Amnesty International: Rosjanie z premedytacją bombardują szpitale
Link skopiowany do schowka.
Rosyjskie bombowce Su-24 i samoloty szturmowe Su-25 dokonały nalotów na cele tak zwanego Państwa Islamskiego
Źródło: MO Rosji
Rosyjskie lotnictwo i syryjskie siły rządowe umyślnie przeprowadzają ataki na szpitale w Syrii, powodując ofiary wśród cywilów - wynika z przedstawionego w czwartek raportu organizacji praw człowieka Amnesty International.
Amnesty podkreśla, że dysponuje "przekonującymi dowodami" na co najmniej sześć ataków przeprowadzonych celowo na placówki medyczne w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii w ciągu ostatnich pięciu tygodni. W bombardowaniach zginęło co najmniej trzech cywilów, w tym pracownik medyczny, a 44 osoby odniosły obrażenia.
Organizacja zaznaczyła, że ataki na szpitale to zbrodnie wojenne.
Szpital w gruzach
25 grudnia ub. roku kilka pocisków trafiło w szpital w Hrajtan, miejscowości położonej na północ od Aleppo, stolicy prowincji o tej samej nazwie; zginął pracownik medyczny, a 30 osób zostało rannych, w tym 10 członków personelu i 20 pacjentów - dowiedziała się Amnesty od lekarza i innego pracownika medycznego. Ze szpitala zostały gruzy.
Przed obowiązującym od soboty przerwaniem walk w Syrii prowincja Aleppo była sceną zaciętych walk, gdy siły rządowe przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa odcięły drogę zaopatrzenia rebeliantów z Turcji. Otwarta pozostaje trasa zaopatrująca bastion opozycji we wschodniej części miasta Aleppo przez inne przejście graniczne z Turcją, jednak jest ono mniejsze i bardziej niebezpieczne niż to na północy. Według Amnesty bombardowania szpitali pozwoliły prorządowym oddziałom posunąć się naprzód w północnej części prowincji.
Zbrodnie wojenne
Zarówno Rosja, jak i reżim w Damaszku twierdzą, że nie prowadzą ataków wymierzonych w ludność cywilną. Syryjski prezydent Baszar el-Asad przekonuje, że lojalne wobec niego siły prowadzą walkę z terroryzmem, ale powiedział też, że na wojnie zazwyczaj umierają niewinni cywile.
Organizacja Lekarze na rzecz Praw Człowieka (PHR) mówi, że udokumentowała 346 ataków na placówki medyczne w trakcie trwającej od 2011 roku wojny domowej w Syrii. Według PHR w bombardowaniach zginęło 705 pracowników medycznych, a za 315 ataków odpowiadają samoloty rosyjskie lub syryjskie. W ubiegłorocznym raporcie PHR wskazuje, że rząd syryjski prowadził ataki na szpitale i lekarzy, więził pacjentów, a także aresztował, torturował i dokonywał egzekucji lekarzy.
Wojna domowa w Syrii
Źródło: Reuters
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
Teraz oglądasz
Zamach bombowy na targowisku w Tall Abjad
Teraz oglądasz
Bomby beczkowe spadające na Damaszek (wideo z 2016 roku)
Teraz oglądasz
Wywiad z byłym szefem Mosadu (2015 rok)
Teraz oglądasz
Omar Al-Halabi: na początku 2011 roku, jak większość Syryjczyków, straciłem wszystko
Teraz oglądasz
Omar Al-Halabi: czuję się bardzo szczęśliwy. Udało się uratować moje dzieci przed nieuchronną śmiercią w Syrii
Teraz oglądasz
Beata Kempa o pomocy humanitarnej dla Syrii
Teraz oglądasz
Anna Kowalska o francuskim udziale w ataku na Syrię
Teraz oglądasz
Asad z roboczą wizytą w Rosji
Teraz oglądasz
Artyleria Marines ostrzeliwuje dżihadystów
Teraz oglądasz
Reporter TVN24 na Cyprze: Valletta twierdzi, że nie uprzedzono jej o ataku
Teraz oglądasz
Andrzej Zaucha o reakcji Moskwy na atak zachodniej koalicji w Syrii
Teraz oglądasz
Atak w Syrii. Co warto wiedzieć?
Teraz oglądasz
Maciej Woroch o udziale Londynu w ataku na Syrię
Teraz oglądasz
Nagrania dwóch nalotów na domniemanych Rosjan
Teraz oglądasz
Konwój z pomocą humanitarną wjechał do Wschodniej Guty
Teraz oglądasz
Rosyjskie pociski Kalibr spadają na pozycje IS w rejonie Dajr az-Zaur
Teraz oglądasz
Rosjanie ostrzelali cele w prowincji Hama pociskami Kalibr
Teraz oglądasz
Moskwa: ponad 80 dżihadystów zabitych w Syrii w rosyjskich atakach
Teraz oglądasz
Izrael zaatakował pod Damaszkiem. Zniszczone magazyny
Teraz oglądasz
Raport z oblężonego miasta. Ostatnie dni wolnego Aleppo w Superwizjerze
Teraz oglądasz
Donald Tusk potępił atak chemiczny w Idlib
Teraz oglądasz
Żołnierze amerykańscy zostali otoczeni przez cywili, którzy obrzucali ich kamieniami
Teraz oglądasz
WHO alarmuje: niepokojące przypadki polio w Syrii
Teraz oglądasz
Brak aktywności ONZ ws. Syrii? "Polska ma zastrzeżenia"
Teraz oglądasz
Atak sił el-Asada w mieście Hama
Teraz oglądasz
Co dalej z syryjską bronią?
Teraz oglądasz
Co dalej z syryjską bronią?
Teraz oglądasz
Sikorski w Londynie: testem dla Rosji jest to, czy Moskwa zgodzi się na rezolucję ONZ
Teraz oglądasz
Brok: Propozycja wyszła od Sikorskiego, Kerry ją przedstawił, a Putin zaakceptował
Teraz oglądasz
Syryjski arsenał do kontroli? Sikorski: Najpierw dwa testy dla Rosji