TVN24 | Świat

Alaksandr Łukaszenka kazał zastosować konsekwencje wobec austriackiego operatora telekomunikacyjnego

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP
"Inauguracja" Łukaszenki na urząd prezydenta. Zdjęcia z 23 sierpnia 2020 roku
president.gov.by"Inauguracja" Łukaszenki na urząd prezydenta. Zdjęcia z 23 sierpnia 2020 roku

Przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka nakazał przeprowadzenie kontroli działań operatora telekomunikacyjnego A1, należącego do A1 Telekom Austria Group. Polityk nakazał zastosować ostre konsekwencje – poinformował w niedzielę wiceszef kancelarii białoruskiego lidera.

Według wiceszefa kancelarii Łukaszenki Ihara Łuckiego austriacka firma miała "przekazywać informacje w niewłaściwe miejsca". Nie wiadomo jednak, jakie konkretnie pretensje mają do zachodniej firmy białoruskie władze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

10 grudnia na Białorusi zatrzymano rzecznika prasowego firmy Mikałaja Bredzeleua. Później w prorządowych sieciach społecznościowych opublikowano nagranie, w którym mężczyzna "przyznaje się" do przekazywania osobom trzecim informacji związanej z jego działalnością zawodową. W wideo znalazły się również informacje dotyczące jego życia prywatnego, w tym orientacji seksualnej.

Ambasada Austrii wystosowała w związku z tym protest do białoruskich władz, a publikację nazwała "naruszeniem praw osobistych" Bredzeleua.

Firma A1 oświadczyła później, że oficjalnie nie posiada wiedzy o jakichkolwiek działaniach prawnych białoruskich władz wobec jej struktur, a o oskarżeniach wie tylko "nieoficjalnie". Zaznaczono również, że dostęp do danych klientów jest ściśle reglamentowany, a rzecznik prasowy takim dostępem nie dysponował.

Białoruska firma A1 od 2007 r. należy do międzynarodowej grupy A1 Telekom Austria Grup, która jest europejską filią holdingu America Movil.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości