Ashton chce "przedyskutować i skoordynować stosowne środki" ws. Egiptu

[object Object]
MSZ odradza wyjazdy do Egiptu tvn24
wideo 2/20

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zwróciła się do rządów państw UE o przedyskutowanie "stosownych środków", po które Unia mogłaby sięgnąć w reakcji na przemoc w Egipcie.

"Jestem w stałym kontakcie z ministrami spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej i zwróciłam się do przedstawicieli państw członkowskich o przedyskutowanie i skoordynowanie stosownych środków do podjęcia przez Unię Europejską w odpowiedzi na sytuację w Egipcie" - napisała Ashton w oświadczeniu.

Nawiązując do ofiar śmiertelnych w Egipcie, Ashton podkreśliła, że odpowiedzialność za tę tragedię "mocno obciąża tymczasowy rząd, jak również szersze kierownictwo polityczne tego kraju".

"Marsz gniewu"

Bractwo Muzułmańskie wezwało zwolenników obalonego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego do "marszów gniewu" po piątkowych modłach. Z różnych regionów kraju docierają informacje o zamieszkach i ofiarach. W samym Kairze zginęło co najmniej 50 osób.

W środę egipskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały na polecenie rządu dwa obozowiska stronników Mursiego w Kairze. Podczas zamieszek wywołanych interwencją wojska i policji zginęło według źródeł oficjalnych 638 osób, a ok. 4 tys. zostało rannych. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy, w niektórych regionach godzinę policyjną.

[object Object]
MSZ odradza wyjazdy do Egiptu tvn24
wideo 2/20

Autor: zś / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: