- Dwie trzecie prorosyjskich aktywistów w obwodzie donieckim i ługańskim było opłacanych przez oligarchę Rinata Achmetowa - powiedział "Rossijskiej Gaziecie" Paweł Gubariew, tzw. ludowy gubernator Donieckiej Republiki Ludowej.

- To w ogóle nie było referendum. To była ustawka zrobiona przez prezydenta Putina - ocenił Jacek Saryusz-Wolski, komentując przeprowadzony w niedzielę przez prorosyjskich separatystów plebiscyt. Według europosła ostatnie wydarzenia na Ukrainie pokazują, że "plan Putina jest nadal realizowany", a metodą na zatrzymanie rosyjskiego prezydenta powinny być ostre sankcje ze strony Zachodu.

Na Zatoce Gdańskiej zaczynają się dziś manewry NATO Dynamic Monarch 2014. Wezmą w nich udział jednostki z 18 państw - 14 okrętów (w tym trzy podwodne) oraz samoloty i helikoptery.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł, że Moskwa może ukarać Mołdawię za to, że samolot z rosyjskim wicepremierem Dmitrijem Rogozinem na pokładzie został na krótko zatrzymany w weekend na lotnisku w Kiszyniowie - podała agencja ITAR-TASS. Rosja uwzględni ten incydent "przy współpracy gospodarczej" z Kiszyniowem - stwierdził szef rządu.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow zaprzeczył wcześniejszym informacjom, jakoby naczelnik milicji w Mariupolu Walerij Androszczuk zginął powieszony przez separatystów.

Iran nie zgodzi się na "nuklearny apartheid" i nie wyrzeknie się swego programu atomowego, ale gotów jest do "większej przejrzystości" - oznajmił prezydent tego kraju Hasan Rowhani przed wtorkową rundą negocjacji Iranu z wielkimi mocarstwami.