Premier: Irlandia przezwycięża kryzys

Wobec poprawiającej się sytuacji gospodarczej Irlandia może do połowy grudnia br. zrezygnować z pomocy UE i MFW - oświadczył w sobotę premier tego kraju Enda Kenny. Zastrzegł jednak, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia zanim gospodarka w pełni odzyska siły.

Linie lotnicze zgubiły psa. "Zignorujemy to"

Linie lotnicze Air Canada mają nie lada problem. Nie dość, że zgubiły psa, którego miały przewieźć, to jeszcze skompromitowały się błędnie wysłanym e-mialem. Napisały w nim, że "zignorują ten problem".

Korea Północna: piekło, z którego można uciec tylko za pieniądze

Obozy śmierci, w których więźniowie rodzą się i umierają, nie spędzając ani dnia na wolności. Niepełnosprawne dzieci, na których w szpitalu przeprowadza się testy z użyciem broni biologicznej i chemicznej. Ludzie tak ściśle odcięci od informacji o świecie zewnętrznym, że nie mają pojęcia, czym jest np. żyrafa. To tylko pojedyncze fragmenty składające się na obraz Korei Północnej, który wyłania się z rozmowy tvn24.pl z Joanną Hosaniak, wicedyrektor południowokoreańskiej organizacji walczącej o prawa człowieka w kraju rządzonym przez dyktatorską dynastię Kimów.

"Morze Śródziemne stało się cmentarzyskiem"

Po katastrofach statków z imigrantami władze Włoch i Malty, sekretarz generalny ONZ i unijni komisarze apelują o podjęcie wspólnej akcji UE, która zagwarantuje bezpieczeństwo na Morzu Śródziemnym i ureguluje kwestie uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Nie chcą pochować nazisty. "Jego grób to obraza dla miasta"

Diecezja rzymska nie zgodziła się na pogrzeb zmarłego w piątek w stolicy Włoch hitlerowskiego zbrodniarza Ericha Priebke. Wcześniej pochówku odmówiły władze Argentyny, gdzie Priebke ukrywał się po wojnie. Niemiec przed śmiercią odbywał karę dożywocia w areszcie domowym w Rzymie.

W locie był niezrównany i brano go za UFO

To jeden z najbardziej niezwykłych samolotów w historii. Znacząco wyprzedzał swoją epokę i do dzisiaj pozostaje najszybszym odrzutowcem, jaki kiedykolwiek zbudowano. Po upadku ZSRR okazał się być jednak zbyt drogi w utrzymaniu. Samolot SR-71 Blackbird, największe osiągnięcie słynnego konstruktora Kelly’ego Johnsona, ostatni raz wzbił się w powietrze 14 lat temu.

Papież mówi, Watykan prostuje. Słowa Franciszka, które komentuje cały świat

"Nie chciałem być papieżem" – powiedział Franciszek kilka miesięcy po wyborze na biskupa Rzymu. Jednak odkąd nim został, kościoły się wypełniły, a media mówią o "efekcie Franciszka". Papież popularność zawdzięcza bezpośredniemu stylowi bycia, ale też wypowiedziom m.in. o gejach, aborcji czy ubóstwie w Kościele - czasem kontrowersyjnym do tego stopnia, że Watykan musiał się z nich tłumaczyć.

Komandosi pojmali ważnego taliba. Zajmował się PR-em

Amerykańskie wojsko złapało jednego z najwyższych rangą członków ruchu pakistańskich talibów. Latif Mehsud był zastępcą przywódcy ugrupowania Tehrik-e-Taliban z Pakistanu. Był dobrze znany dziennikarzom, bowiem pełnił funkcję nieformalnego rzecznika prasowego grupy.

Na czas szczytu klimatycznego wrócą kontrole na polskich granicach strefy Schengen?

MSW chce w listopadzie tymczasowo przywrócić kontrole na granicach wewnętrznych strefy Schengen, czyli Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Resort uzasadnia to koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa podczas szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie. Zapewnia jednak, że podróżni nie odczują z tego powodu żadnych ograniczeń.

Kneset chce się zebrać w Polsce. Historyczne wydarzenie w Auschwitz?

Kneset chce zorganizować w Polsce największą zagraniczną sesję w historii. Styczniowa, 69. rocznica wyzwolenia utworzonego przez Niemców nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, stałaby się dzięki temu rocznicą wyjątkową. Do Polski chce przyjechać ponad połowa izraelskich posłów i szereg ministrów. Będą im towarzyszyć ocaleli z Holokaustu. Wyjątkowe wydarzenie ma symbolicznie spinać tragedię Holokaustu i "zrodzone z jego popiołów" państwo Izrael, oraz zwracać uwagę na "niepokojący wzrost antysemityzmu" w Europie.

Ocean śmieci

Ma powierzchnię sporego kraju i tworzą ją plastikowe odpadki. "Wielka pacyficzna wyspa śmieci" niepokoi naukowców od wielu lat, a właśnie pojawiły się nowe dowody na jej szkodliwość dla mnóstwa organizmów morskich. Wstrząsające zdjęcia tego, jak nasze śmieci zmieniają życie oceanów.

Kto Kościołowi zabroni?

Oburzenie na katolickiego biskupa w Niemczech. W czasie gdy papież Franciszek zachęca księży i biskupów do ubóstwa, a przynajmniej nie obnoszenia się z bogactwem, biskup z Limburga funduje sobie remont siedziby za kilkadziesiąt milionów euro. A to nie jedyny jego finansowy grzech.

Niebezpieczna kąpiel w morzu

Zwykła kąpiel w morzu w zatoce meksykańskiej zakończyła się dramatyczną walką o życie. Starsza kobieta skaleczyła się na wakacjach i pechowo zaraziła bakterią pochłaniającą tkanki. Amerykanka straciła nogę, ale przeżyła. A dzięki wsparciu rodziny nie zamierza rezygnować z aktywnego trybu życia.

Malala upomina Obamę: Drony napędzają terroryzm

Prezydent USA Barack Obama spotkał się w piątek z Pakistanką Malalą Yousafzai, której działalność na rzecz praw kobiet uczyniła ją celem ataku talibów. Za swoje zasługi nastolatka została wyróżniona przyznawaną przez Parlament Europejski Nagrodą Sacharowa. Znalazła się też wśród kandydatów do pokojowej Nagrody Nobla.

Obama stoczył kolejny bój o budżet. Rozmowy "konstruktywne", ale są "obawy"

Prezydent USA spotkał się w piątek z przedstawicielami Partii Republikańskiej i rozmawiał przez telefon z przewodniczącym Izby Reprezentantów, Johnem Boehnerem na temat budżetowego impasu. To drugie bezpośrednie rozmowy deputowanych opozycji z głową państwa od 1 października, gdy z powodu nieprzyjęcia przez Kongres ustawy budżetowej rozpoczął się częściowy paraliż prac rządu.

Prezydencki doradca: Pokojowy Nobel nie powinien być przyznany

- Spośród tych postaci czy instytucji, które były na giełdzie, to wybór zupełnie salomonowy - skomentował w "Faktach po Faktach" prof. Roman Kuźniar piątkową decyzję Komitetu Noblowskiego o przyznaniu Pokojowej Nagrody OPCW. Przyznał również, że spodziewał się "zupełnie innego werdyktu" i oczekiwał, że Komitet nagrody w tym roku nie przyzna wcale. Doradca prezydenta ds. spraw międzynarodowych powiedział również, że w jego opinii przyznana w czwartek Nagroda Sacharowa powinna była trafić w ręce Edwarda Snowdena.