Prezydent Wołodymyr Zełenski w Buczy: to, do czego tu doszło, to ludobójstwo

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski był w Buczy w obwodzie kijowskim, gdzie po zakończeniu rosyjskiej okupacji znaleziono kilkuset zabitych cywilów. - Codziennie znajdujemy ofiary rosyjskiego bestialstwa w tym mieście. To ludobójstwo - powiedział. - Chcemy znaleźć wszystkich zbrodniarzy. I wiecie dobrze, jeśli nie znajdziemy wyjścia cywilizowanego, wy znacie naszych obywateli, oni znają metodę niecywilizowaną - powiedział Zełenski.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja z 40. dnia walk

Rosyjskie wojska wycofały się z Buczy, miasta pod Kijowem. Ukraińscy żołnierze, którzy tam wkroczyli, odnaleźli wiele ciał zamordowanych cywilów. Na terenie należącym do cerkwi znajduje się masowy grób. Część ofiar miała związane ręce za plecami i ślady po strzałach oddanych w tył głowy.

Czytaj więcej: Wysoka komisarz ONZ "jest przerażona obrazami" z Buczy

Buczę odwiedził w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Codziennie znajdujemy ofiary rosyjskiego bestialstwa w tym mieście, (...), bardzo trudno jest rozmawiać, kiedy się widzi, co Rosjanie tutaj zrobili - mówił.

Jak mówił, "najważniejsze jest to, żeby pokazać światu, co miało miejsce tutaj, co robili rosyjscy żołnierze, co robiła Federacja Rosyjska w Ukrainie". Dodał, że bardzo ważne jest, żeby pokazać, przez co przechodzą zwykli obywatele, "którzy walczą o każdego człowieka". - Ci ludzie odparli rosyjskiego okupanta - podkreślił.

Stwierdził, że rosyjscy żołnierze "odnoszą się do ludzi gorzej niż do zwierząt", a to, co stało się w Buczy, to "ludobójstwo". - Tysiące ludzi zostało zabitych, zakatowanych, kobiety zostały zgwałcone na oczach dzieci, to jest ludobójstwo, (...), bardzo trudno jest rozmawiać, kiedy się widzi, co Rosjanie tutaj zrobili - mówił dalej.

Zełenski: chcemy znaleźć wszystkich zbrodniarzy

- Doprowadzimy do ukarania wszystkich rosyjskich zbrodniarzy. Zostaną postawieni przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości - zadeklarował Zełenski. Prezydent zapowiedział kontynuację wysiłków dyplomatycznych w celu zakończenia wojny z Rosją. - Jesteśmy w Europie, w XXI wieku. Dołożymy wszelkich starań wojskowych i dyplomatycznych - oświadczył Zełenski.

- Chcemy znaleźć wszystkich zbrodniarzy. I wiecie dobrze, jeśli nie znajdziemy wyjścia cywilizowanego, wy znacie naszych obywateli, oni znajdą metodę niecywilizowaną - powiedział Zełenski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:mjz\mtom

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: