Kolejna tura rozmów po ataku Rosji na Ukrainę

Aktualizacja:
Autor:
tas/
tam,
kg
Źródło:
Reuters, Ukraińska Prawda, Interfax, tvn24.pl

W poniedziałek - w dwunastym dniu ataku Rosji na Ukrainę - odbyła się kolejna tura rozmów delegacji ukraińskiej i rosyjskiej. Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak przekazał po ich zakończeniu, że "są małe pozytywne przesłanki" w spawie poprawy logistyki korytarzy humanitarnych, a dalej trwają "intensywne konsultacje" dotyczące między innymi zawieszenia broni i gwarancji bezpieczeństwa.

Trzecia runda negocjacji odbyła się w Puszczy Białowieskiej w obwodzie brzeskim.

Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak krótko przed godziną 19 napisał na Twitterze: "Zakończyła się trzecia runda negocjacji. Są małe pozytywne przesłanki w spawie poprawy logistyki korytarzy humanitarnych... Trwają intensywne konsultacje w sprawie podstawowego bloku zapisów politycznych, wraz z zawieszeniem broni i gwarancjami bezpieczeństwa".

Wcześniej Podolak przekazał, że skład ukraińskiej delegacji pozostał "bez zmian".

W poprzednich rundach rozmów ze strony ukraińskiej uczestniczyli: minister obrony Ołeksij Reznikow, Mychajło Podolak, szef frakcji partii Sługa Narodu Dawid Arachamija, wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki, Andrij Kostin, który reprezentował Ukrainę w rozmowach w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie oraz parlamentarzysta Rustem Umerow.

W sobotniej rozmowie z amerykańską telewizją Fox News szef frakcji partii Sługa Narodu (prezydenta Wołodymyra Zełenskiego) Dawid Arachamija, jeden z uczestników rozmów, przekazał, że Ukraina jest gotowa rozważyć z partnerami międzynarodowymi gwarancje bezpieczeństwa poza członkostwem w Sojuszu Północnoatlantyckim. Rosja stanowczo sprzeciwia się członkostwu Ukrainy w NATO.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Wcześniej delegacje spotkały się dwa razy. Przełomu nie ma

Poprzednie dwie rundy rozmów delegacji Rosji i Ukrainy odbyły się 28 lutego i 3 marca w pobliżu granicy ukraińsko-białoruskiej. W czasie spotkania na początku marca osiągnięto porozumienie w sprawie utworzenia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej z zajętych przez rosyjskie wojsko miast. Ustalenia nie zostały jednak zrealizowane z powodu rosyjskich ostrzałów.

Pierwsza tura rozmów również nie przyniosła przełomu. Głównym celem spotkania była kwestia przerwania ognia i działań bojowych na terytorium Ukrainy. "Obie strony powrócą do swoich stolic na dalsze konsultacje przed drugą rundą negocjacji" - przekazał wówczas doradca Zełenskiego Mychajło Podolak, uczestniczący w negocjacjach.  

Czytaj też: Wojna na Ukrainie. W poniedziałek trzecia runda rozmów ukraińsko-rosyjskich. Premier Izraela spotkał się z Putinem

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/ tam, kg

Źródło: Reuters, Ukraińska Prawda, Interfax, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości