Co najmniej 12 osób zostało zabitych i ponad 30 ciężko rannych w wyniku wybuchu bomby w centralnej części somalijskiego miasta Baidowa. Gubernator regionu, Abdifitah Mohamed Gesey, potwierdził, że większość ofiar to kobiety i dzieci.

Smoleńsk przygotowuje się do przyjęcia polskiej delegacji polityków i rodzin ofiar katastrofy lotniczej sprzed dwóch lat. Wśród gęstych opadów śniegu żołnierze przygotowują trybuny i plac w okolicach lotniska Siewiernyj, gdzie we wtorek o 8:41 - równo dwa lata po tragicznym wypadku prezydenckiego TU-154, rozpoczną się obchody rocznicy wypadku, w którym zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Iran nie chce zawierać z mocarstwami zachodnimi porozumienia o wymianie paliwa jądrowego, ale może zmniejszyć produkcję wzbogaconego uranu, gdy uzyska go tyle, ile potrzebuje - oświadczył szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ferejdun Abbasi-Dawani. Negocjacje sześciu mocarstw z Iranem na temat irańskiego programu nuklearnego zostaną wznowione w sobotę 14 kwietnia w Stambule. Ostatnie spotkanie strony irańskiej z grupą 5+1 odbyło się ponad rok temu i zakończyło kompletnym fiaskiem.

Tydzień po katastrofie samolotu ATR-72 w Tiumenie na Syberii doszło do niesamowitego odkrycia. Jedna z 31 ofiar katastrofy została odnaleziona na... intensywnej terapii w pobliskim szpitalu. Okazało się, że ranny mężczyzna trafił tam omyłkowo pod nazwiskiem innej ofiary. Lekarze przepraszają, ale tłumaczą, że są od leczenia, a do pomyłki doszło "prawdopodobnie w czasie transportu".

Dwaj syryjscy uchodźcy i turecki tłumacz zostali ranni w poniedziałek wskutek ostrzelania z terytorium Syrii obozu uchodźców położonego tuż przy granicy na południu Turcji - poinformował przedstawiciel tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest to pierwszy tego typu atak, od kiedy w lecie ubiegłego roku Ankara zdecydowała się dać schronienie tysiącom syryjskich uchodźców.

Były szef KGB Leonid Tibiłow wygrał drugą turę powtarzanych wyborów prezydenckich w Osetii Południowej, uzyskując 54,12 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza w tej separatystycznej republice na terytorium Gruzji.

Nie ma czegoś takiego jak niedyskretne pytanie - między innymi z tego stwierdzenia znany był Mike Wallace, gwiazda amerykańskiej telewizji CBS. Dziennikarz od dawna chorował na serce. Zmarł w nocy z soboty na niedzielę.

Konstytucja równo traktująca kobiety i mężczyzn, nowe prawo rozwodowe oraz poprawa systemu edukacji - m.in. takie zmiany chciałaby wprowadzić w w Arabii Saudyjskiej księżniczka Basma bint Saud bin Abd Al-Aziz. W artykule dla BBC pisze, że opowiada się również za tym, by kobiety w jej kraju mogły prowadzić samochód, ale najpierw - jak zastrzega - musi się zmienić stosunek do kobiet w ogóle.

Naukowcy o krok od opóźnienia menopauzy? Uczeni po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium ludzką komórkę jajową w oparciu o komórki macierzyste. Następnym etapem będzie jej laboratoryjne zapłodnienie, jeśli naukowcy uzyskają na to zgodę. Eksperyment może spowodować, że kobieta będzie płodna także w późniejszych latach życia.

W pobliżu kościołów w mieście Kaduna, w północnej Nigerii, wybuch samochodu-pułapki zabił co najmniej 38 osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Eksplozja uszkodziła też same kościoły, w których przebywali uczestniczący w wielkanocnych nabożeństwach wierni. Z kolei w miejscowości Adamgbe, w środkowej Nigerii, po długotrwałych opadach deszczu i ataku burzy, kościół zawalił się samoistnie, grzebiąc co najmniej 22 osoby, ponad 30 odniosło rany.

Nicolas Sarkozy w wywiadzie opublikowanym w "Le Journal du dimanche" deklaruje przekonanie w zwycięstwo w wyborach prezydenckich. - Czuję wznoszącą falę - powiedział prezydent i zaproponował zorganizowanie dwóch telewizyjnych debat kandydatów między pierwszą a drugą turą głosowania we Francji.

Policja zatrzymała troje opozycjonistów, którzy w niedzielę próbowali rozbić namiot na Placu Czerwonym, by w ten sposób zażądać odejścia Władimira Putina. Wśród zatrzymanych jest przywódczyni Ruchu w Obronie Lasu Chimkińskiego Jewgienia Czyrikowa.

Obalony w marcu przez juntę wojskową prezydent Mali Amadou Toumani Touri, który pozostawał dotąd w ukryciu, podał się w niedzielę oficjalnie do dymisji - poinformował szef dyplomacji Burkina Faso, Yipene Djibril Bassolet.

Nadal trwają poszukiwania 124 pakistańskich żołnierzy i 11 osób cywilnego personelu, których w sobotę zasypała lawina w bazie na lodowcu Siaczen na granicy z Indiami. Blisko 40 godzin po wypadku nadal nie odnaleziono ofiar.

Korea Północna wykonała zaskakujący krok. Kilkudziesięciu zagranicznych dziennikarzy zostało zaproszonych na wyrzutnię, gdzie jest szykowana do startu najnowsza rakieta Unha-3. Koreańczycy pokazali też przedstawicielom mediów satelitę, który ma zostać umieszczony na jej szczycie i centrum kontroli lotów. Ta niezwykła otwartość miała za zadanie przekonać świat, że wystrzelenie rakiety ma rzeczywiście charakter naukowy a nie wojskowy.

Iżmasz, czyli fabryka produkująca "oryginalne" Kałasznikowy została postawiona w stan upadłości przez sąd w rosyjskiej Udmurtii. Zarząd w firmie przejmie komisarz. Fabryka stała się ofiarą swojego sukcesu. Karabinki systemu Kałasznikowa są tak niezawodne, że zapotrzebowanie na nowe egzemplarze ciągle spada. Od lat firma przynosiła straty.

Władze Syrii żądają pisemnych gwarancji, że rebelianci złożą broń i zaprzestaną walk, zanim siły rządowe zawieszą broń i opuszczą miasta, na co zgodził się prezydent Baszar el-Asad. Rebelianci takich gwarancji dać nie chcą, ale zapewniają, że będą przestrzegać zawieszenie broni, które ma zacząć obowiązywać od 10 kwietnia.