Atak na ambasadę Szwecji w Bagdadzie

Źródło:
Reuters, PAP

W czwartek we wczesnych godzinach porannych demonstranci zaatakowali ambasadę Szwecji w centrum Bagdadu. Część uczestników manifestacji wspięła się na mury placówki dyplomatycznej i podpaliło ją w proteście przeciwko spodziewanemu spaleniu Koranu w Szwecji.

Setki osób szturmowało i podpaliło szwedzką ambasadę w Bagdadzie we wczesnych godzinach porannych w czwartek, w proteście przeciwko zapowiadanemu kolejnemu spaleniu Koranu przed ambasadą Iraku w Szwecji - podał Reuters.

Wszyscy pracownicy ambasady w Bagdadzie byli bezpieczni – poinformowało w oświadczeniu biuro prasowe szwedzkiego ministerstwa spraw zagranicznych. MSZ Szwecji potępiło atak i podkreśliło potrzebę ochrony misji dyplomatycznych przez irackie władze.

Demonstracje przeciwko spodziewanemu spaleniu Koranu

Czwartkowa demonstracja została zwołana przez zwolenników szyickiego duchownego Muktady as-Sadra w celu wyrażenia protestu przeciwko spodziewanemu kolejnemu spaleniu Koranu w Szwecji.

Szwedzka agencja informacyjna TT poinformowała w środę, że szwedzka policja przychyliła się do wniosku o zgodę na publiczną demonstrację przed ambasadą Iraku w Sztokholmie w czwartek.

Według agencji w demonstracji miały wziąć udział dwie osoby, a jedna z nich to ta sama, która w czerwcu podpaliła Koran przed sztokholmskim meczetem.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: Reuters, PAP