Ukraiński wywiad o zmianie kierunków rosyjskich ataków

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod Bachmutem
Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod BachmutemReuters
wideo 2/22
Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod BachmutemReuters

Środa jest 392. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ukraińska energetyka nadal pozostanie na celowniku wroga, ale głównym jego celem mogą stać się obiekty wojskowe, koncentracja naszych wojsk i logistyka - powiedział przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Wadym Skibicki. Podkreślił, że okupanci będą starali się zniszczyć te elementy infrastruktury krytycznej, które są potrzebne ukraińskim siłom zbrojnym do skutecznego prowadzenia działań wojennych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:52

  Kanada przedłużyła program wydawania Ukraińcom wiz umożliwiających legalny pobyt przez trzy lata i uzyskanie pozwolenia na pracę – poinformował minister imigracji Sean Fraser.

 • 3:57

  Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie przeprowadziły w nocy z 21 na 22 marca ograniczoną kampanię ataków dronami i rakietami, co wskazuje, że siły rosyjskie nadal borykają się z niedoborami precyzyjnych pocisków.

 • 2:52

  Putin jest zbrodniarzem wojennym, który powinien zostać rozliczony i nie wygra wojny na Ukrainie - powiedział gubernator Florydy Ron DeSantis w wywiadzie dla publicysty Piersa Morgana. Przyznał też, że mógł jaśniej wyrazić się, określając wcześniej wojnę jako spór terytorialny, choć podtrzymał, że Ameryka nie powinna bardziej angażować się w konflikt.

 • 2:20

  Pekin powinien rozpocząć rozmowy z Kijowem, ponieważ chińskie propozycje osiągnięcia pokoju między Ukrainą a Rosją w obecnym kształcie raczej nie będą przez Ukrainę zaakceptowane - powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

  Jego zdaniem rząd federalny uważa, że strona chińska, która przedstawiła propozycję rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą, powinna rozmawiać nie tylko ze stroną rosyjską, ale także z Ukrainą. - A im szybciej stanie się to możliwe, tym lepiej – podkreślił Hebestreit.

 • 1:54

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:17

  Po zakończeniu wewnętrznych procedur Hiszpania przystąpiła do unijnego porozumienia o wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy - poinformowało ministerstwo obrony w Madrycie.

  "Niezwłocznie po zakończeniu obowiązkowych procedur administracyjnych minister obrony narodowej podpisał w środę umowę o wspólnym zakupie amunicji na terenie UE" - napisano w oświadczeniu.

 • 0:22

  W wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża, przeprowadzonego w środę, zniszczonych lub uszkodzonych zostało ponad 300 mieszkań w 14 budynkach. Zakończyliśmy już akcję poszukiwawczo-ratunkową, po której możemy potwierdzić, że zginęła jedna osoba, sześć uratowano spod gruzów, a 25 zostało rannych - oznajmił sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew.

  Pięć osób, które straciły dach nad głową i zwróciły się do nas o pomoc w znalezieniu nowego mieszkania, umieściliśmy już w tymczasowym miasteczku modułowym oraz jednym ze schronisk - dodał Kurtiew.

 • 23:24

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym

 • 22:47

  Uzbrojenie przekazane dotychczas Kijowowi, w tym czołgi, pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakietowe, powinno okazać się wystarczające do przeprowadzenia przez ukraińską armię kolejnej ofensywy, skutkującej wyzwalaniem terenów zagarniętych przez Rosję - ocenił w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Guardian" sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 • 21:43

  Amunicja zawierająca zubożony uran jest dość powszechnie używana od dekad. Jeśli Rosja obawia się o swoje czołgi, powinna je wycofać z Ukrainy - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Skomentował w ten sposób ostrzeżenia Rosji dot. potencjalnego dostarczenia takiej amunicji czołgowej Ukrainie przez Wielką Brytanię.

 • 21:43

  Władimir Putin nie osiągnął połowy, a może nawet dwóch trzecich spośród celów, które stawiał sobie przed wizytą chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie, lider ChRL uzyskał natomiast to, czego oczekiwał - ocenił Ihor Żowkwa, zastępca szefa biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 • 21:41

  Większość Europejczyków opowiada się za przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej w najbliższej przyszłości - wynika z najnowszego sondażu Fundacji Bertelsmanna. 65 procent Europejczyków uważa, że Ukraina powinna zostać przyjęta w ciągu najbliższych kilku lat - pisze portal dziennika "Welt".

 • 21:38

  Ukraińscy piloci nie przechodzą szkolenia we Francji na myśliwcach Mirage 2000 - powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, dementując doniesienia francuskiej prasy.

 • 19:50

  Nakaz aresztowania to najlepsze, co może spotkać rosyjskiego zabójcę - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Rosja przegra tę wojnę - dodał szef państwa, który tego dnia był w Donbasie i Charkowie na wschodzie Ukrainy.

  "W Donbasie, obwodzie charkowskim, wszędzie, dokąd przyszło rosyjskie zło, jest to oczywiste, że państwa-terrorysty nie można powstrzymać inaczej niż poprzez nasze zwycięstwo. I zagwarantujemy je: nasze zwycięstwo. We wszystkich regionach wschodu naszego państwa, gdzie jest ukraińska flaga, jest też nadzieja. To się czuje" - oświadczył Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

  Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy w obwodzie donieckim

 • 19:49

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu ok. 2 tys. botów szerzących dezinformację na temat wojny. Prokremlowską farmę botów zlikwidowano w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy.

  Boty rozpowszechniały fake newsy na temat sytuacji na froncie i wzywały Ukraińców do uchylania się od mobilizacji - podano w komunikacie SBU. Farma zajmowała się też dyskredytacją władz polityczno-wojskowych kraju i ukraińskich sił zbrojnych.

 • 19:12

  Ukraińska energetyka nadal pozostanie na celowniku wroga, ale głównym jego celem mogą stać się obiekty wojskowe, koncentracja naszych wojsk i logistyka - powiedział przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Wadym Skibicki.

  Podkreślił, że okupanci będą starali się zniszczyć te elementy infrastruktury krytycznej, które są potrzebne ukraińskim siłom zbrojnym do skutecznego prowadzenia działań wojennych.

 • 19:12

  Zacięte walki trwają nadal na północnych i południowych obrzeżach atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  "Na kierunku Bachmutu wróg nadal prowadzi działania ofensywne, jednak jego potencjał ofensywny maleje. Przeciwnik wciąż usiłuje zająć miasto i traci znaczne ilości siły żywej, uzbrojenia i sprzętu wojskowego" - głosi komunikat sztabu.

  Armia ukraińska zapewniła, że jej oddziały "przez całą dobę odpierają liczne ataki przeciwnika" w rejonie Bachmutu i pobliskich miejscowości Bohdaniwka i Predteczyne na zachód i południowy zachód od Bachmutu.

  Ukraińskie wojsko ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod Bachmutem

 • 18:16

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że państwa będące stronami Międzynarodowego Trybunału Karnego powinny wykonać swoje zobowiązania wynikające z wydania nakazu aresztowania Władimira Putina.

  Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził z kolei, że USA pomogą w śledztwie MTK.

  Blinken wypowiedział się na temat nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora podczas wysłuchania przed senacką komisją budżetową.

  Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina 17 marca jako odpowiedzialnego za deportacje ukraińskich dzieci do Rosji.

  Antony Blinken

 • 16:49

  Wojska rosyjskie nadal próbują okrążyć Awdijiwkę, miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Nasilają ostrzały, używając do ataków lotnictwa i wszelkiego rodzaju artylerii - powiedział przedstawiciel tamtejszych władz Witalij Barbasz.

  Jak powiedział Barbasz portalowi Ukraińska Prawda, wojska rosyjskie "weszły na niziny" znajdujące się na północ od Awdijiwki. - Nasi (żołnierze) są na terenie położonym wyżej. Samo to powoduje ogromne straty wroga na tym kierunku na północy - stwierdził.

 • 16:25

  Rosyjscy okupanci, którzy kontrolują większość obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, chcą tam zmobilizować i wysłać na front wszystkich mężczyzn zdolnych do służby wojskowej. Są oni zachęcani przydziałem opuszczonych mieszkań - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  "Mężczyźni z miejscowości Starobielsk, Szczastia, Nowoajdar, Nowopskow i Nyżniotepłe, którzy posiadają obywatelstwo Rosji lub tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, są wzywani na przymusowe ćwiczenia wojskowe. Te działania prawdopodobnie poprzedzają mobilizację do rosyjskiej armii, dlatego część mężczyzn z obwodu ługańskiego, świadomych zamiarów wroga, zwalnia się z dotychczasowej pracy i opuszcza rodzinny region" - przekazała Malar na kanale Telegram.

 • 16:06

  Przywódcy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, współpracując z władzami politycznymi na Kremlu, są współodpowiedzialni za cierpienia Ukrainy spowodowane inwazją Rosji – oznajmił w Wilnie patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

  Rosyjska Cerkiew "jest współodpowiedzialna za porywanie ukraińskich dzieci, za cierpienie Ukraińców, ale też Rosjan" i odpowie za ogrom okrucieństwa – powiedział Bartłomiej I przedstawiając stanowisko Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego w sprawie wojny w Ukrainie podczas międzynarodowej konferencji "Reakcja Kościołów i wspólnot religijnych na wojnę i konflikty".

  "Obecny kryzys w Ukrainie, wywołany niesprowokowaną rosyjską agresją, jest epicentrum geopolitycznego trzęsienia ziemi. Europa budzi się z głębokiej iluzji, iż wojna w Europie jest już przeszłością" – wskazał patriarcha.

 • 16:05

  Zmobilizowanym i kontraktowym rosyjskim żołnierzom nie wypłacają obiecanych pensji i świadczeń socjalnych - informuje niezależny rosyjski portal Wiorstka.

  Dziennikarze portalu ustalili, że w 52 regionach Rosji i na Krymie od początku marca bieżącego roku wypłaty pensji żołnierzom są opóźniane lub w ogóle nie są realizowane.

  "Żołnierze kontraktowi, zmobilizowani, ochotnicy i ich bliscy twierdzą, że zamiast obiecanych 195 tysięcy rubli miesięcznie na konta wpływają kilkakrotnie mniejsze kwoty" - podała Wiorstka.

  "Czy są osoby, które nie otrzymały wynagrodzenia za styczeń i luty?". "Mój brat nie otrzymał pensji od dwóch miesięcy". "Trzy miesiące bez wypłaty". "Powiedzieli, że mojego męża nie ma na liście płac" - od początku marca w grupach na portalu społecznościowym VKontakte, poświęconych wypłat pensji dla zmobilizowanych, pojawiają się dziesiątki takich wiadomości - napisała Wiorstka.

 • 15:25

  Prawdopodobieństwo konfliktu nuklearnego jest większe niż kiedykolwiek w ostatnich dziesięcioleciach - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ryabkow na posiedzeniu klubu dyskusyjnego Wałdaj.

  Rabkow stwierdził też, że "nie może być mowy o tajnych lub otwartych negocjacjach z Waszyngtonem w sprawie przywrócenia traktatu o redukcji zbrojeń jądrowych New START", z którego Rosja wycofała się w lutym - podała agencja Reutera.

 • 15:05

  Ukraina. Rosjanie ostrzelali Zaporoże, płoną bloki mieszkalne

 • 15:05

  "Twarzą Federacji Rosyjskiej są rakiety, które namierzają i niszczą budynki mieszkalne w Ukrainie" - napisała na Twitterze pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

  "Dziś niepokonane Zaporoże znajduje się pod straszliwym atakiem wroga. Cały kraj odczuwa ból tego miasta. Nasze myśli i modlitwy są z ofiarami i ich rodzinami" - dodała.

 • 14:42

  Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na miasto Rzyszczów w obwodzie kijowskim wzrosła do siedmiu. Pod gruzami mogą być ludzie - poinformowały ukraińskie służby ratunkowe. Rosyjskie wojsko zaatakowało miasto ostatniej nocy dronami kamikadze.

  Na razie znaleziono siedem ciał, na miejscu trwa rozbieranie gruzów - przekazała rzeczniczka służb ratunkowych obwodu kijowskiego Wiktoria Ruban, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.

  Z kolei policja poinformowała o sześciu ofiarach śmiertelnych i dziewięciu rannych osobach. Wśród poszkodowanych jest dziecko.

  Rosyjskie drony zaatakowały miasto Rzyszczów w obwodzie kijowskim

  Rosyjskie drony zaatakowały miasto Rzyszczów w obwodzie kijowskim

  Rosyjskie wojsko zaatakowało Rzyszczów z użyciem dronów kamikadze

  Rosyjskie wojsko zaatakowało Rzyszczów z użyciem dronów kamikadze

 • 14:25

  Ukraińscy żołnierze zaimponowali amerykańskim szkoleniowcom, którzy uczyli ich obsługi systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. US Army przeszkoliła 65 żołnierzy i żołnierek Ukraińskich Sił Zbrojnych w wieku od 19 do 67 lat - podał portal telewizji CNN.

  Szkolenie, które odbywało się w bazie wojskowej Fort Sill w Oklahomie trwało 10 tygodni i było bardzo intensywne. Zajęcia odbywały się przez sześć dni w tygodniu od godz. 7 do 18 - poinformowała amerykańska stacja.

  Fort Sill jest jedynym miejscem, w którym armia amerykańska uczy Ukraińców obsługi swoich systemów broni. Według instruktorów, z którymi rozmawiał wysłannik CNN Ukraińcy poradzili sobie z podstawami obsługi Patriotów "śpiewająco" - na tyle szybko, że zyskali możliwość dodatkowego intensywnego przeszkolenia, na które rzadko decydują się ich amerykańscy koledzy kończący ten sam kurs.

 • 13:52

  Dwa rosyjskie bombowce strategiczne leciały przez siedem godzin nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy w Ukrainie - poinformowała agencja Reutera.

  Bombowce Tu-95 mogą przenosić pociski z głowicą jądrową, a Moskwa regularnie wysyła je na wody międzynarodowe Arktyki, Północnego Atlantyku i Pacyfiku w ramach pokazu siły.

  Reuters podkreślił, że moment przelotu Tu-95 nad Morzem Japońskim wydaje się bardziej celowy niż zwykle ze względu na wizytę Kishidy w Kijowie, który okazał solidarność z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w walce jego kraju przeciwko Rosji.

 • 13:26

  Rosyjskie wojsko przerzuca zabytkowe czołgi T-54, których technologia pochodzi sprzed II wojny światowej, produkcja ruszyła w 1946 roku, a użyto ich do tłumienia antysowieckiego powstania na Węgrzech w 1956 roku - poinformował portal rosyjskiej sekcji Radia Swoboda.

  Rozgłośnia powołuje się na zdjęcia opublikowane przez niezależny projekt śledczy Conflict Intelligence Team (CIT). Widać na nich pociąg wiozący czołgi T-54, zmierzający na zachód Rosji.

 • 12:50

  Wołodymyr Zełenski złożył wizytę na froncie w obwodzie donieckim i nagrodził żołnierzy broniących Bachmutu, atakowanego przez Rosjan - podało biuro prezydenta. Poinformowało, że Zełenski odwiedził pozycje żołnierzy ukraińskich na linii frontu, na kierunku bachmuckim i wysłuchał raportów na temat sytuacji operacyjnej i przebiegu działań bojowych na tym odcinku frontu".

  - Mam honor być dzisiaj tutaj, na wschodzie naszego kraju, na Donbasie, i odznaczyć naszych bohaterów - podziękować wam i uścisnąć wam dłoń - powiedział Zełenski.

  Zełenski odwiedził ukraińskich żołnierzy walczących w Donbasie

 • 12:16

  Wojska rosyjskie ostrzeliwują w środę Zaporoże. "Pod wrogim ostrzałem są bloki mieszkalne i wyspa Chortyca" – powiadomił szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

  Według relacji upublikowanych na kanałach Telegram w mieście było słychać kilka głośnych odgłosów eksplozji. Pojawiły się doniesienia o bezpośrednich trafieniach w budynki mieszkalne i pożarach.

  Atak na Zaporoże

 • 11:57

  Władimir Putin prawdopodobnie nie zdołał pozyskać tego rodzaju partnerstwa, na które liczył, a Xi Jinping zapewnił sobie ze strony Moskwy więcej deklaracji, niż planował prezydent Rosji – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Xi Jinping spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem

 • 11:26

  Przekazanie Ukrainie amunicji ze zubożonym uranem nie jest eskalacją zagrożenia nuklearnego - oświadczył minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly.

  Odpowiedział w ten sposób na słowa rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, który potępił dostarczanie Ukrainie amunicji ze zubożonym uranem przez Londyn i stwierdził, że Wielka Brytania "eskaluje zagrożenie nuklearne".

 • 11:22

  Polska wspiera Ukrainę tak mocno, ponieważ bardzo dobrze znamy Rosję. Możemy przyczynić się również do uniezależnienia się Węgier od rosyjskich surowców energetycznych – powiedział ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek, który we wtorek wieczorem wygłosił wykład na węgierskim Narodowym Uniwersytecie Służb Publicznych w ramach Ludovika Ambassadors’ Forum.

 • 10:39

  Ukraiński sztab opublikował najnowsze dane dotyczące strat po stronie rosyjskiej. Według tego raportu, Rosjanie w ciągu ostatniej doby stracili ponad 900 wojskowych i pięć czołgów.

 • 10:34

  Zdjęcie ze zniszczeń po nocnym ataku dronów opublikował w mediach społecznośiowych resort obrony Ukrainy.

 • 10:23

  Po incydencie z udziałem rosyjskich myśliwców, w wyniku którego strącony został amerykański dron zwiadowczy, bezzałogowce USA latają nad Morzem Czarnym, ale zmieniły trasy przelotów – podało CNN.

 • 10:12

  Nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla przebiegu wojny. Spodziewamy się, że prezydent Putin spróbuje przypuścić kolejną ofensywę, być może na wielu odcinkach frontu jednocześnie - powiedział w rozmowie z CNN rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

  Stany Zjednoczone wspierają przywódców Ukrainy i zapewniły prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że dostanie od władz USA "to, czego potrzebuje, gdziekolwiek zdecyduje się walczyć" - powiedział Kirby. Dodał, że oznacza to, że Ukraina dostanie więcej broni, pomoc logistyczną i wsparcie wywiadowcze.

  Zapytany przez dziennikarkę CNN, czy Kijów nie poświęca zbyt wiele czasu na walkę o Bachmut, Kirby odpowiedział, że Ukraińcy "dzielnie walczą", teren walk jest "bardzo trudny", a obie strony traktują ten odcinek frontu priorytetowo.

 • 10:02

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Ponad 20 zabójczych dronów, do tego pociski rakietowe, liczne ostrzały – i to tylko w ciągu ostatniej nocy terroru Rosji przeciwko Ukrainie. Za każdym razem, gdy ktoś próbuje w Moskwie usłyszeć słowo "pokój", pada kolejny rozkaz do takich zbrodniczych ataków.

  Pokój przybliżają sukcesy ukraińskiej armii, a globalną stabilność może przywrócić globalna jedność. Pełne utrzymanie reżimu sankcyjnego wobec Rosji realnie przywraca siłę Karty Narodów Zjednoczonych.

 • 9:10

  Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował w mediach społecznościowych, że za 13 przekazanych Ukrainie myśliwców MIG-29 pozyska ze Stanów Zjednoczonych 12 śmigłowców AH-1Z VIPER z wyposażeniem, szkoleniem pilotów i techników oraz 500 pocisków HELLFIRE II.

 • 9:09

  Rosyjskie wojsko prawdopodobnie traci możliwość zdobycia przewagi w walkach o Bachmut z powodu przenoszenia części jednostek na inne odcinki frontu - poinformował resort obrony Wielkiej Brytanii.

  W ostatnich dniach siły ukraińskie rozpoczęły kontratak w obwodzie donieckim Bachmutu, by odciążyć zagrożony szlak zaopatrzeniowy wiodący jedną z ważniejszych dróg H 32. Wokół centrum miasta nadal toczą się walki, a ukraińscy obrońcy otoczeni są od północy i od południa - przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  We wtorek siły ukraińskie odparły próby wkroczenia Rosjan do centrum Bachmutu - przekazał brytyjski wywiad.

 • 9:08

  392. dzień inwazji zbrojnej na Ukrainę. Relacja Ołeha Biłeckiego z Kijowa

 • 9:06

  Ołeh Biłecki, dziennikarz TVN24 przebywający w KIjowie, przekazał, że po nocnym ataku dronów w obwodzie kijowskim poza trzema ofiarami śmiertelnymi i siedmioma rannymi poszukiwane są cztery osoby.

 • 8:10

  W obwodzie kijowskim co najmniej trzy osoby zginęły, a siedem jest rannych w wyniku nocnego rosyjskiego ataku dronów kamikadze – powiadomiły władze regionu.

  "W wyniku przeprowadzonego w nocy ataku dronami w obwodzie kijowskim został uszkodzony obiekt cywilny. Na razie wiadomo o trzech ofiarach śmiertelnych i siedmiu rannych" – podano w komunikacie władz obwodu. Na miejscu ataku wybuchł pożar. Trwa operacja ratunkowa.

 • 7:59

  Nieuznawane władze Sewastopola na okupowanym Krymie powiadomiły o "odparciu ataku dronów morskich" przez Flotę Czarnomorską w Zatoce Sewastopolskiej – podał rosyjski niezależny portal Meduza.

  Prorosyjski gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew przekazał w środę, że zestrzelono trzy bezzałogowce, które próbowały "przeniknąć do zatoki". Marynarze Floty Czarnomorskiej jakoby otworzyli ogień z broni palnej. Miała też zostać zastosowana obrona powietrzna.

  Według przedstawiciela władz okupacyjnych okręty nie zostały trafione, ale doszło do nieznacznych uszkodzeń kilku budynków (wybite szyby w oknach).

  Czasowo wstrzymano transport morski i pasażerski w Sewastopolu – podano.

 • 7:07

  Siły ukraińskie zestrzeliły w nocy z wtorku na środę 16 z 21 wysłanych przez Rosję dronów – poinformował sztab generalny armii ukraińskiej.

 • 6:57

  Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

 • 6:12

  W nocy w wielu regionach na północy, zachodzie i w centrum Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy w związku z atakiem wrogich dronów kamikadze - poinformował Ukrinform.

 • 6:10

  Siły obrony powietrznej zestrzeliły w środę w nocy wrogie drony wykryte w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa - poinformował Ukrinform na podstawie raportu Kijowskiej Wojskowej Administracji Miejskiej.

  - Wróg nie przestaje atakować Kijowa. Tej nocy kraj terrorystów ponownie wystrzelił swoje śmiercionośne drony w kierunku stolicy. Według wstępnych informacji były to irańskie drony "Shahed". Wszystkie cele wykryte w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa zostały zniszczone przez siły naszej obrony powietrznej - powiedział Serhij Popko, szef Kijowskiej Wojskowej Administracji Miejskiej. Dodał, że nie było ofiar w ludziach ani zniszczeń.

 • 4:40

  Pociski ze zubożonym uranem nie są bronią jądrową – stwierdziło brytyjskie Ministerstwo Obrony w odpowiedzi na komentarz Putina, że przekazanie takich pocisków przez Wielką Brytanię Ukrainie oznaczałoby eskalację, ponieważ "Zachód zaczął używać broni nuklearnej".

 • 4:21

  - Dzieci deportowane do Federacji Rosyjskiej, spotykają się z nieznajomymi, którzy nagle zostają ich przybranymi rodzicami. A dzieci nie są własnością, nie są łupem wojennym - stwierdził prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan.

  Podkreślił, że Statut Rzymski Konwencji Genewskich wyraźnie stwierdza, że cywile nie mogą być deportowani do innego kraju.

  Zdaniem prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Federacja Rosyjska nie tylko nie zaprzecza stawianym oskarżeniom o deportację dzieci, ale "traktuje je jako powód do chwały". Karim Khan dodał, że Trybunał w Hadze występował w tej sprawie do Rosji, ale nie otrzymał odpowiedzi.

 • 3:30

  20 deputowanych do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej zostało zaocznie skazanych za naruszenie integralności terytorialnej i nienaruszalności granic Ukrainy - poinformowała w środę w Telegramie Prokuratura Generalna Ukrainy.

  Prokuratorzy udowodnili, że wskazani deputowani naruszyli integralność terytorialną i nienaruszalność granic Ukrainy, gdyż „Krótko przed inwazją na pełną skalę, 15 lutego 2022 r., poparli uchwałę o zwróceniu się do Prezydenta Federacji Rosyjskiej z prośbą o rozpatrzenie kwestii uznania pseudorepublik donieckiej i ługańskiej za suwerenne i niepodległe państwa” – czytamy w komunikacie.

 • 3:15

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:40

  Na czasowo okupowanym Krymie okupanci prowadzą aktywny werbunek strażaków, ratowników i pracowników służby penitencjarnej w szeregi wrogiej armii - poinformował portal Ukraińska Prawda na podstawie raportu Centrum Narodowego Sprzeciwu.

 • 2:35

  Siły obrony powietrznej Ukrainy odpierają w obwodzie kijowskim atak wrogich dronów - poinformował portal Ukraińska Prawda. Wcześniej w nocy w Kijowie oraz kilku centralnych i północnych regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy - informuje portal.

  Kijowska administracja obwodowa poinformowała o zagrożeniu atakiem lotniczym wrogich dronów. "W obwodzie działa obrona przeciwlotnicza! Przestrzegać ciszy informacyjnej – nie filmować ani nie zamieszczać w sieci działania sprzętu przeciwlotniczego" - przekazuje portal Ukraińska Prawda.

 • 1:25

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) doszedł do porozumienia z przedstawicielami Ukrainy o przekazaniu temu krajowi pakietu dofinansowania w wysokości 15,6 mld dolarów, rozłożonego na cztery lata - poinformowano w opublikowanym we wtorek komunikacie MFW.

  Przedstawiony plan ma jeszcze zostać zaakceptowany przez Radę Wykonawczą MFW. Wsparcie finansowe powinno umożliwić "wspieranie stopniowego ożywienia gospodarczego (Ukrainy) przy jednoczesnym stworzeniu warunków dla długoterminowego wzrostu w kontekście odbudowy powojennej i na drodze do wstąpienia do Unii Europejskiej" - napisano w komunikacie.

 • 1:12

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na klasztor w Odessie

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na klasztor w Odessie

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na klasztor w Odessie

 • 0:32

  W ciągu najbliższych kilku dni ukraińscy żołnierze zakończą szkolenie z obsługi amerykańskich systemów rakietowych Patriot. Ćwiczenia realizowane w bazie Fort Sill w stanie Oklahoma na południu USA zostaną uzupełnione dodatkowym treningiem na terytorium Niemiec - powiadomiła we wtorek agencja AP.

 • 0:24

  Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas, przywrócimy normalne życie na okupowanym obecnie przez Rosjan południowym wschodzie kraju i odzyskamy Krym - zapewnił we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu.

 • 0:15

  Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: