzenie w sprawie kontrowersyjnych inwestycji Clintonów w przedsiębiorstwo Whitewater, a także koordynowała śledztwo w sprawie stażystki Białego Domu Moniki Lewinsky, co doprowadziło do uruchomienia procedury usunięcia Clintona z urzędu.
Lata urzędowania Reno zostały zapamiętane przede wszystkim z powodu dwóch wydarzeń: nieudanej pacyfikacji siedziby sekty dawidian niedaleko Waco w Teksasie w 1993 roku, kiedy to zginęło blisko 80 osób, oraz oddania w 2000 roku pod opiekę kubańskiego ojca 6-letniego Eliana Gonzaleza, czemu towarzyszyły ogromne kontrowersje. Za jej kadencji prowadzono też kilka wielkich dochodzeń, jak w sprawie zamachu na nowojorskie World Trade Center w 1993 roku, zamachu w Oklahomie z 1995 roku, gdzie zginęło 168 osób, oraz w sprawie terrorysty "Unabombera" Teda Kaczynskiego, którego zatrzymano w 1996 roku, kilkanaście lat po jego pierwszym zamachu. Działania w tych i innych głośnych sprawach ściągnęły na Reno ostrą krytykę ze strony republikanów. Była ona także wielką orędowniczką obrony klinik aborcyjnych przed atakami ze strony działaczy pro-life. Reno urodziła się w 1938 roku jako jedno z czworga dzieci pary dziennikarzy. Była absolwentką renomowanego uniwersytetu Harvarda. Wybrała prawo, bo - jak wspominała - "nie chciała, by ludzie mówili jej, co ma robić". Od 1978 roku, aż do nominacji na stanowisko szefowej departamentu sprawiedliwości, była prokuratorem hrabstwa Dade na Florydzie. Nie była pierwszym wyborem Clintona - przed nią odpadły dwie inne kandydatki, gdy okazało się, że obie zatrudniały w przeszłości nielegalne imigrantki jako nianie. W 2002 roku bezskutecznie startowała w prawyborach demokratów na gubernatora Florydy. Parkinsona zdiagnozowano u niej w 1995 roku. Reno ostatnie dni życia spędziła w otoczeniu rodziny i przyjaciół w swoim domu na Florydzie.
Autor: kg/adso / Źródło: PAP