Aresztowali brata szefa Al-Kaidy. Dżihadysta, sojusznik Mursiego


Mohammed al-Zawahiri, brat przywódcy Al-Kaidy, został aresztowany w sobotę w Egipcie - poinformowały źródła w służbach bezpieczeństwa. Brat Ajmana al-Zawahiriego jest przywódcą ultrakonserwatywnego ugrupowania dżihadystycznego.

Czytaj relację z zamieszek w Egipcie na tvn24.pl

Źródła twierdzą, że mieszkający w Kairze Mohammmed al-Zawahiri został aresztowany w Gizie, na przedmieściach stolicy.

Egipcjanin jest zamieszany w ataki w Al-Airsz na Synaju, gdzie siły bezpieczeństwa od końca czerwca prowadzą operacje wymierzone w grupy zbrojne i radykalnych islamistów - powiedziało źródło agencji EFE.

Mohammed al-Zawahiri jest przywódcą salafickiej organizacji, która wyznaje konserwatywną ideologię. Do 3 lipca, czyli do obalenia prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego organizacja działała jawnie. Według agencji AP Al-Zawahiri był sojusznikiem Mursiego.

To kolejne aresztowanie

Brat lidera Al-Kaidy został aresztowany po raz kolejny. Pierwszy raz miało to miejsce w 1999 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w związku z wyrokiem egipskiego sądu z 1998 roku, który skazał go na karę śmierci za terroryzm. Po ekstradycji do Egiptu Zawahiri przez 12 lat przebywał w więzieniu. Wyszedł na wolność w marcu 2011 roku, dzięki wysiłkom egipskich władz, by uwalniać niektórych islamistycznych więźniów. Wkrótce został ponownie aresztowany, ale w marcu 2012 roku egipski sąd wojskowy uznał go za niewinnego i nakazał jego uwolnienie.

[object Object]
MSZ odradza wyjazdy do Egiptu tvn24
wideo 2/20

Autor: aj//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: