Świat

Były premier skazany za korupcję

Świat

Wikipedia | Roberta F.Sanader trafi do więzienia

Ivo Sanader, były premier Chorwacji, został skazany na 10 lat więzienia za przestępstwa korupcyjne.

Sanadera zatrzymano w grudniu 2010 roku w Austrii na wniosek chorwackiego wymiaru sprawiedliwości zarzucającego mu przestępstwa finansowe w okresie 2004-2009, kiedy stał na czele rządu. Po aresztowaniu został wydany Chorwatom.

Prokuratura oskarżyła go o wzięcie łapówek od zagranicznych firm - łącznie 10 mln euro.

Sąd uznał Sanadera za winnego przyjęcia korzyści majątkowych od węgierskiego koncernu MOL w 2008 roku i wcześniej, w 1995 roku, od austriackiego banku Hypo Alpe Adria. Sanader, sprawujący wtedy funkcję wiceministra spraw zagranicznych wziął łapówkę przy negocjacjach o pożyczkę dla Chorwacji w tym banku. W zamian bank miał uzyskać uprzywilejowaną pozycję na chorwackim rynku. Sanader, premier w latach 2003-2009 z ramienia konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ), nie przyznał się do winy i wyraził opinię, że proces miał podłoże polityczne.

Sanader niespodziewanie ustąpił z urzędu premiera w lipcu 2009 roku, w połowie swej drugiej kadencji. Ustąpił także z kierownictwa HDZ, nie wyjaśniając przyczyn tej decyzji.

Współpracownik premiera za kratkami

We wrześniu 2010 roku policja aresztowała szefa służb celnych i byłego skarbnika HDZ Mladena Bariszicia, szefa głównego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Ivana Mravakela i innych dyrektorów państwowych koncernów związanych blisko z byłym premierem. W grudniu 2010 skazano na 5 lat więzienia za korupcję byłego ministra obrony Berislava Ronczevicia.

To nie koniec

W chorwackim sądzie trwa jeszcze inny proces o korupcję obejmujący Sanadera i jego ugrupowanie HDZ. Jest to pierwszy proces od uzyskania przez Chorwację niepodległości w 1991 r., w którym o korupcję oskarżone jest ugrupowanie polityczne. Sanaderowi i HDZ zarzuca się wyprowadzanie pieniędzy z przedsiębiorstw państwowych na nielegalny fundusz wyborczy partii. Chorwacja podpisała w grudniu 2011 roku traktat o przystąpieniu do Unii Europejskiej. Wysiłki podejmowane przez ten kraj w celu uwolnienia się od korupcji i postępy tego procesu będą uważnie monitorowane przez Brukselę do samego przystąpienia Chorwacji do UE przewidzianego na lipiec 2013 roku.

Autor: mtom/k / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Roberta F.