Apelem o pilne doprowadzenie do postępu i jak najszybsze sfinalizowanie rokowań, prowadzonych w ramach negocjacyjnej rundy Dauha, zakończył się w niedzielę w Sydney szczyt 21 państw forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku
Jak poinformował dziennikarzy gospodarz spotkania, premier Australii John Howard, w przyjętym przez uczestników szczytu końcowym dokumencie potwierdzono "bardzo silne poparcie 21 państw dla rundy Dauha oraz pilne wezwanie do wszystkich krajów-uczestników negocjacji, by zwiększyły wysiłki na rzecz doprowadzenia do postępu w rokowaniach".
Apel 21 państw APEC to kolejna próba przełamania impasu w negocjacjach, prowadzonych w ramach tzw. rundy Dauha - nazwanej tak od stolicy Kataru, gdzie w 2001 r. runda została zainicjowana. Celem negocjacji jest dalsza liberalizacja handlu światowego.
W ostatnich dniach w Genewie wznowione zostały rokowania w ramach rundy Dauha, prowadzone pod auspicjami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Utrzymujący się od lat impas dotyczy przede wszystkim różnic stanowisk bogatych i biednych państw w sprawach znoszenia barier handlu artykułami rolnymi i przemysłowymi.
Na szczycie w Sydney w sobotę kraje APEC przyjęły też wspólne oświadczenie w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Dokument ma kompromisowy, "długofalowy" charakter - przewiduje podjęcie działań zmierzających do "spowolnienia, zahamowania, a następnie odwrócenia" zmian klimatycznych oraz ustala niewiążące limity zużycia energii. Nadrzędnym celem ma być zmniejszenie zużycia surowców energetycznych o 25 proc. do roku 2030 i zahamowanie tzw. efektu cieplarnianego.
Luźno powiązane forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC - Asian Pacific Economic Cooperation) powstało w 1989 roku. Początkowo było głównie forum dyskusji, mających promować ekonomiczną integrację regionu tzw. obrzeża Pacyfiku, ale z czasem stało się praktycznym instrumentem budowania strefy wolnego handlu na tym najszybciej rozwijającym się obszarze świata. Od 1993 roku, kiedy ówczesny prezydent USA Bill Clinton zaprosił przywódców krajów APEC na rozmowy do Blake Island w stanie Waszyngton, spotkania na najwyższym szczeblu organizuje się każdego roku.
Produkcja dóbr i usług państw APEC stanowi ponad połowę (56 procent) produkcji światowej; wartość wymiany handlowej - 47 procent światowego handlu. Ludność krajów tego ugrupowania (2,5 mld ludzi) to 41 procent populacji naszego globu.
Źródło: PAP