Naruhito wstąpił na tron. Trzykrotne "banzai" dla nowego cesarza


Cesarz Japonii Naruhito podczas ceremonii intronizacji ślubował wypełniać obowiązki symbolu państwa. W uroczystościach w Pałacu Cesarskim w Tokio wzięli udział szefowie państw i inni dostojnicy z ponad 180 krajów świata.

- Przysięgam, że będę postępował zgodnie z konstytucją i wywiążę się z moich obowiązków jako symbolu państwa i jedności narodu - oświadczył cesarz Japonii Naruhito przed około dwoma tysiącami uczestników ceremonii ślubowania.

Żywię nadzieję, że Japonia będzie dalej się rozwijać i przyczyniać się do przyjaźni i pokoju wśród społeczności międzynarodowej oraz do dobrobytu ludzi dzięki nieustającym wysiłkom i mądrości ludzkiej Naruhito

- Żywię nadzieję, że Japonia będzie dalej się rozwijać i przyczyniać się do przyjaźni i pokoju wśród społeczności międzynarodowej oraz do dobrobytu ludzi dzięki nieustającym wysiłkom i mądrości ludzkiej - podkreślił cesarz.

Cesarz rozpoczął wtorkowe uroczystości od przekazania informacji o swojej intronizacji przodkom w jednym z trzech sanktuariów cesarskich na terenie kompleksu pałacowego.

Główna ceremonia odbyła się w Matsu-no-Ma, Sosnowej Komnacie, najbardziej prestiżowym pomieszczeniu pałacu. Siedzący na tronie Takamikura cesarz miał przy sobie starożytny miecz i klejnot, które razem z lustrem Yata-no-Kagami stanowią trzy święte skarby i insygnia władzy cesarskiej w Japonii. Na mniejszym tronie Michodai siedziała cesarzowa Masako ubrana w wielowarstwowe kimono. Premier Japonii Shinzo Abe wygłosił mowę gratulacyjną, w której zapowiedział "największe wysiłki na rzecz stworzenia pokojowej, świetlanej i pełnej nadziei przyszłości dla Japonii", po czym zebrani trzykrotnie wznieśli okrzyk "banzai", życząc cesarzowi długowieczności.

Goście z całego świata

Z okazji intronizacji na wtorkowy wieczór zaplanowano dworski bankiet, a w środę po południu para cesarska przyjmie zagranicznych arystokratów na herbacie.

Wśród obecnych gości byli następca brytyjskiego tronu książę Karol, amerykańska minister transportu Elaine Chao i przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi. Polskę reprezentowała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Ceremonię skomplikował tajfun Hagibis, który przeszedł niedawno nad Japonią, zabijając co najmniej 80 osób, a także padający we wtorek ulewny deszcz. Planowany na ten dzień uroczysty pochód ulicami Tokio został przełożony na listopad w związku z akcją usuwania szkód wywołanych przez tajfun.

Japońska rodzina cesarskaPAP/Reuters

Wychowany wyłącznie przez rodziców

Naruhito jest pierwszym japońskim władcą urodzonym po II wojnie światowej i pierwszym, wychowanym wyłącznie przez rodziców. Wstąpił na tron 1 maja po pierwszej od ponad 200 lat abdykacji cesarskiej w Japonii.

Jego ojciec, 85-letni Akihito, abdykował po ponad 30 latach panowania. Akihito był pierwszym japońskim cesarzem, który wstąpił na tron na zasadach dyktowanych przez powojenną, pacyfistyczną konstytucję Japonii, która określa jego rolę jako symbol narodu. Poprzedni cesarz Hirohito, w imię którego japońskie wojsko walczyło w II wojnie światowej, uznawany był jeszcze za żyjące bóstwo. Cesarz Japonii nie ma obecnie władzy politycznej.

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości