Świat

Castel Gandolfo - nowy adres Benedykta XVI

Świat


Gdy Benedykt XVI po raz ostatni odleci z Watykanu jako papież, uda się do swojej rezydencji w Castel Gandolfo. W tym zamku położonym około 30 kilometrów od Rzymu zamieszka co najmniej do końca konklawe. Tam ma znaleźć schronienie przed medialnym szumem związanym z wyborem jego następcy.

- Papież będzie mieszkał w apartamencie, który zawsze zajmował przez dwa letnie miesiące - mówił dyrektor Castel Gandolfo, Saverio Petrillo w czasie wizyty dziennikarzy zorganizowanej pod koniec lutego.

Castel Gandolfo - rezydencja z historią

W malowniczej miejscowości Castel Gandolfo, nad jeziorem Albano, mieszka obecnie około 9 tys. ludzi. Znajduje się ona na liście najpiękniejszych miejscowości Italii.

Papieska letnia rezydencja powstała około 1200 roku jako zamek rodziny szlacheckiej Gandolfich, których nazwisko dało nazwę miejscowości. Późniejszy Pałac Apostolski trafił w 1596 roku w posiadanie Kurii Rzymskiej i w następnych dziesięcioleciach został rozbudowany.

Jako pierwszy papież przybył do Castel Gandolfo w maju 1626 roku Urban VIII, aby schronić się przed uciążliwymi upałami w Rzymie. W 1773 roku papież Klemens XIV poszerzył posiadłość papieską o sąsiednią willę kardynała Camillo Cybo.

Eksterytorialna rezydencja

W 1929 roku na mocy Traktatów Laterańskich, regulujących stosunki między Włochami Benito Mussoliniego a Stolicą Apostolską, na własność Watykanu przeszła również znajdująca się w Castel Gandolfo willa Barberinich, w której są pozostałości po willi cesarza Domicjana (81-96 r. po Chrystusie). Papież Pius XI (1922-1939) włączył do posiadłości kolejne grunty, aby powstało małe gospodarstwo rolne, na którym i dziś wypasane są krowy, co przydaje miejscu sielskiego charakteru. Wysokość, na jakiej położona jest miejscowość, czyli 426 metrów, zapewnia chłód i świeżość dające wytchnienie w czasie letnich nocy. Obecnie ciesząca się statusem eksterytorialności letnia posiadłość, willa i otaczające ją ogrody, rozciąga się na 55 hektarach, czyli zajmuje powierzchnię o 11 hektarów większą niż Watykan, najmniejsze państwo świata.

"Ludzie tutaj są uprzejmi"

W 2011 roku Benedykt XVI w następujący sposób opisywał letnią rezydencję: "Tu znajduję wszystko: góry, jezioro, a nawet widzę morze. Ludzie tutaj są uprzejmi". Pamiątkową tabliczkę z tymi słowami umieszczono na fasadzie siedziby władz miejskich, naprzeciwko Pałacu Apostolskiego. W Castel Gandolfo umarło dwóch papieży: Pius XII w październiku 1958 i Paweł VI w sierpniu 1978. Zwyczajowo papieże spędzają tam okres Wielkanocy i miesiące letnie, aby znaleźć schronienie przed kanikułą (pochodzące z starożytności określenie na miesiące letnie w Rzymie, charakteryzujące się uciążliwymi upałami).

Autor: mk//tka/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: