Papież przyjmie na audiencji Raula Castro

W niedzielę papież Franciszek przyjmie przywódcę Kuby Raula Castro - poinformował w Watykan. Spotkanie będzie miało ściśle prywatny charakter - wyjaśnił rzecznik ksiądz Federico Lombardi. Audiencja odbędzie się na cztery miesiące przed papieską wizytą na Kubie.

Zabraniają fryzur "homoseksualnych" i "czczących diabła"

Sterczące, długie włosy kojarzące się głównie z subkulturą punków, zostały zabronione w Iranie jako "homoseksualne" i wyrażające uznanie dla działań szatana. Tuż przed nadejściem lata niepożądane jest też skubanie brwi przez mężczyzn, tatuowanie się i korzystanie z solarium.

Francuzi będą mogli łatwiej inwigilować

Izba niższa francuskiego parlamentu uchwaliła kontrowersyjną ustawę, ułatwiającą służbom wywiadowczym zakładanie podsłuchów i stosowanie innych form inwigilacji w celu zapobiegania groźbie ataków terrorystycznych.

Wstydliwa karta historii Danii. Nazistowski zbrodniarz wojenny był chroniony?

70 lat temu brytyjskie oddziały wyzwoliły Danię spod niemieckiej okupacji. Kolejne powojenne rządy w Kopenhadze lubiące podkreślać to, że działania ruchu oporu w tym kraju pozwoliły ocalić prawie wszystkich duńskich Żydów przed Holokaustem, skrywały jednak przez dekady pewną ciemną kartę historii. Tuż po II wojnie światowej Duńczycy, wraz z Brytyjczykami, pozwolili uniknąć stanięcia przed sądem dr. Carlowi Vaernetowi, który przeprowadzał eksperymenty medyczne na homoseksualnych więźniach obozów koncentracyjnych.

Kopali kobietę wśród tłumu ludzi, policja nie reagowała. Tuż obok trwała próba defilady

W poniedziałkowy wieczór na ul. Twerskiej i Placu Czerwonym w Moskwie odbywała się próba defilady wojskowej. Na oczach setek widzów, oglądających przejeżdżające czołgi, trzech młodych mężczyzn pobiło i skopało młodą kobietę. Nikt nie zareagował. Wezwana na miejsce policja była bezradna i przez kilkadziesiąt minut nie potrafiła zatrzymać mężczyzn, którzy grozili pobitej kobiecie śmiercią i odgrażali się, że policjanci poniosą konsekwencje za "nękanie" ich.

Hollande pojechał na Bliski Wschód po miliardy dolarów

Francja prowadzi z Arabią Saudyjską rozmowy w sprawie wartych miliardy euro kontraktów, obejmujących dziedziny od obronności przez lotnictwo cywilne po transport i energię - podały francuskie źródła rządowe. Kontrakty mają być szybko sfinalizowane.

Mer liczy uczniów według wyznania. We Francji zawrzało

We Francji wywołała burzę wypowiedź mera miasta Beziers, który w telewizji przyznał, że prowadzi statystyki uczniów z uwzględnieniem ich religii. Prezydent Francois Hollande oznajmił, że takie praktyki są "sprzeczne z wszelkimi wartościami Republiki". Wszczęto śledztwo.

Wysłannicy papieża "odpuszczą grzech aborcji"

Podczas Roku Świętego, zaczynającego się 8 grudnia, papież Franciszek wyśle do diecezji "misjonarzy miłosierdzia", czyli kapłanów, którzy będą mogli odpuścić grzech aborcji - ogłosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Salvatore Fisichella.

Z kamerą w "miejscu, w którym panuje najbardziej napięta sytuacja na Ziemi"

Z reguły widok na strefę zdemilitaryzowaną leżącą wzdłuż 53. równoleżnika na Półwyspie Koreańskim oferują nagrania wykonane z terytorium Korei Południowej. Jeden z reporterów CNN dostał jednak pozwolenie na przyjrzenie się granicy od północnej strony i został oprowadzony po terenie przez oficera północnokoreańskiej armii.

Polskie napisy na grobie Bandery. "Prowokacja"

Ukraińscy deputowani chcą przenieść prochy Stepana Bandery z Monachium do Kijowa. Powód: nieznani sprawcy ponownie zbezcześcili grób przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Tym razem zostawili na krzyżu polskie napisy. Ukraińskie portale piszą o prowokacji i przypominają, że "w Monachium przebywali rosyjscy motocykliści".

Żołnierz, kolaborant, szpieg. Życie jak scenariusz filmowy

Ruzi Nazar, nazywany przez tureckie media "prawdopodobnie ostatnim szpiegiem i żołnierzem Zimnej Wojny", przez całe życie walczył z system radzieckim i jego dominacją w Azji Środkowej. Zmarł w Turcji 30 kwietnia w wieku 98 lat. Radio Wolna Europa przypomniało jego iście filmową biografię. Filmową tym bardziej, że na kanwie jednej z akcji, w których uczestniczył, powstał oscarowy film "Operacja Argo".

Zarzuty o terroryzm po protestach 1 maja

Sąd w Stambule postawił zarzuty terroryzmu 24 osobom zatrzymanym 1 maja przy próbie przedostania się na plac Taksim, gdzie obowiązuje zakaz demonstracji. Plac ten to tradycyjne miejsce wieców tureckiej lewicy m.in. w Święto Pracy.

Czescy artyści chcą "podarować" Putinowi swojego prezydenta

Dwóch Czechów postanowiło symbolicznie sprezentować głowę swojego państwa prezydentowi Rosji - wysyłając na Kreml list z załączonym zdjęciem prezydenta Czech Milosza Zemana. To ich reakcja na "obrzydzenie", jakie czują w związku z postawą czeskiego polityka w obliczu wojny na Ukrainie.

Z polskiej piekarni w Nepalu nic nie zostało. Można pomóc

Trzęsienie ziemi zniszczyło piekarnię w dolinie Langtang, która powstała ze zbiórek w Polsce oraz dotacji ambasady polskiej w Delhi. Razem z piekarnią zniknęła też część wioski, w której stał budynek. Brakuje jedzenia i namiotów dla 2 tys. ludzi.

"Precz z łapami!". Manifest francuskich dziennikarek

Sprośne uwagi, obmacywanie i natrętne zaproszenia na kolację to praktyki, których dopuszczają się niektórzy francuscy politycy, dowodzące ich "wyuzdanego paternalizmu" i seksizmu - piszą na pierwszej stronie "Liberation" francuskie dziennikarki.