Patriarcha moskiewski i całej Rosji Cyryl poświęcił w Lesie Katyńskim cerkiew Zmartwychwstania Chrystusa. Świątynię zbudowano przy wjeździe na teren Zespołu Memorialnego, którego częścią jest Polski Cmentarz Wojenny.

Chińska flota musiała przyznać się do prestiżowej i dyplomatycznej wpadki. Jedna z fregat Chin wpadła na mieliznę obok wysp Spratly, które Filipiny uznają za swoje terytorium. Po dwóch dniach prac Chińczykom udało się uwolnić swoją jednostkę, zanim na miejsce dotarły filipińskie okręty.

Kreml zapowiedział, że Władimir Putin spotka się ze specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej ds. Syrii Kofim Annanem. Tematem rozmów ma być oczywiście sytuacja w ogarniętym wojną domową kraju. Równocześnie Iran zapowiedział, że jest gotów zaprosić do siebie zwaśnione strony i przeprowadzić specjalny szczyt pokojowy.

- Delikatnie rzecz ujmując, list który otrzymaliśmy od pana Kofiego Annana na temat wydarzeń w wiosce Trameseh, nie jest oparty na faktach. Wyraźnie napisano go w pośpiechu - oznajmił rzecznik syryjskiego MSZ Dzihad Makdissi. Tym samym syryjski reżim odrzucił oskarżenia, jakoby przy pomocy ciężkiego uzbrojenia dokonał masakry w wiosce Trameseh, gdzie według opozycji zginęło ponad 200 osób.

Przez ponad dekadę straszył Norwegów. Obawiano się domniemanych materiałów radioaktywnych zalegających na jego pokładzie, czasem z rozerwanych zbiorników wypływała ropa, a rdzewiejące działa "okrętu widmo" celowały w wioskę Sorvaer. Po 18 latach radziecki krążownik Murmańsk rozbity na skałach w północnej Norwegii znika w oczach. Wrak jest w niezwykły sposób rozbierany a wszystko nieustannie dokumentuje kamera.

Władca północnokoreańskiej dyktatury konsekwentnie ociepla swój wizerunek. Kim Dzong-Un po raz kolejny pokazał się na oficjalnym wydarzeniu w towarzystwie anonimowej młodej kobiety, która stała się w ostatnim czasie jego stałą "towarzyszką".

Ponad 30 osób zachorowało w Hiszpanii na legionellozę. Choroba legionistów zabiła już dwie osoby. Jedna osoba została w stanie ciężkim przewieziona do szpitala.

Epidemia cholery na wschodzie Kuby słabnie, a choroba nie rozprzestrzeniła się na inne części wyspy - poinformowały w sobotę władze tego kraju. O przypadkach cholery rząd w Hawanie po raz pierwszy poinformował 3 lipca.

Irańska policja w trosce o moralność obywateli i w ramach walki z "niemuzułmańskim" zachowaniem zamknęła w czasie weekendu kilkadziesiąt kawiarni i restauracji w stolicy - poinformowały media w Teheranie.

Uwolniono Francuza, który został porwany w kwietniu przez uzbrojonych napastników na zachodzie Jemenu - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK), dla którego pracował uprowadzony.

Wciąż jest czas na znalezienie politycznego rozwiązania i uniknięcie wojny domowej w Syrii - oświadczył w wywiadzie telewizyjnym prezydent Francji Francois Hollande. Opowiedział się też za interwencją państw afrykańskich na północy Mali.

Łaczezar Iwanow, jeden z najbardziej kontrowersyjnych deputowanych w bułgarskim parlamencie, jest podejrzewany o plagiat. Miał on przedstawić jako swoje publikacje profesora o takim samym nazwisku w konkursie na docenta Akademii Medycznej.

Szwedzka następczyni tronu, księżniczka Wiktoria, obchodzi 35. urodziny. Świętowała je w letniej rezydencji królewskiej na Olandii. Towarzyszył jej mąż Daniel Westling i córeczka Estelle.

Francja obchodzi swoje święto narodowe. Polami Elizejskimi w Paryżu przemaszerowały tysiące żołnierzy. Defilada odbyła się w cieniu skandalu, jaki wybuchł w prezydenckiej rodzinie w ubiegłym tygodniu.

W pobliżu wyspy Wedge w Australii rekin zaatakował serfującego 24-letniego mężczyznę. Nie udało się go uratować. Do tej pory nie odnaleziono także jego ciała.

Co najmniej 22 osoby zginęły w sobotę rano w samobójczym zamachu na weselu w północnym Afganistanie, rannych jest 40 osób - poinformował rzecznik policji.

Sąd Najwyższy w Lizbonie zadecydował o podziale po połowie kwoty 15 mln euro, wygranej w totolotka przez parę z portugalskiego miasta Barcelos. W trakcie ponad 5-letniego procesu każde z byłych narzeczonych domagało się wypłaty całości nagrody. Co ciekawe, nagroda po 5-letnim procesie zwiększyła się o 1 mln euro odsetek.