TVN24 | Świat

"Dopóki nie mam alzheimera, będę wychodzić". Starsza pani z flagą stała się symbolem protestu

TVN24 | Świat

Autor:
mb\mtom
Źródło:
PAP

- Jestem stara, ale jednak szczęśliwa, że mogę chodzić z moją flagą. Już uszyłam piątą. Jeśli będzie trzeba, uszyję szóstą - podkreśliła niestrudzona opozycjonistka Nina Bahińska. Kobieta, znana również jako "babuszka z flagą", stała się jednym z symboli protestów na Białorusi.

Nina Bahińska na protesty wychodzi od ponad 30 lat, mogłaby powiedzieć, że chodziła z flagą biało-czerwono-białą, zanim stało się to modne. Bo dzisiaj flaga narodowa Białorusi stała się powszechnym symbolem protestu.

"Co, znowu mi flagę zabierzecie? Już piątą?" - 73-letnia Nina Bahińska znowu próbowała rozmawiać z funkcjonariuszem OMON-u przed mińskim Czerwonym Kościołem. W rękach trzyma drzewiec z biało-czerwono-białą flagą narodową.

"Zmiana w końcu nastąpi"

Opozycjonistka, która sama nie rozumie, jak to się stało, że nagle wszyscy chcą z nią rozmawiać, nieznajomi pozdrawiają na ulicy, a licealiści podbiegają, żeby zrobić sobie z nią zdjęcie, uparcie podkreśla: - Nie widzę w tym swojej dumy. Jestem szczęśliwa, że w końcu nasze społeczeństwo poczuło się narodem.

- Nie jestem naiwna. Wiem, że może tego nie dożyję, ale zmiana w końcu nastąpi. Flagi szyję sama na maszynie, chociaż palce już mam chore. I będę to robić, dopóki starczy mi sił - zapewniła Bahińska w rozmowie z Justyną Prus, korespondentką PAP w Mińsku. - Dopóki nie mam alzheimera, będę wychodzić - dodała.

Kilka dni wcześniej nagranie z wieczornego placu Niepodległości, gdzie drobna postać z plecakiem siłuje się z OMON-owcem, obiegło internet i media, w tym międzynarodowe. "Oddaj moją flagę" - krzyczała starsza pani i próbowała kopnąć milicjanta, złapać go za kurtkę. Ten po prostu wyciąga rękę, odpycha ją bez najmniejszego wysiłku. Jest dwa razy większy.

Bahińska nie ma komórki, nie używa komputera. W domu ma tylko telefon stacjonarny, pod którym bardzo trudno ją zastać. Wszyscy jednak wiedzą, że każdego wieczoru "babuszkę z flagą" można spotkać przy Czerwonym Kościele, obok placu Niepodległości.

- Ja się modlę, tak im (milicji - red.) mówię - wskazała Bahińska i podeszła do pomnika obok kościoła, gdzie powstało spontaniczne miejsce pamięci osób, które zginęły podczas protestów. Zaczyna się modlić. W tym czasie funkcjonariusze OMON-u apelują do dziennikarzy, żeby odsunęli się "na bezpieczną odległość". Od tej groźnej babci i towarzyszących jej innych kobiet, które czasem śpiewają ludową Kupalinkę, a czasami – po prostu stoją w milczeniu.

- Szanowni obywatele, proszę się rozejść. Uczestniczycie w nielegalnym zgromadzeniu - powtórzył do megafonu swoją mantrę funkcjonariusz milicji. - Szanownymi nas nazywają, ale szanować – nie szanują - skwitowała Bahińska.

Popularność

Jest miniaturowa, z daleka wygląda jak mała dziewczynka. Ma siwobiałe krótko obcięte włosy, okulary. "To nasza duma" – piszą o niej internauci, a ona, komentując swoją nagłą popularność, mówi tylko: "Nie rozumiem, jak to się stało".

Władzę na Białorusi uważa za "bandycką i faszystowską", Rosję za imperium, które żeruje na kontrolowanych przez siebie narodach. Mówiąc o tym wszystkim, nie przebiera w słowach. Wierzy, że może Białorusi przyjdzie na pomoc Zachód, przecież tak było w przypadku Jugosławii Miloszewicza.

- Moja babcia przeżyła wojnę w Słucku. Jeszcze od niej dowiedziałam się, że NKWD było nie gorsze od Niemców - powiedziała. Właśnie dlatego, jak mówi, w 2014 roku poszła pod KGB i spaliła sowiecką flagę. Samotnie, żeby "nikogo nie narażać". Do Mińska, opowiada, rodzina babci przeniosła się po wojnie, żeby odbudowywać zniszczone miasto.

Wspomina, że jako młoda kobieta była w Polsce. - Pojechałam w 1976 roku, pamiętam, że wcześniej były strajki, Radom. Pamiętam tamte wydarzenia - stwierdziła. Jak dodała, jako "osoba romantyczna" postanowiła pozwiedzać kraj. - Kraków, Zakopane, kopalnie soli, bo ja z wykształcenia jestem geologiem - wyjaśnia. Wstrząsnęła nią wizyta w Oświęcimiu.

- Nie zawsze wychodziłam sama, ale to się zmieniło, kiedy zaczęły się represje i zaczęli młodzież wsadzać do więzienia. Zauważyłam, że są łagodniejsi, gdy są ludzie starsi, chociaż ich też zatrzymywali - zauważyła. - Dlatego, żeby nie mieć poczucia winy i spać spokojnie, powiedziałam im, chcecie, to nagrywajcie, ale nawet do mnie nie podchodźcie - dodała. "Żeby młodych nie nałapali".

Trafiała do aresztu. Poza tym z tytułu kar i grzywien państwo odebrało jej dużą część majątku i zajęło pół emerytury - opowiadała portalowi TUT.by.

"Jeśli będzie trzeba, uszyję szóstą"

Władzom zarzuca, że zwalczają białoruskość, bezwzględnie niszczą oponentów. - Tak było z zabójstwem ministra spraw wewnętrznych Juryja Zacharenki, zniknięciem dziennikarza Dzmitryja Zawadzkiego. To było zrobione potajemnie, do dzisiaj nie wyjaśniono - wskazała. - Teraz już otwarcie zaczęli znęcać się nad ludźmi, zabijać. Widziałam zdjęcia w "Narodnej Woli" – straszne, okaleczeni ludzie - dodała.

9 sierpnia była pod pomnikiem Mińska Miasta Bohatera i była osobiście świadkiem przemocy wobec protestujących. - Co mówią mi młodzi? Że cenią to, co robię, że stare pokolenie też jest uparte i chce ich szczęścia. Ja im tłumaczę, że nie mam wyboru – nie chcę, by moje dzieci, wnuki i prawnuki znowu żyły pod dyktaturą i żeby ktoś ich wysłał walczyć w nie naszej wojnie - podkreśliła Bahińska. Jej mąż od dawna nie żyje. Bahińska ma dwoje dzieci - syna i córkę, wnuki i prawnuka.

- I Łukaszenka, i Putin w końcu umrą. Ja też, może nawet wcześniej niż oni. Jestem stara, ale jednak szczęśliwa, że mogę chodzić z moją flagą. Już uszyłam piątą. Jeśli będzie trzeba, uszyję szóstą - zapewniła.

- Ja spaceruję! - powiedziała raz próbującemu ją zatrzymać OMON-owocowi i z podniesioną głową i flagą poszła dalej, stając się symbolem odwagi i godności.

Autor:mb\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: