Patriarcha potwierdza swój przełomowy krok

Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy przywódca wyznawców prawosławia, uda się do Watykanu na inaugurację pontyfikatu papieża Franciszka. Jego rzecznik oficjalnie potwierdził zamiary duchownego.

"Wielki architekt z małym ego". Japończyk dostał architektonicznego Nobla

- Jest twórcą ponadczasowych budynków, które jednocześnie śmiało wyznaczają nowe trendy w architekturze - tak swój wybór uzasadniło jury, przyznając Nagrodę Pritzkera 72-letniemu Toyo Ito. Japończyk, który od dawna był do niej typowany, to minimalista perfekcyjnie posługujący się najprostszymi bryłami, a prywatnie jeden z najskromniejszych ludzi w branży. "Wielki architekt z małym ego" - mówią o nim.

Pentagon myśli o budowie "metra zagłady"

Amerykańskie wojsko chce przeprowadzić istotną przebudowę swojego arsenału jądrowego. Pod rozwagę ma być brany pomysł zbudowania wielkiej podziemnej sieci kolejowej, którą jeździłyby rakiety międzykontynentalne, chronione w ten sposób przed wrogim uderzeniem. Na prace koncepcyjne zostaną przeznaczone trzy miliony dolarów.

San Francisco zabierze Wałęsie ulicę? Za słowa o gejach

Przedstawiciele władz San Francisco chcą zabrać Lechowi Wałęsie ulicę jego imienia w centrum miasta. Ma to być reakcja na słowa byłego prezydenta na temat homoseksualistów na antenie TVN24. Miejscowi dziennikarze zwracają uwagę, że proces zmiany nazwy ulicy trwa latami i imię Wałęsy jeszcze długo będzie na murach.

Poręczenie ambasadora złamane. Indie w ostrym starciu z Włochami

Indyjski Sąd Najwyższy oznajmił, że ambasadorowi Włoch w Indiach nie przysługuje już immunitet. Dyplomata poręczył za dwóch włoskich żołnierzy, którzy przypadkowo zabili na morzu indyjskich rybaków, biorąc ich za piratów. Włochów wypuszczono z indyjskiego aresztu, aby mogli wrócić do ojczyzny na wybory. Mieli wrócić do Indii, ale złamali słowo.

Twierdza Rzym. Saperzy i snajperzy na inaugurację pontyfikatu

Przed wtorkową inauguracją pontyfikatu papieża Franciszka, w której udział może wziąć nawet kilkaset tysięcy osób, Rzym zamienia się w twierdzę. Od niedzieli do Wiecznego Miasta przyjeżdżają kolejne ze 150 oczekiwanych oficjalnych delegacji państwowych.

Prezydent Cypru walczy o opodatkowanie oszczędności

Prezydent Cypru Nikos Anastassiadis wezwał parlament cypryjski do poparcia podjętej w Brukseli decyzji opodatkowania wszystkich depozytów na wyspie. Zastrzegł jednak, że bez względu na to, jaki będzie wynik głosowania, uzna ten rezultat.

Chiny w pierwszej piątce eksporterów broni

Chiny znalazły się w pierwszej piątce światowych eksporterów broni, przeganiając w tej dziedzinie Wielką Brytanię - wynika z opublikowanego raportu szwedzkiego ośrodka analitycznego SIPRI.

Ashton i Van Rompuy: Z końcem 2014 odejdziemy

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zapowiedzieli podczas weekendu, że nie zamierzają kontynuować pracy w strukturach unijnych, gdy z końcem 2014 roku upłyną ich obecne kadencje.

Obama "resetuje" tarczę, zaskoczony Kreml milczy. Reakcja może być chłodna

Czy to zakończy kryzys i otworzy nowy etap "resetu" w stosunkach USA-Rosja? Praktyczne anulowanie ostatniego planowanego w Europie, w tym w Polsce, etapu tarczy antyrakietowej może otworzyć drogę do współpracy np. w zakresie redukcji arsenałów nuklearnych - pisze "New York Times". Ale Kreml wciąż milczy, a z Moskwy płyną sygnały, że ustępstwa USA są wciąż zbyt małe.

Rosjanie też stracą? Mają w cypryjskich bankach 20 mld euro

Cypryjski parlament rozważa opodatkowanie wszystkich depozytów na wyspie w celu ocalenia kraju przed bankructwem. Opłata ma być ściągnięta nie tylko od Cypryjczyków, lecz także od cudzoziemców, mających konta w cypryjskich bankach. To rozwiązanie może być bolesne dla Rosjan - ci, wedle szacunków, mają w cypryjskich bankach ok. 20 miliardów euro.

Prawosławny patriarcha: Papież Franciszek jest skromny na pokaz

- Skromnym należy być w życiu przed Bogiem, a nie przed ludźmi - oświadczył w niedzielę przywódca Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego Filaret. Skrytykował w ten sposób papieża Franciszka za jego decyzję, by po konklawe pojechać na kolację nie limuzyną, lecz autobusem z innymi kardynałami.

Samochód wyładowany materiałami wybuchowymi. 10 ofiar

Dziesięć osób zginęło, a szesnaście zostało rannych w niedzielę w Basrze na południu Iraku wskutek eksplozji samochodu wyładowanego materiałami wybuchowymi - poinformowała agencja AFP, powołując się na lokalne władze.

Zbiorowy gwałt na Szwajcarce. Przyznało się 5 Hindusów

Pięciu mężczyzn przyznało się do dokonania zbiorowego gwałtu na szwajcarskiej turystce - poinformowała lokalna policja w stanie Madhja Pradeś w środkowych Indiach. Funkcjonariusze poszukują jeszcze dwóch lub trzech gwałcicieli, bo - jak twierdzi kobieta - wykorzystało ją 7-8 mężczyzn.

Trzy dziewczynki zginęły w pożarze w Rosji

Trzy małe dziewczynki zginęły w pożarze domu w regionie Saratowa na rosyjskim Uralu. Czwarta z objawami zaczadzenia i poparzeniami trafiła do szpitala. Nie wiadomo, gdzie byli ich rodzice.

Franciszek "ćwierknął". Także po polsku

Franciszek w niedzielę nie tylko odprawił pierwszą modlitwę Anioł Pański, ale też zadebiutował na Twitterze. Tuż po godz. 12 jego pierwsze słowa w sieci pojawiły się na oficjalnym profilu Stolicy Apostolskiej w tym serwisie społecznościowym.

Polański aresztowany. Nowy dokument o Polaku

"Odkrywa dziwaczne zderzenie polityki, wymiaru sprawiedliwości i mediów" - tak krytycy oceniają film dokumentalny "Roman Polański: Odd Man Out", którego autorka przygląda się sprawie aresztowania reżysera w 2009 roku w Szwajcarii. To kontynuacja wcześniejszego dokumentu Mariny Zenovich "Polański: Ścigany i pożądany", który na nowo nagłośnił sprawę jego oskarżenia o gwałt 13-latki. Właśnie ukazał się zwiastun.

Papież podziękował wiernym za mszę. Każdemu z osobna

Papież Franciszek tuż przed rozpoczęciem mszy w kościele św. Anny w Watykanie wyszedł nieoczekiwanie do wiernych i bardzo serdecznie się z nimi przywitał. Po trwającym niespełna godzinę nabożeństwie opuścił świątynię jako pierwszy i osobiście podziękował za przybycie każdemu z uczestników. Wzruszające sceny trwały ponad pół godziny.

Fenomen Gaucka. Krytykuje Niemców, jest najpopularniejszy

Wystarczył rok, by urząd prezydenta odzyskał dawny blask. Funkcja głowy państwa, uznawana w Niemczech jeszcze niedawno za niepotrzebną, po dwóch niespodziewanych dymisjach Horsta Koehlera i Christiana Wulffa, teraz za sprawą Joachima Gaucka przeżywa swoisty "renesans". Prezydent udziela się wszędzie, głośno krytykuje obywateli za ich podejście do życia w demokracji, a i tak w sondażach prezentuje się świetnie.