Anne Perry nie żyje. Morderczyni, która została autorką kryminałów

Źródło:
Guardian, Washington Post
Nie żyje brytyjski reżyser Hugh HudsonReuters Archive
wideo 2/4
Nie żyje brytyjski reżyser Hugh HudsonReuters Archive

Nie żyje Anne Perry, popularna brytyjska autorka kryminałów - poinformował jej wydawca. Kobieta, która jako nastolatka pomogła w zabójstwie matki swojej przyjaciółki, miała 84 lata.

Wydawca pisarki przekazał w środę, że Anne Perry zmarła 10 kwietnia 2023 roku w Los Angeles. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że Perry zostanie zapamiętana ze względu na swoje "niezapomniane postacie, dokładność historyczną, jakość swoich kryminałów, a także eksplorację problemów społecznych".

ZOBACZ TEŻ: Angela Lansbury nie żyje. Aktorka miała 96 lat

Morderczyni autorką kryminałów

Anne Perry miała 15 lat, gdy w 1954 roku pomogła koleżance Pauline Parker w zabójstwie jej matki Honory Mary Parker. Kobieta zmarła w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii po 20 uderzeniach cegłą. Podczas procesu wyszło na jaw, że nastolatki zaplanowały morderstwo, by uniknąć rozdzielenia, rodzice Pauline planowali bowiem wysłać ją za granicę.

Dziewczyny zostały skazane, ale z racji tego, że były za młode na karę śmierci, trafiły do więzienia. Anne Perry po pięciu latach wyszła na wolność, opuściła Nową Zelandię i zamieszkała w Szkocji. Zaczęła pisać powieści pod nowym imieniem, które przyjęła po wyjściu z więzienia (urodziła się jako Juliet Hulme) i w 1979 roku została opublikowana jej pierwsza książka.

W kolejnych latach rozpoczęła się wielka kariera pisarki Anne Perry, spod pióra której wyszło kilkadziesiąt tytułów. Wśród nich największą popularność zdobył cykl kryminałów "Charlotte and Thomas Pitt ", których akcja przenosi czytelnika do wiktoriańskiej Anglii. O Perry bardzo głośno zrobiło się również w 1994 roku dzięki filmowi "Niebiańskie istoty" w reżyserii Petera Jacksona, który opowiadał o zbrodni z 1954 roku.

ZOBACZ TEŻ: Winni głośnego zabójstwa gwiazdy rapu usłyszeli wyrok. "W celach spędzicie każdy dzień swojego życia"

Autorka/Autor:jjk//mm

Źródło: Guardian, Washington Post