Już nie "towarzyszu" i "towarzyszko" będą się zwracać do pasażerów kierowcy autobusów i bileterzy w Pekinie. Władze nakazały od poniedziałku pozostawić im komunizm za sobą. Nowa oficjalna instrukcja zachowania ustala zwroty Pan i Pani jako obowiązujące. Wyjątkiem są starzy obywatele, którzy mogliby mieć problem z zaakceptowaniem zmiany.
- Używanie zwrotu "towarzysz" nie jest właściwe w dbającym o wysoki standard usług przedsiębiorstwie - stwierdził oficjel z Pekińskiego Przedsiębiorstwa Transportu Publicznego. Niegdyś forma towarzysz, która przywędrowała do Chin z ZSRR, była postrzegana jako bardziej egalitarna i przyjazna niż tradycyjne formy powitania.
Wyjątki dopuszczalne
Starsi mieszkańcy metropolii, którzy nadal ubierają się w tak zwane "Kombinezony Mao" i mają problemy z odnalezieniem się w nowych Chinach, mogą w drodze wyjątku być tytułowani "Starszy Towarzysz".
Niegdyś tytułowanie się inaczej niż per towarzyszu mogło być przyczyną poważnych problemów w komunistycznych Chinach. Używanie tego zwrotu było obowiązkowe i wielu chińskich przywódców nadal posługuje się nim w oficjalnych wystąpieniach.
Co ciekawe, w młodzieżowym slangu określenie kogoś towarzyszem może oznaczać tyle, co nazwanie kogoś ... gejem.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: TVN24