TVN24 | Świat

Były premier Australii w tajemnicy zarządzał pięcioma ministerstwami

TVN24 | Świat

Autor:
wini/adso
Źródło:
PAP
Sydney na nagraniach archiwalnych
Reuters ArchiveSydney na nagraniach archiwalnych

Premier Australii Anthony Albanese ujawnił, że jego poprzednik, Scott Morrison, podczas pandemii COVID-19 w sekrecie objął stanowiska pięciu ministrów. Morrison przekazał w środę, że nie żałuje tej decyzji, ani działań wówczas podejmowanych.

Według informacji przekazanych przez aktualnego premiera Morrison między marcem 2020 a majem 2021 pełnił funkcje ministra finansów, zdrowia, skarbu, spraw wewnętrznych i przemysłu.

Albanese zwrócił się o opinię w tej sprawie do prokuratora generalnego, aby określił, czy działania Morrisona były legalne. Wielu współpracowników byłego szefa rządu było zaskoczonych jego decyzją, gdy wyszła ona na jaw. Niektórzy wezwali Morrisona do rezygnacji z członkostwa w parlamencie, gdzie po porażce wyborczej zasiada jako poseł opozycji - pisze agencja Associated Press.

Czytaj też: Australijczycy liczą głosy, ale obecny premier już przyznał: przegraliśmy

"Wierzyłem, że konieczne jest posiadanie władzy"

Morrison przekazał dziennikarzom w Sydney, że chciałby przeprosić swoich kolegów, ale dalej uważa swoje działania za uzasadnione. - Wierzyłem, że konieczne jest posiadanie władzy, posiadanie faktycznych nadzwyczajnych uprawnień, których można użyć w sytuacjach ekstremalnych i nie do przewidzenia, które pozwoliłyby mi działać w interesie narodowym - powiedział były premier.

Podkreślił, że woli być krytykowany za przekroczenie granic niż za niepodejmowanie żadnych działań. Zapytany, dlaczego nie poinformował ministrów w swoim gabinecie, Morrison stwierdził, że obawiał się, iż jego kroki mogły zostać wówczas źle zrozumiane. Dodał, że nie było potrzeby uświadamiania ministrów o podjętych działaniach, skoro używał swoich nowych uprawnień tylko w nagłych wypadkach.

Morrison co najmniej raz wykorzystał te uprawnienia, aby cofnąć decyzję ówczesnego ministra przemysłu Keitha Pitta o zatwierdzeniu kontrowersyjnego projektu gazowego u wybrzeży Nowej Południowej Walii. Pitt oświadczył, że nie był świadomy, iż premier wspólnie z nim sprawował nadzór nad tym sektorem. W tamtym czasie Morrison zapowiedział, że jako premier zawetuje projekt, nie wspominając, że posiada takie same uprawnienia jak minister Pitt. Na konferencji prasowej były szef rządu przekazał, że nie żałuje swojej ówczesnej decyzji.

Nominacja Morrisona na pięć stanowisk ministerialnych została zatwierdzona przez gubernatora generalnego Australii Davida Hurleya, który powiedział, że postępował zgodnie z konstytucją, podpisując "za radą premiera dokument administracyjny". 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  EPA/MICK TSIKAS

Pozostałe wiadomości