Wysłannik ONZ Robert Serry postanowił zakończyć w środę misję na Krymie i wyjechać, gdy jego samochód został zatrzymany przez uzbrojonych ludzi - poinformował towarzyszący mu dziennikarz TV ITN. Były też pogłoski o porwaniu Serry'ego, ale ONZ im zaprzeczyła.

Armia izraelska podała w środę, że jej marynarka wojenna przejęła na Morzu Czerwonym statek pod banderą Panamy z kilkudziesięcioma rakietami M302 przeznaczonymi dla bojowników w Strefie Gazy; rakiety były produkcji syryjskiej, a ich dostawę zorganizował Iran.

- Ani pan Putin, ani pan Ławrow, ani pan Szojgu nie rozmawiają z nikim w tej chwili na świecie poważnie, mówiąc, że ci Rosjanie na Krymie to nie są Rosjanie - ocenił w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz. - Im rosną nosy jak u Pinokia - dodał były szef MSZ. Podkreślił również, że parę dni po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Soczi, które miały poprawić wizerunek Rosji, FR pokazała "gębę bandziora, agresora".

Ostre słowa sekretarza generalnego NATO na temat Rosji. Anders Fogh Rasmussen ogłosił w środę pełną rewizję współpracy Sojuszu FR na poziomie cywilnym i wojskowym w związku z wydarzeniami na Ukrainie, zapowiedział też, że zamierza nawiązać bliższą współpracę z Ukrainą - ma spotkać się m.in. z premierem Arsenijem Jaceniukiem.

Nieznane osoby w moro i kamizelkach kuloodpornych, a także przedstawiciele krymskich Kozaków próbowali zablokować przedstawicielkę OBWE ds. wolności prasy Dunję Mijatović w hotelu w Symferopolu - podała agencja Interfax-Ukraina. Misja 35 dyplomatów ma przebywać na Ukrainie od wtorku.

W środę popielcową do włoskich kiosków trafił pierwszy numer magazynu "Il Mio Papa", poświęcony wyłącznie papieżowi Franciszkowi. Jego redaktor naczelny zapewnia, że jego celem nie jest zrobienie z papieża celebryty, ale chęć pomocy w poprawianiu świata. Sam Franciszek, w wywiadzie dla włoskiej gazety powiedział, że nie chce być ani supermenem, ani gwiazdą.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wysłał międzynarodowy list gończy za Dmytrem Jaroszem, liderem skrajnie nacjonalistycznego ukraińskiego ruchu Prawy Sektor - podało w środę radio Echo Moskwy. Wcześniej informowano, że przeciw Jaroszowi wszczęto śledztwo.

Ludzie w nieoznakowanych mundurach blokujący na Krymie ukraińskie obiekty nie mają żadnego związku z rosyjskimi siłami zbrojnymi - zapewnił w środę minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Doniesienia tego rodzaju nazwał on "absolutną bzdurą". Nie potrafił jednak wyjaśnić, dlaczego "samoobrona" jeździ rosyjskimi pojazdami opancerzonymi.

MSW i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozpoczęły operację "Granica". Jej celem jest zablokowanie napływu na Ukrainę rosyjskich ekstremistów - poinformowała Państwowa Służba Pograniczna Ukrainy. Na ukraińsko-rosyjskiej granicy rozmieszczane są dodatkowe oddziały pograniczników, pojawiły się transportery opancerzone.

Władimir Putin "wyciągnął z kapelusza" prośbę o interwencję na Ukrainie, by przekonywać do siebie Rosjan. Zachód nie jest mu tymczasem potrzebny - pisze w środę "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Inne niemieckie media wskazują na "cynizm" prezydenta Rosji, ale też "wściekłość" związaną z ostrą reakcją zwłaszcza Stanów Zjednoczonych na wydarzenia na Krymie. "New York Times" z kolei dał się nabrać na część wypowiedzi Putina i chce, by Biały Dom zrobił krok wstecz.

W największym rosyjskim serwisie społecznościowym VKontakte ogłosiła się grupa osób werbująca "mężczyzn w wieku 18-45 lat, którzy są gotowi jechać na Ukrainę lub już na niej są". Mężczyźni mają zapewniać "moralne wsparcie" rosyjskojęzycznej ludności na południu i wschodzie kraju. "Nie zwracajcie na siebie uwagi i pamiętajcie: jesteście tylko turystami" - daje wskazówki ochotnikom.