USA nie chcą wysłać Polsce raportu o więzieniach CIA

Stany Zjednoczone ignorują wniosek Polski o przekazanie pełnej wersji raportu Senatu w sprawie działań CIA - donosi agencja Reutera. O udostępnienie dokumentu wystąpiła krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.

Trzy tysiące lat historii niszczone przez bomby

W piątek celem nalotów koalicji dowodzonej przez Arabię Saudyjską walczącej z bojownikami Hutich stało się Stare Miasto w stolicy Jemenu, Sanie. Bomby o potężnej sile spadły na zabudowania trwającej od 3 tys. lat starówki. Wiele z nich - objętych ochroną i wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - runęło.

Coraz mniej Amerykanów uważa wojny w Iraku i Afganistanie za pomyłki

Nieco ponad połowa Amerykanów (51 proc.) uważa interwencję w Iraku z 2003 r. za pomyłkę, a tego samego zdania w przypadku Afganistanu jest 42 proc. obywateli USA. To zdecydowanie mniej niż jeszcze w ubiegłym roku - poinformował Instytut Gallupa po przeprowadzeniu ogólnonarodowego badania za oceanem.

Dzieci zginęły "przez pomyłkę", ale "zgodnie z prawem"

Śmierć czterech palestyńskich chłopców grających w piłkę 16 lipca ubiegłego roku w czasie walk w Strefie Gazy przez izraelskie lotnictwo była "tragiczną pomyłką" - poinformowała izraelska armia, publikując raport ze śledztwa w tej sprawie. Według armii śmierć dzieci wynikła jednak z "błędnego" określenia celu, a nie zaplanowanego, przemyślanego działania, dlatego żaden z żołnierzy i ich dowódców nie zostanie za nią osądzony.

Partia Erdogana pod ścianą. "Koalicje nie trwają długo"

W Turcji po niedzielnych wyborach parlamentarnych rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) rozważa możliwe scenariusze koalicji. Lider AKP, premier Ahmet Davutoglu ostrzegł kierownictwo partii, że do przedterminowych wyborów może dojść "wkrótce".

Po ostrzale z moździerzy Mariupol odcięty od gazu

"W wyniku ostrzału z granatników w rejonie Jasynuwatej w obwodzie donieckim jeden z pocisków trafił w gazociąg Kramatorsk-Donieck" - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Gazu pozbawione są trzy miasta: Wołnowacha, Mariupol i Berdiańsk. Naprawa gazociągu może potrwać kilka dni.

Król Hiszpanii pozbawił swoją siostrę tytułu

Król Hiszpanii Filip VI pozbawił swą starszą siostrę Cristinę de Burbon tytułu księżnej Majorki. Rośnie też presja na przygotowującą się do procesu o oszustwa podatkowe infantkę, by zrzekła się prawa do sukcesji.

Putin widzi Rosję jako "nowoczesny i otwarty" kraj. "Nikomu nie uda się jej przerobić"

Władimir Putin oznajmił, że w Rosji "ideały patriotyzmu są tak głębokie i silne, że nikomu nigdy nie udało się i nie uda się jej przekodować, przerobić na swój ład". - Nas nie można oddzielić, oderwać od naszych korzeni i źródeł - oświadczył, podkreślając, że Rosja jest "nowoczesnym, otwartym i samodzielnym krajem". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Kopacz: papież Franciszek jest wiosną Kościoła

- Ojciec Święty jest wiosną Kościoła. Jestem przekonana, że wiele dobrego jeszcze zrobi – powiedziała w Watykanie premier Ewa Kopacz po spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Szefowa rządu złożyła także kwiaty i modliła się przy grobie św. Jana Pawła II. Rozmowa premier Polski z papieżem Franciszkiem w czasie prywatnej części audiencji trwała pół godziny. To pierwsza wizyta Kopacz w Watykanie od czasu objęcia stanowiska szefowej rządu we wrześniu ubiegłego roku.

Strauss-Kahn uniewinniony ws. "libertyńskich wieczorów"

Sąd uniewinnił byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Strauss-Kahna, który był sądzony za stręczycielstwo. Uznano, że nie ma dość dowodów na to, że kobiety uczestniczące w organizowanych przez niego zabawach były prostytutkami. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Koniec śledztwa ws. podsłuchiwania Merkel

Niemiecka prokuratura federalna poinformowała, że umorzono śledztwo w sprawie rzekomego podsłuchiwania kanclerz Angeli Merkel przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Nie znaleziono dostatecznie mocnych dowodów.

Chińskie rakiety u rebeliantów. Pekin: to nie od nas

Chińskie MSZ zaprzeczyło, jakoby produkowane w Chinach pociski przeciwlotnicze odpalane z ręcznych wyrzutni dostały się w ręce bojowników w Iraku i Syrii. Pekin powołuje się na swe rygorystyczne kontrole eksportu broni. W sieci jest jednak wiele nagrań na których wyraźnie widać rebeliantów z chińskim uzbrojeniem.

Lubitz był przekonany, że ślepnie. Przez pięć lat odwiedził 41 lekarzy

Andreas Lubitz, który najprawdopodobniej z rozmysłem rozbił samolot pasażerski w Alpach, był przekonany że ślepnie i jego świat się „wali”. Seryjnie chodził na konsultacje do lekarzy, którzy stwierdzili, że cierpi z tego powodu na „psychozę”. Szczegóły problemów zdrowotnych Lubitza opisali francuscy śledczy, którzy oficjalnie ogłosili, że postępowanie w sprawie katastrofy traktują jako sprawę kryminalną.

Z przeszczepionym penisem spłodził dziecko

Dziewczyna pierwszego na świecie mężczyzny, któremu z powodzeniem przeszczepiono penisa, zaszła w ciążę. Według lekarzy to dowód na sukces przeszczepu jakiego dokonano u 21-letniego mieszkańca Republiki Południowej Afryki.

Rosja Putina to państwo autorytarne, ale to nie jest neo-ZSRR

Po przyjeździe do Moskwy trudno od razu zorientować się, że Rosja Putina dzisiaj przeżywa trudności gospodarcze lub że znajduje się w pół-izolacji od świata zachodniego. Stolica nadal jest bogata, pełna przepychu, nie tylko nowobogackiego, ale w dobrym guście, elitarnego, wręcz snobistycznego. Jednak krótka rozmowa z myślącymi ludźmi, którzy chcą mówić otwarcie o swoim kraju uzmysławia, jak precyzyjnie rozrasta się ucisk autorytarnego państwa. Jacka Stawiskiego notatki z podróży do Rosji.

Już 11 ofiar MERS. Z dnia na dzień rośnie liczba zarażonych

Już 11 osób zmarło w Korei Południowej na skutek epidemii wirusowego schorzenia dróg oddechowych (MERS). Ostatnia ofiara to 72-letnia kobieta, która zaraziła się wirusem w szpitalu pod Seulem. W piątek resort zdrowia potwierdził kolejne cztery przypadki zarażenia. Oznacza to, że najnowszy bilans potwierdzonych zachorowań wynosi 126 osób.

Awangardowy zespół muzyczny zaproszony do Korei Północnej

Kultowy w kręgach muzyki alternatywnej słoweński zespół "Laibach" wystąpi 29 i 30 sierpnia w Korei Północnej. Grupa została zaproszona na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Półwyspu Koreanskiego spod okupacji japońskiej - poinformowali artyści.

Pentagon chce kupić silniki od "kolesi Putina"

Po aneksji Krymu przez Rosję Kongres USA zakazał kupowania kolejnych rosyjskich silników rakietowych wykorzystywanych w wojskowych misjach kosmicznych. Pentagon chce ten zakaz rozluźnić, czemu sprzeciwia się szef senackiej komisji sił zbrojnych John McCain.

Zaginęło ciało szefa dyplomacji Husajna. W drodze na pogrzeb

Ciało Tarika Aziza, byłego szefa irackiej dyplomacji za rządów Saddama Husajna, zaginęło na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie, gdy było przewożone na pogrzeb do Jordanii - poinformowała córka jednego z najbliższych współpracowników byłego dyktatora Iraku.

Im bardziej odrażająca zbrodnia, tym mocniej go kochają. Hybristofilki

Żadna kara nie jest straszna tym kobietom - żonom, partnerkom i dziewczynom zbrodniarzy. Okazało się, że w ucieczce dwóch morderców z więzienia w Stanach Zjednoczonych miała pomagać zakochana pracownica placówki. Obława na więźniów trwa, a kobieta tłumaczy się śledczym, że choć o ucieczce wiedziała, w ostatniej chwili postanowiła w niej nie pomagać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 Biznes i Świat.