Powstańcy ostrzelali konwój Asada? Reżim dementuje

Syryjscy opozycjoniści poinformowali w czwartek, że ostrzelali konwój pojazdów z prezydentem Baszarem el-Asadem. Syryjska telewizja państwowa pokazała potem jednak, jak prezydent modli się w jednym z meczetów w Damaszku z okazji końca ramadanu. Informacji o ataku nie potwierdzają także źródła rządowe.

"Obama musiał odwołać wizytę, by nie dać satysfakcji Putinowi"

Prezydent USA zbojkotował spotkanie ze swoim odpowiednikiem w Rosji, ale nie zbojkotował szczytu G20, na którym obaj politycy się spotkają - wskazuje Jacek Mojkowski z dwutygodnika "Forum". - Obama musiał odwołać wizytę w Moskwie, nie chciał dać satysfakcji Putinowi, bo w istocie rzeczy to Putin miałby satysfakcję, podejmując Obamę - dodał dziennikarz.

Egipt "bardzo niestabilny". UE i USA dają "praktyczne rady"

Sytuacja w Egipcie jest wciąż niestabilna i niesie ze sobą ryzyko dalszego rozlewu krwi - oświadczyli szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton i sekretarz stanu USA John Kerry. Ich zdaniem, siłom politycznym nie udało się przełamać niebezpiecznego impasu.

ONZ: Al-Kaida słabnie, liderzy wciąż groźni. Obama: Nie damy się sterroryzować

Zagrożenie ze strony Al-Kaidy, jako "globalnej organizacji terrorystycznej" osłabło, natomiast groźne pozostają osoby i grupy luźno powiązane z Al-Kaidą, ponieważ rozwijają się pod względem taktyki i technologii - głosi raport ekspertów ONZ. Jednak to właśnie z obawy o atak terrorystyczny, Holandia, jako kolejny kraj, zdecydowała się ewakuować z Jemenu swój personel dyplomatyczny.

Pięć lat od pięciodniowej wojny

Dokładnie pięć lat temu w nocy z 7 na 8 sierpnia wybuchła wojna gruzińsko-rosyjska o kontrolę nad Osetią Płd. Pomimo zmiany rządu w Tbilisi na bardziej otwarty w stosunkach z Moskwą, oba kraje są dalekie od wznowienia stosunków dyplomatycznych i pełnej normalizacji relacji dwustronnych.

Arabska marchewka dla Rosji. Kontrakt na broń wart miliardy dolarów

Korzyściami gospodarczymi kusi Rosję Arabia Saudyjska. W zamian chce, by Moskwa wycofała się ze wsparcia dla syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada - podała w środę agencja Reuters, powołując się na źródła na Bliskim Wschodzie i na zachodnich dyplomatów. Arabowie mieli zaproponować m.in. duży kontrakt na broń.

Kryzys polityczny w Pradze trwa. Rząd bez wotum zaufania

Czeski parlament nie udzielił wotum zaufania powołanemu przez prezydenta tymczasowemu rządowi ekspertów pod przywództwem Jirzego Rusnoka. Milosz Zeman powołał na premiera swojego sojusznika politycznego po upadku poprzedniego rządu w wyniku afery korupcyjnej. Od początku sprzeciwiały się temu największe partie.

Sprawca masakry chce dla siebie kary śmierci. Obrona się dystansuje

Proces majora Nidala Hasana, oskarżonego o zamordowanie 13 innych żołnierzy wojska USA w Fort Hood w Teksasie, został wstrzymany. Sędzia musi się "zastanowić" nad tym co wydarzyło się w środę na sali sądowej. Pomocniczy obrońcy oskarżonego stwierdzili, że stara się on otrzymać karę śmierci, wobec czego chcą być zwolnieni z obowiązku współpracy z nim.

Pożar lotniska "to nie zamach". Chaos w Nairobi dotknął też Polaków

Nie ma śladów wskazujących na to, że był to zamach terrorystyczny - podają kenijskie władze. Wielki pożar lotniska w Nairobi sparaliżował jego działanie i poważnie zdezorganizował loty nad Afryką Wschodnią. Według najnowszych danych, nikt nie ucierpiał. Problemy z wylotem z Kenii mają teraz między innymi Polacy.

"Szok". Ambasada reaguje po utonięciach Polaków w Holandii

Informacja o pięciu Polakach, którzy utopili się w ubiegły weekend w Holandii, wstrząsnęła opinią publiczną w tym kraju. Zareagowała też polska ambasada. - Wraz z ratownikami chcemy rozpocząć kampanię, aby poinformować o tym, jak zachowywać się w wodzie - powiedział we wtorek Janusz Wołosz z ambasady RP w Hadze.

Najbardziej nieprzyjazne miasto świata jest w USA

Amerykańskie Newark to najmniej przyjazne miasto na świecie - uznali czytelnicy magazynu podróżniczego "Condé Nast Traveler". Ranking zdominowały Stany Zjednoczone: w dwudziestce znalazło się aż siedem miast, łącznie z Los Angeles. Natomiast wśród najbardziej przyjaznych miast wygrało brazylijskie Florianopolis. Polski nie ma na żadnej z list.

Atomowy okręt podwodny pokonany przez podpalacza. USS Miami trafi na złom

Atomowy uderzeniowy okręt podwodny USS Miami trafi na złom, jako pierwsza w historii jednostka US Navy "pokonana" przez podpalacza. Okręt został poważnie uszkodzony przez pożar, który wybuchł na pokładzie podczas remontu w stoczni. Jak się okazało, ogień podłożył robotnik, który chciał wcześniej wyjść z pracy.

Obama odwołał wizytę w Moskwie. Kreml jest "rozczarowany"

Biały Dom odwołał spotkanie Baracka Obamy i Władimira Putina w Moskwie. Jest to reakcja na udzielenie azylu w Rosji Edwardowi Snowdenowi, co wywołało serię krytycznych sygnałów z Waszyngtonu i ochłodzenie wzajemnych relacji. Kreml określił decyzję Białego Domu jako "rozczarowującą".

"Fiasko" zagranicznej mediacji. Wojsko obwinia islamistów

Urząd prezydenta Egiptu ogłosił fiasko zagranicznej mediacji na rzecz rozwiązania kryzysu politycznego w kraju. Oznajmił przy tym, że konsekwencje obciążą Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się obalony przez wojsko prezydent Mohammed Mursi.

Samolot zderzył się z krową w trakcie lądowania

Samolot tanich indonezyjskich linii lotniczych Lion Air zderzył się z krową i wpadł w poślizg podczas lądowania na północy Indonezji. Maszyna ze 110 pasażerami na pokładzie zatrzymała się poza pasem startowym. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń, skończyło się na drobnych zwichnięciach.

Rosja odciąga Gruzję od NATO. Miedwiediew przemówił pierwszy raz po wojnie

- Powstanie na długi czas źródło napięcia między naszymi krajami - ostrzegł Gruzję przed przystąpieniem do NATO premier Rosji. Smaczku dodaje, że Dmitrij Miedwiediew wygłosił te słowa w pierwszym wywiadzie dla gruzińskiej telewizji od czasów wojny z 2008 roku. Szef rosyjskiego rządu dodał, że obecność krajów bałtyckich w Sojuszu Północnoatlantyckim również nie jest pożądana.