Były doradca ds. mediów premiera Davida Camerona Andy Coulson i prawa ręka Ruperta Murdocha Rebekah Brooks zostaną oskarżeni za przestępstwa związane z aferą podsłuchową - podała agencja Reutera.
Przedmiotem oskarżeń będą przestępstwa, które popełnili, gdy pracowali w zlikwidowanej już gazecie "News of the World". Dziennik ten został zamknięty w ubiegłym roku w związku z aferą podłuchową.
"News of the World"
Coulson w latach 2003-2007 Coulson kierował "NotW", nieukazującą się już gazetą wchodzącą w skład imperium Ruperta Murdocha. Od 2007 roku do 2010 był spindoktorem Davida Camerona - wówczas lidera opozycji. Po zwycięstwie konserwatystów w maju 2010 Coulson został dyrektorem ds. kontaktów z mediami w urzędzie premiera. Krytycy Camerona twierdzą, że lider zatrudnił Coulsona chcąc zapewnić sobie przychylność jego byłego szefa - Murdocha. Andy Coulson odszedł z kancelarii premiera na początku 2011 roku po wyjściu na jaw skali podsłuchów.
Z kolei Rebekah Brooks to była dyrektor wykonawcza News International, brytyjskiej części koncernu medialnego Murdocha, była także redaktor naczelną "News of the World" oraz "The Sun".
Zarzuty
Przedstawicielka prokuratury Alison Levitt powiedziała dziennikarzom we wtorek, że Coulson i Brooks znaleźli się w grupie osób, którym postawiono zarzuty w związku z ich rolą w przechwytywaniu rozmów ponad 600 ludzi. Niektóre z tych osób zostały oskarżone indywidualnie w związku z podsłuchiwaniem hollywoodzkich gwiazd: Brada Pitta i Angeliny Jolie, piłkarza Wayne'a Rooneya czy byłego członka Beatlesów Paula McCartneya. Oprócz wspomnianej dwójki sześciu innych wysokich rangą dziennikarzy "NotW" ma zostać oskarżonych.
Maksymalna kara za włamania do telefonów to dwa lata w więzieniu lub grzywna.
Afera podsłuchowa
Afera podsłuchowa wybuchła w lipcu 2011 roku i wstrząsnęła brytyjskimi mediami. Jej głównym ośrodkiem był tabloid "News of the World", który wynajmował hakerów i prywatnych detektywów, by włamywali się do skrzynek głosowych w telefonach znanych osobistości i ofiar przestępstw, aby zdobyć informacje. Po upublicznieniu afery gazetę zamknięto.
Od wielu miesięcy brytyjska policja pracuje nad sprawą prowadząc w sumie trzy śledztwa - operacje Elveden, Weeting i Tuleta.
Autor: jak,pk//bgr/k / Źródło: reuters, pap