Nie żyje Bradford Clark Freeman. Był uważany za ostatniego żyjącego członka "Kompanii braci"

Źródło:
CNN
Plaża Omaha i pozostałości alianckiej infrastruktury w Normandii
Plaża Omaha i pozostałości alianckiej infrastruktury w Normandii
Reuters Archive
Bradford Clark Freeman brał udział w lądowaniu w Normandii w 1944 roku. Na nagraniu plaża Omaha i pozostałości alianckiej infrastrukturyReuters Archive

Bradford Clark Freeman – którego uważano za ostatniego żyjącego członka oddziału powietrznodesantowego amerykańskiej armii walczącego w czasie II wojny światowej, znanego jako Kompania E – zmarł w niedzielę w wieku 97 lat. Historię Kompanii E (Easy Company), 506. Spadochronowego Pułku Piechoty, przedstawiono w popularnym serialu "Kompania braci". 

Bradford Clark Freeman urodził się 4 września 1924 roku. Pan B. - jak nazywali go przyjaciele - zaczął studia na uniwersytecie stanowym w Missisipi, gdy rozpoczęła się II wojna światowa. Zgłosił się wówczas na ochotnika do wojsk spadochronowych. W 1944 roku trafił do Europy jako żołnierz 506. Spadochronowego Pułku Piechoty, 101. Dywizji Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych USA.

6 czerwca 1944 roku brał udział w lądowaniu w Normandii. Następnie uczestniczył w operacji Market Garden, a zimą z roku 1944 na 1945, w trakcie niemieckiej ofensywy w Ardenach, bronił miejscowości Bastogne w Belgii, gdzie został ranny. Po powrocie do służby wraz z oddziałem trafił do niemieckiej Bawarii oraz Austrii.

Bradford FreemanU.S. Air Force photo by Senior Airman Keith Holcomb

Ostatni z "Kompanii braci"

Po wojnie powrócił do rodzinnej Caledonii w stanie Missisipi. Ożenił się z Willie Louise Gurley i przez 32 lata pracował jako listonosz.

W 2021 roku "w podziękowaniu za służbę dla kraju i bohaterstwo" otrzymał w imieniu przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generała Marka Milleya odznaczenie, tzw. challenge coin.

Według CNN, Freeman był uważany za ostatniego żyjącego członka Kompanii E (Easy Company), której historię przedstawiono w popularnym serialu HBO "Kopania braci", na podstawie książki Stephena Ambrose'a o tym samym tytule.

Bradford FreemanU.S. Air Force photo by Senior Airman Keith Holcomb

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force photo by Senior Airman Keith Holcomb