Astrobiolog: Życie na Ziemi przyniosła kometa

TVN24

Aktualizacja:
sxc.huNaukowiec natrafił w meteorytach na skamieniałe mikroorganizmy i twierdzi, że nie mogą one pochodzić z Ziemi

Naukowiec z agencji NASA natrafił w trzech meteorytach na skamieniałe mikroorganizmy i twierdzi, że nie mogą one pochodzić z Ziemi. Gdyby odkrycie potwierdziło się, mogłoby sugerować, że życie poza Ziemią występuje stosunkowo często, a na naszą planetę mogło zostać przyniesione przez komety, meteoryty lub inne obiekty pochodzenia kosmicznego.

Artykuł astrobiologa Richarda Hoovera, opublikowany w ubiegły piątek w internetowym wydaniu naukowego pisma "The Journal of Cosmology", został uznany za tak kontrowersyjny, że redakcja postanowiła zwrócić się o opinie do innych naukowców, które mają być sukcesywnie publikowane poczynając od poniedziałku.

"Życie nie jest ograniczone do planety Ziemia"

Hoover twierdzi, że odnalazł w trzech meteorytach dowody obecności skamieniałych jednokomórkowych mikroorganizmów podobnych do cyjanobakterii, które w warunkach ziemskich tworzą w wodzie rodzaj niebiesko-zielonych alg. Mikroorganizmy te zawierają wiele związków węgla, który jest podstawowym budulcem życia na Ziemi, oraz śladowe ilości azotu.

Zdaniem Hoovera, niska zawartość związków azotu, który występuje również w ziemskich organizmach, może być tłumaczona tym, że uległy one rozkładowi, a azot, jako gaz, ulotnił się. - Wszystko to oznacza, że życie nie jest ograniczone do planety Ziemia - powiedział Hoover w wywiadzie telefonicznym.

Nie pierwsze takie odkrycie

Naukowiec pracuje w należącym do agencji NASA Marshall Space Flight Center w Alabamie i specjalizuje się w badaniach mikroorganizmów zdolnych do przetrwania w ekstremalnych warunkach, takich jak gejzery, lodowce i wieczna zmarzlina.

Nie jest to pierwsze tego rodzaju odkrycie. W 1996 r. naukowcy zaprezentowali liczący 4 mld lat, znaleziony na Antarktydzie meteoryt, który miał pochodzić z Marsa i zawierać skamieniałe mikroorganizmy. Meteoryt, zaprezentowany na konferencji prasowej w w Waszyngtonie, wywołał dużą sensację. Jednak później narastały wątpliwości i okazało się, że zaprezentowane dowody istnienia pozaziemskich mikroorganizmów nie są przekonujące.

Źródło: PAP