Stan głodującego białoruskiego opozycjonisty Siarhieja Kawalenki jest krytyczny - oznajmił w poniedziałek po widzeniu z nim jego brat. - Siarhiej wygląda bardzo źle, jest w krytycznym stanie - oświadczył Wital Kawalenka w rozmowie z niezależnym tygodnikiem "Nasza Niwa". Jak dodał, brat miał w poniedziałek temperaturę 35,1 st., ciśnienie 80/50 i ledwie przyszedł na spotkanie. Dyrekcja aresztu w rozmowie z żoną Kawalenki oświadczyła natomiast, że stan jego zdrowia jest "średnio ciężki".

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow odniósł się pozytywnie do propozycji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, który chce wprowadzenia w Syrii codziennego, dwugodzinnego rozejmu umożliwiającego transport rannych z terenów objętych walkami - oświadczył prezes organizacji, Jakob Kellenberger po spotkaniu z szefem dyplomacji Kremla. W Damaszku przebywają z wizytą eksperci specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana. Próbują zakończyć konflikt, którego ofiarami w poniedziałek stali się kolejni cywile w mieście Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.

Prezydent Bronisław Komorowski pogratulował telefonicznie nowemu prezydentowi Niemiec Joachimowi Gauckowi i zaprosił go do Polski - poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta. O konkretnej dacie wizyty mówić nie chciała, ale podkreśliła, że ma ona nastąpić "w rychłej perspektywie".

Oficjalny początek prezydentury 7 maja, ale Władimir Putin już rządzi, nie przejmując się tym, że na Kremlu formalnie zasiada jeszcze Dmitrij Miedwiediew. Wygląda na to, że Rosja dostanie powtórkę z lat 2000-2008. Koniec z „liberalizmem” Miedwiediewa. Wraca „jastrząb” Putin z represjami wobec opozycji i antyzachodnią retoryką na arenie międzynarodowej.

- Panie ministrze, pytanie o sprawy bieżące... - tak zagadnął dziennikarz szefa MSZ Radosława Sikorskiego dziś, w Bydgoszczy. Co usłyszał? "Bieżące? A, to dziękuję". Dopytywany o sytuację na Białorusi minister oddalił się, rzucając jedynie "Szczęść Boże!".

- Żałuję tylko, że Williama tu nie ma - to jedne z pierwszych zdań, pierwszego publicznego przemówienia księżnej Cambridge Catherine. Sala na te słowa zareagowała śmiechem, a i księżna uśmiechnęła się uprzejmie. Podczas gdy Kate Middleton wizytuje bowiem hospicjum dla dzieci w Ipswich, jej mąż wciąż bawi na Falklandach. Jak jednak informuje people.com, wkrótce jest spodziewany jego powrót.

Po wypadku polskiego busa w Czechach, w którym zginęło dwóch Polaków, a siedmiu zostało rannych, w szpitalach w Rokycanach i Pilznie nadal przebywa jeszcze sześć osób. Jedna już została zwolniona, a kolejna czeka na wypisanie do domu. - Ich stan jest dobry, odnieśli obrażenia nie zagrażające życiu - poinformował polski konsul w Pradze Marek Pędzich.

Francja zastanawia się, dlaczego na południu kraju doszło w odstępie zaledwie kilku dni do trzech morderstw, które wyglądają na ze sobą powiązane. Zbieżność między poniedziałkowym atakiem na żydowską szkołę a wcześniejszymi na żołnierzy, zauważają już oficjalni przedstawiciele władz.

Przed rozpoczynającą się w poniedziałek wizytą prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Moskwie zapowiedział on zrównanie statusu państwowego języka ukraińskiego z językiem rosyjskim. Szef państwa udaje się do Rosji, by rozmawiać o obniżkach cen gazu.

Amnesty International wezwała NATO do zbadania przypadków śmierci "dziesiątków cywilów", którzy zginęli przez pomyłkę w ubiegłorocznych operacjach lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Libii.

Chociaż pozycja prezydenta w niemieckim systemie ustrojowym jest niemal czysto reprezentacyjna, w przesłanych Joachimowi Gauckowi gratulacjach prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził nadzieję na dalszą intensyfikację strategicznego partnerstwa Niemiec i Rosji.

Indonezyjska policja zastrzeliła pięciu mężczyzn podejrzanych o działania terrorystyczne na wyspie Bali - poinformowała agencja Reutera za miejscową agencją ds. zwalczania terroryzmu.

Wśród żołnierzy w tradycyjnym ciemnym płaszczu z lornetką w ręku - północnokoreańska telewizja państwowa pokazała zdjęcia z wielkich manewrów wojskowych z udziałem Kim Dzong Una. Tymczasem Korea Południowa potępiła zapowiadaną na przyszły miesiąc północnokoreańską próbę rakietową. Phenianu to nie przekonuje.

Do ciężkich walk między antyreżimowymi powstańcami z Wolnej Armii Syryjskiej a siłami rządowymi wiernymi prezydentowi Baszarowi el-Asadowi doszło w jednej z najważniejszych dzielnic Damaszku - informuje agencja Reutera.

W wyniku głosowania przeprowadzonego w sobotę do drugiej tury wyborów prezydenckich w Timorze Wschodnim, która odbędzie się w kwietniu, nie wszedł dotychczasowy prezydent, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Jose Ramos-Horta.

Król Tonga, George Tupou V, który wprowadził na archipelagu demokrację, zmarł w niedzielę w szpitalu w Hongkongu. O jego śmierci poinformowały władze państwowe. Miał 63 lata.

Dwaj brytyjscy dziennikarze pracujący dla anglojęzycznego kanału irańskiej telewizji Press TV, którzy zostali w lutym zatrzymani w Libii, zostali w niedzielę uwolnieni - poinformował wiceszef MSW. Obaj byli podejrzani o szpiegostwo.

W Hawanie władze zatrzymały w niedzielę 18 kobiet z organizacji "Damy w bieli" grupującej żony, siostry i matki odbywających kary więzienia dysydentów kubańskich. W ciągu weekendu do aresztu trafiło 70 działaczek - poinformowała organizacja. Zatrzymania nastąpiły na tydzień przed wizytą papieża Benedykta XVI na Kubie w dniach 26-28 marca.