Beyonce zaśpiewa hymn na inauguracji Obamy

Beyonce żyje na przyjecielskiej stopie z żoną Baracka Obamy - MichelleFlikr CC-BY-SA | CLAUDIO MARIOTTO

Podczas poniedziałkowego zaprzysiężenia prezydenta Baracka Obamy na Kapitolu hymn USA zaśpiewa Beyonce, wystąpią też popularni amerykańscy piosenkarze: Kelly Clarkson i James Taylor. Organizatorzy spodziewają się 600-800 tysięcy osób na uroczystości.

Jak informuje komitet organizacyjny, Kelly Clarkson zaśpiewa "My Country,'Tis of Thee", utwór na melodię brytyjskiego "God Save the Queen", będący oficjalnym hymnem USA do 1931 roku. James Taylor wykona natomiast pieśń patriotyczną "America the Beautiful".

Katy Perry, Alicia Keys, Usher też się pojawią

- Razem z wiceprezydentem Bidenem jesteśmy zaszczyceni, że tak wspaniałe talenty muzyczne wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia - przekazał Obama w oficjalnym komunikacie. - Ich muzyka jest w sercach Amerykanów, trafia do wszystkich obywateli - dodał.

W licznych koncertach towarzyszących inauguracji wezmą udział m.in.: Marc Anthony, Katy Perry, Alicia Keys, Usher, fun. i Far East Movement.

- Jesteśmy szczęśliwi, że grupa tak utalentowanych artystów wystąpi przed widzami z całego kraju podczas 57. zaprzysiężenia prezydenta - zapewnił Steve Kerrigan, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek przed zachodnią fasadą Kapitolu. Potem prezydent wygłosi przemówienie i przejedzie w tradycyjnej paradzie inauguracyjnej do Białego Domu. Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną organizatorzy spodziewają się mniejszej niż w 2009 r. liczby uczestników - 600-800 tysięcy.

Podczas pierwszego zaprzysiężenia Obamy w uroczystości wzięło udział prawie 2 miliony osób. Wśród zaproszonych byli m.in.: Steven Spielberg, Leonardo DiCaprio, Robert DeNiro, Dustin Hoffman, Samuel L. Jackson oraz Sharon Stone.

Przeważająca większość gwiazd muzyki pop i filmu popiera Obamę, tak jak w przeszłości popierała poprzednich demokratycznych kandydatów na prezydenta.

Aktorzy i reżyserzy z Hollywood zbierali fundusze na kampanię Obamy i często agitowali za nim na spotkaniach z fanami. Szczególnie aktywni na tym polu byli: Madonna, Sean Penn, Barbra Streisand i reżyserzy Michael Moore i Rob Reiner.

Autor: adso//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flikr CC-BY-SA | CLAUDIO MARIOTTO

Raporty: