W Białorusi w 2023 roku, z przyczyn politycznych, zatrzymano co najmniej 125 osób, które wróciły z zagranicy

Źródło:
PAP
Paweł Łatuszka: na Białorusi są tysiące więźniów politycznych
Paweł Łatuszka: na Białorusi są tysiące więźniów politycznych
TVN24 BiS
Paweł Łatuszka: na Białorusi są tysiące więźniów politycznych TVN24 BiS

Portal Radia Swoboda informuje, że od początku 2023 roku co najmniej 125 obywateli Białorusi zostało zatrzymanych po powrocie do kraju z zagranicy. Z reguły są oskarżani o rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych – wskazano.

Od początku 2023 roku co najmniej 125 obywateli Białorusi zostało zatrzymanych po powrocie do kraju z zagranicy w wyniku sprawdzenia ich telefonów przez służby. Z reguły są oskarżani o rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych - poinformował we wtorek portal Radia Swoboda.

Wielu spośród zatrzymanych zostało pociągniętych do odpowiedzialności administracyjnej. Najczęściej zatrzymywani są na granicy Białorusini przyjeżdżający z Litwy, ale kontrole i zatrzymania odbywają się na wszystkich przejściach granicznych Białorusi, w tym na granicy z Rosją.

Białoruskie władze ograniczają możliwość wymiany dokumentów

Radio Swoboda przypomniało, że w myśl przepisów, wprowadzonych przez białoruski reżim we wrześniu tego roku, obywatele Białorusi nie mogą obecnie wymieniać, ani przedłużać ważności paszportów w ambasadach i konsulatach. Mogą to zrobić jedynie na Białorusi, osobiście. Muszą też przyjeżdżać do ojczyzny, jeśli chcą przeprowadzić transakcje sprzedaży czy zakupu samochodów i nieruchomości.

Białoruscy obrońcy praw człowieka uważają, że wszystko to ma na celu zwabienie na Białoruś obywateli tego kraju, którzy sprzeciwiają się reżimowi Łukaszenki i są zmuszeni do opuszczenia kraju pod groźbą postępowania karnego.

Litwa ogłosiła, że będzie wydawać tak zwane "paszporty cudzoziemców" mieszkającym tam obywatelom Białorusi. Środek ten zostanie zastosowany wobec tych Białorusinów, którzy zostali poddani represjom w swojej ojczyźnie i nie mogą wrócić do kraju, aby uzyskać nowy dokument. Obecnie na Litwie przebywa około 1000 takich osób - podało Radio Swoboda.

W listopadzie białoruskie władze zdecydowały natomiast, że obywatele planujący przenieść się do innych krajów na pobyt stały będą musieli uzyskać specjalne zezwolenie w urzędzie migracyjnym w miejscu zamieszkania.

Portal Radia Swoboda przytacza dane białoruskiej organizacji broniącej praw człowieka Wiasna, z których wynika, że tylko od maja 2023 r. na terytorium Białorusi zatrzymano ponad 1500 przeciwników reżimu Łukaszenki. Mniej więcej tyle samo skazanych wyrokami białoruskich sądów uznaje się za więźniów politycznych.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: rsooll/Shutterstock