Konstytucja z 1994 roku, nowe wybory. Cichanouska pokazała Białorusinom program

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
PAP/EPAWiec Swiatłany Cichanouskiej w Mińsku

Kandydatka na prezydenta w wyborach na Białorusi Swiatłana Cichanouska przedstawiła swój program wyborczy. Zapowiada w nim przeprowadzenie powtórnych, uczciwych i sprawiedliwych wyborów prezydenckich oraz przywrócenie konstytucji z 1994 roku. Wśród obietnic rywalki Alaksandra Łukaszenki są także nowe wybory parlamentarne, zwiększenie roli parlamentu i poszerzenie prerogatyw samorządów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Chcę zostać prezydentem Białorusi, ale nie dla stanowiska, lecz po to, by przywrócić wam prawo wyboru" – głosi jeden z pierwszych punktów opublikowanego w poniedziałek programu wyborczego Cichanouskiej.

"Głosując na mnie, głosujecie za przywróceniem wam prawa do wybierania władzy, za nowymi i uczciwymi wyborami" – przekonuje w swoim programie Cichanouska. Jak zapowiada, nowe wybory prezydenckie z udziałem wszystkich alternatywnych kandydatów, przejrzystym systemem liczenia głosów i opozycją w komisjach wyborczych, zostaną zorganizowane w ciągu pół roku.

tvn24.pl

Zapowiedź organizacji referendum z propozycją powrotu do konstytucji z 1994 roku

"Zorganizuję referendum z propozycją powrotu do konstytucji z 1994 roku, która ogranicza władzę prezydenta, ustala ograniczenie liczby kadencji i zapewnia rozdzielenie władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej" – obiecuje Cichanouska.

KIM JEST SWIATŁANA CICHANOUSKA? CZYTAJ W MAGAZYNIE TVN24

Wśród obietnic są także nowe wybory parlamentarne, zwiększenie roli parlamentu i poszerzenie prerogatyw samorządów.

Kandydatka zapowiada również ułatwienia dla małego i średniego biznesu, pochylenie się nad problemem nieefektywnych przedsiębiorstw państwowych. Obiecuje także między innymi reformy systemu ochrony zdrowia, edukacji i sądownictwa.

W połowie czerwca Cichanouska ogłosiła, że zebrała niezbędne dla rejestracji 100 tysięcy podpisówSergei Grits/AP/EastNews

"Wartością absolutną jest niepodległość"

W polityce zagranicznej, jak przekonuje, "wartością absolutną jest niepodległość". "Nie sprzedajemy jej, nie handlujemy nią, nie dyskutujemy" – czytamy w programie.

Białorusini to, jak pisze Cichanouska, "ludzie nastawieni pokojowo i będą przyjaźnić się ze wszystkimi, lecz tylko w interesie swojego kraju".

Wiec Swiatłany Cichanouskiej w MińskuPAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

"Powinniśmy tworzyć partnerstwo na równych warunkach, a nie zależność od gazu czy kredytu"– twierdzi.

CZYTAJ TAKŻE: Zgłosiłam się do wyborów z miłości". "Kandydatka w zastępstwie" zbiera tłumy >>>

Pięciu kandydatów w wyborach

Wybory na Białorusi odbędą się 9 sierpnia. Do udziału w nich zostali we wtorek zarejestrowani: urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka oraz cztery osoby - Swiatłana Cichanouska, Siarhiej Czeraczań, Hanna Kanapacka i Andrej Dzmitryjeu.

Swiatłanę Cichanouską wsparły sztaby Wiktara Babaryki i Walera Capkały, których kandydatury nie zostały zarejestrowane przez Centralną Komisję Wyborczą.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Tagi:
Raporty: