Świat

Sebastian Kurz ponownie kanclerzem Austrii

Świat


Po siedmiomiesięcznej przerwie Sebastian Kurz ponownie został kanclerzem Austrii. We wtorek odbyła się uroczystość zaprzysiężenia. Jego ugrupowanie, konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (OeVP), które wygrało wrześniowe wybory, zawarło koalicję rządową z Zielonymi. Nowo zaprzysiężonemu kanclerzowi pogratulowała Komisja Europejska.

Zaprzysiężony przez prezydenta Alexandra Van der Bellena rząd jest pierwszym w Austrii, w którego składzie większość stanowią kobiety. Jest to także pierwszy rząd, do którego weszli Zieloni. Na jego czele stoi kanclerz Sebastian Kurz z Austriackiej Partii Ludowej (OeVP).

Kurz powrócił na stanowisko kanclerza po siedmiu miesiącach. Po raz pierwszy został szefem rządu w 2017 roku w wieku 31 lat. Rządził przez 18 miesięcy razem z prawicowo-populistyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe).

"Jesteśmy otwarci na kontynuowanie współpracy"

"W imieniu Komisji Europejskiej gratuluję kanclerzowi Kurzowi i nowemu austriackiemu gabinetowi. Jesteśmy otwarci na kontynuowanie współpracy w strategicznych obszarach dla UE i państw członkowskich z nowym austriackim rządem" - przekazał po zaprzysiężeniu Kurza rzecznik KE Eric Mamer.

Afera taśmowa, wotum nieufności i wybory

Koalicja rozpadła się z powodu tzw. afery taśmowej z Ibizy. Na nagraniach opublikowanych tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku słychać, jak ówczesny szef FPOe i wicekanclerz Heinz-Christian Strache obiecuje rzekomej bratanicy rosyjskiego oligarchy, że jeśli odkupi austriacki dziennik "Kronen Zeitung" i kampanią na jego łamach zapewni jego ugrupowaniu zwycięstwo w wyborach, to uzyska możliwość dalszych inwestycji kapitałowych w Austrii.

Po ujawnieniu skandalu Kurz ogłosił koniec koalicji z FPOe. Wkrótce potem parlament przegłosował wotum nieufności dla jego rządu.

We wrześniowych wyborach OeVP uzyskała 37,5 proc. głosów. Wygrała, ale musiała zabiegać o koalicyjnego partnera, który pozwoliłby jej zbudować większościowy rząd. W porozumieniu koalicyjnym ustalono, że OeVP otrzyma 10 tek ministerialnych, a Zieloni - cztery.

Autor: mart//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości