Świat

10 godzin taśm. Oskarżony o terroryzm nagrywał dyrektora elektrowni atomowej

Świat

[object Object]
Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policjiTVN24 BiS
wideo 2/23

Belgijskie służby w czasie przeszukań u osób podejrzewanych o terroryzm zabezpieczyły płytę DVD z nagraniem wideo, na którym obserwowano dom dyrektora związanego z przemysłem atomowym. Portal RTBF pisze, że taśmy znaleziono u mężczyzny związanego z tzw. Państwem Islamskim.

Śledczy zabezpieczyli ok. 10-godzinny materiał filmowy, na którym nagrywano wejście do domu jednego z dyrektorów elektrowni atomowej. O sprawie napisał dziennik "La Derniere Heure".

Początkowo nagranie zbagatelizowano, ale potem śledczy przyjrzeli mu się bliżej. Kamera zarejestrowała przejazd miejskiego autobusu i na podstawie jego trasy ustalono adres. Potem okazało się, że mieszka w nim wysoki rangą przedstawiciel przemysłu atomowego. Ukryta kamera miała rejestrować wejścia i wyjścia z domu dyrektora. Została potem usunięta przez dwie osoby w nocy, co uniemożliwia ich identyfikację. Nie wiadomo, kiedy film powstał.

Prokuratorzy federalni w oświadczeniu potwierdzili, że taka taśma istnieje i została zabezpieczona w czasie operacji antyterrorystycznej. Przeszukania związane były z belgijskim tropem po zamachach w Paryżu z 13 listopada 2015 roku.

Nie podano jednak, kogo domniemani terroryści obserwowali, w jakim celu, ani czy nagrania zostały w jakikolwiek sposób wykorzystane.

Nie ma zagrożenia?

Belgijskie media piszą, że dżihadyści raczej nie planowali ataków na elektrownie atomowe w Belgii i chodziło im raczej o szantażowanie belgijskiego dyrektora. Federalna Agencja Kontroli nad Atomem (FANC) została powiadomiona o sprawie.

"Naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa placówkom nuklearnym i ewentualnie wzmocnienie środków bezpieczeństwa. Poproszono nas o wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa wokół elektrowni atomowych w Belgii" - napisał w oświadczeniu Sebastian Berg, rzecznik FANC.

RTBF: taśmy u organizatora zamachów w Paryżu

Belgijska francuskojęzyczna telewizja RTBF podaje, że taśmy odkryto w mieszkaniu dziewczyny Belga o północnoafrykańskich korzeniach Mohameda Bakkaliego. Mężczyzna został aresztowany 26 listopada i oskarżony o terroryzm. To szósty Belg z takimi zarzutami związanymi z organizowaniem zamachów.

Zdaniem śledczych Bakkali odegrał ważną rolę w serii listopadowych zamachów, zajmował się logistyką. W dzielnicy Brukseli Schaerbeek wynajmował mieszkanie pod fałszywym nazwiskiem, w którym terroryści produkowali materiały wybuchowe. Wynajmował także lokum w Auvelais, a jego samochód widziany był także przy kryjówce terrorystów w Charleroi.

[object Object]
Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policjiTVN24 BiS
wideo 2/23

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters, RTBF, La Derniere Heure

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org cc BY 3.0

Tagi:
Raporty: