"Chcieliśmy, aby wróciły do morza"


Prawie dwa dni walczono o życie orek, które utkwiły na plaży w Argentynie.

Grupa orek ugrzęzła w czasie odpływu na plaży Mar del Plata, w prowincji Buenos Aires. Ekipa ratunkowa, składająca się z pracowników argentyńskiej marynarki wojennej, wolontariuszy i przedstawicieli Marine World Foundation pomagała ssakom wrócić na otwarte wody.

Walka o orki

Akcja ratunkowa rozpoczęła się w piątek (24 sierpnia) i była kontynuowana następnego dnia - w sobotę (25 sierpnia). Zwierzęta udało się uratować i powróciły do morza.

- Widzieliśmy, że z każdą kolejną próbą było coraz trudniej. Ale byliśmy bardzo uparci i wytrwali. Chcieliśmy, aby orki wróciły do morza. Brak mi słów, żeby wyrazić co czuję. To było marzenie, które się spełniło. Coś niewiarygodnego - powiedziała Florencia Speciale, szefowa Departamentu Zwierząt Morskich (Marine World Department).

Orki dotarły do ​​wybrzeża popularnych plażowych miasteczek, między innymi: Mar de Ajo, Mar del Plata i Villa Gesell.

Biologia gatunku

Orki to najwięksi przedstawiciele rodziny delfinowatych (Delphinidae). Posiadają silnie rozwiniętą płetwę grzbietową, która u samców może nawet dochodzić do 1,8 metra długości. Wyróżnia te ssaki morskie szczególne ubarwienie ciała, z czego są najbardziej znane i rozpoznawalne. Mają czarny grzbiet i kontrastowo śnieżnobiały spód ciała. Za oczami mają również białe plamy (po jednej za każdym okiem).

Długość ciała dorosłych samców dochodzi do 6,7-9,8 m, natomiast samic do 5,7-8,5 m. Ich masa ciała wynosi od 4 do 9 ton w przypadku samców oraz 2,6-5,5 ton u samic.

Orki poruszają się w wodzie bardzo zwinnie i szybko, osiągając prędkość do 60 kilometrów na godzinę.

Autor: anw/rp / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach dojdzie do sporej zmiany w pogodzie. Gorące powietrze stopniowo będzie opuszczać Polskę i zrobi się dużo chłodniej. Termometry pokażą czasami tylko 17 stopni Celsjusza. Oprócz ochłodzenia wrócą do naszego kraju dawno nie widziane opady deszczu. Miejscami mogą być ulewne.

Potężne przetasowanie w pogodzie. Nadciągają ulewy

Potężne przetasowanie w pogodzie. Nadciągają ulewy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w ostatnich dniach, mimo początku września, jest prawdziwie letnia. W sobotę wartości na termometrach w naszym kraju mają być wyjątkowe w skali całej Europy. Jak wynika z prognoz, temperatura ma być wyższa od normy z wielolecia nawet o 12 stopni. - Coś takiego zdarza się bardzo rzadko - mówił Tomasz Wasilewski, prezenter i synoptyk tvnmeteo.pl.

Gigantyczna anomalia temperatury. "Coś niezwykłego stanie się w sobotę w Polsce"

Gigantyczna anomalia temperatury. "Coś niezwykłego stanie się w sobotę w Polsce"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Początek września jest niezwykle ciepły nie tylko w Polsce. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, nad sporą częścią Europy temperatura jest znacznie wyższa niż zazwyczaj - miesięczne rekordy padły w Norwegii i Szwecji. Wysokie wartości idą jednak w parze z niewielkimi opadami.

Polska jak pustynia, w Europie padają rekordy. "Absolutnie nieprawdopodobne i kuriozalne"

Polska jak pustynia, w Europie padają rekordy. "Absolutnie nieprawdopodobne i kuriozalne"

Źródło:
TVN24, PAP, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W większości Polski weekend upłynie pod znakiem upału, który utrzyma się także na początku przyszłego tygodnia. W części kraju obowiązują pomarańczowe alarmy.

Ostrzeżenia IMGW. Jest gorąco i tak pozostanie

Ostrzeżenia IMGW. Jest gorąco i tak pozostanie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pożary szaleją w Kalifornii. W czwartek najtrudniejsza była walka z ogniem w środkowej i południowej części stanu, gdzie płomienie podsycał silny wiatr. W niektórych miejscach ogłoszono stan gotowości do ewakuacji. 

Od miesięcy walczą z ogniem. "Tam jest 110 stopni, to może wyczerpać każdego"

Od miesięcy walczą z ogniem. "Tam jest 110 stopni, to może wyczerpać każdego"

Źródło:
Cal Fire, NBC Los Angeles, ABC Fresno

Supertajfun Yagi uderzył w sobotę w wybrzeża Wietnamu. Najsilniejsza burza, jaka w tym roku nawiedziła Azję, przyczyniła się do śmierci 19 osób na Filipinach i chińskiej wyspie Hajnan. Nad miastem Haifong latały zerwane dachy i szyldy reklamowe, porwane przez wiatr sięgający 160 kilometrów na godzinę.

Nad miastem latały dachy i billboardy. "Jeden z najpotężniejszych tajfunów dekady"

Nad miastem latały dachy i billboardy. "Jeden z najpotężniejszych tajfunów dekady"

Źródło:
Reuters, Channel News Asia, BBC

Zmniejszenie populacji nietoperzy w Stanach Zjednoczonych mogło przyczynić się do śmierci nawet 1300 niemowląt. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, jest to powiązane z rolą, jaką latające ssaki pełnią w ekosystemach. Wyniki te po raz kolejny udowadniają, jak bliskie więzi łączą populacje ludzi i zwierząt.

Ponad tysiąc dzieci zmarło, ponieważ... zabrakło nietoperzy

Ponad tysiąc dzieci zmarło, ponieważ... zabrakło nietoperzy

Źródło:
PAP, The Guardian

Ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe panuje w prawie wszystkich lasach Polski. Według naukowców z IBL i IMGW, niebezpieczeństwo utrzyma się także w kolejnych dniach. Jak przypomnieli eksperci, większość pożarów lasu to wynik ludzkiej nieuwagi.

Lasy "ekstremalnie podatne na zapalenie". Możemy łatwo zapobiec tragedii

Lasy "ekstremalnie podatne na zapalenie". Możemy łatwo zapobiec tragedii

Źródło:
IBL, TVN24, IMGW-CMM

Świtowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) przygotowała coroczny raport "Air Quality and Climate Bulletin", analizujący stan klimatu i jakości powietrza na naszej planecie. Naukowcy zwracają w nim uwagę na mechanizm błędnego koła zmian klimatycznych, pożarów lasów oraz zanieczyszczenia powietrza. Zagrożenia te coraz bardziej negatywnie wpływają na zdrowie ludzi.

Dusimy się "szkodliwą mieszanką chemikaliów". Ziemia wpadła w błędne koło

Dusimy się "szkodliwą mieszanką chemikaliów". Ziemia wpadła w błędne koło

Źródło:
PAP, WMO

Boeing Starliner wylądował w Nowym Meksyku. Kapsuła wróciła z pierwszej misji pusta - problemy techniczne sprawiły, że jej załoga musiała pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci znajdą się na Ziemi dopiero w przyszłym roku.

Starliner wylądował. Wewnątrz były skafandry, ale nie astronauci

Starliner wylądował. Wewnątrz były skafandry, ale nie astronauci

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, NASA, tvnmeteo.pl, AP, Reuters

Pogoda na dziś. Sobota 7.09 będzie słoneczna w całym kraju. Temperatura będzie wyrównana, miejscami w cieniu wzrośnie nawet do 32 stopni Celsjusza. Chwilami może dosyć porywiście wiać.

Pogoda na dziś - sobota 7.09. Przydadzą się okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem

Pogoda na dziś - sobota 7.09. Przydadzą się okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lato 2024 było na Ziemi najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów. To drugi z rzędu taki rekord - poinformowała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S). W skali świata nigdy nie odnotowano również tak ciepłego sierpnia, a według ekspertów jesteśmy na dobrej drodze do tego, by cały ten rok pobił rekord.

To najgorętsze lato w historii. Pędzimy po kolejny rekord

To najgorętsze lato w historii. Pędzimy po kolejny rekord

Źródło:
Copernicus, Reuters

W Norwegii także jest gorąco. W wielu regionach w czwartek termometry pokazały ponad 25 stopni Celsjusza, a były też takie miejsca, gdzie temperatura przekroczyła 30 stopni. Padł rekord ciepła dla września. Mieszkańcy postanowili w aktywny sposób skorzystać z letniej pogody.

Upał dotarł nawet do Norwegii. "Prawdopodobnie padło wiele rekordów"

Upał dotarł nawet do Norwegii. "Prawdopodobnie padło wiele rekordów"

Źródło:
smp.no, TV2

Greckie służby meteorologiczne poinformowały w piątek, że tegoroczne lato w tym kraju było najgorętsze w historii pomiarów meteorologicznych. Dotychczas za rekordowe pod tym względem uznawane było lato 2012 roku.

Takiego lata w Grecji jeszcze nie było

Takiego lata w Grecji jeszcze nie było

Źródło:
PAP, meteo.gr, AFP

- Tempo przyrostu dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w atmosferze z roku na rok rośnie. My nie potrafimy ograniczyć emisji - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując ostatnie doniesienia o rekordach temperatury. Jak podkreślał, "o bardzo wielu rzeczach nie chcemy pamiętać, nie chcemy wiedzieć, zapominamy i niestety będziemy płacić za to coraz więcej".

"Nie chcemy wiedzieć i niestety będziemy płacić za to coraz więcej"

"Nie chcemy wiedzieć i niestety będziemy płacić za to coraz więcej"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pogoda zakłóciła przebieg Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Deszcz przemoczył czerwony dywan, a filmowcy musieli uciekać przed ulewą.

Oberwanie chmury na festiwalu w Wenecji. Trzeba było uciekać z czerwonego dywanu

Oberwanie chmury na festiwalu w Wenecji. Trzeba było uciekać z czerwonego dywanu

Źródło:
Reuters

Strażacy walczą z pożarem lasu w pobliżu stolicy Ekwadoru. Ewakuowano mieszkańców z domów, pod które podeszły płomienie. Akcję gaśniczą utrudniają silne podmuchy wiatru.

"Nie wiedzieliśmy, co robić. Płomienie były wokół nas"

"Nie wiedzieliśmy, co robić. Płomienie były wokół nas"

Źródło:
Reuters

Pomimo że rozpoczęła się meteorologiczna jesień, na termometrach panuje prawdziwe lato. Jak wynika z danych IMGW, od początku września temperatury w naszym kraju są wyższe od normy z wielolecia średnio o pięć stopni Celsjusza. Notowane są też tropikalne noce.

Szokująco gorący początek września. IMGW pokazał mapy, które dają do myślenia

Szokująco gorący początek września. IMGW pokazał mapy, które dają do myślenia

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

U wybrzeży hiszpańskiej wyspy Gran Canaria doszło do wycieku ropy naftowej. Władze zamknęły kilka plaż i ogłosiły stan zagrożenia dla środowiska. Plama ma dwa kilometry długości.

"Skażenie na znaczną skalę" u wybrzeży popularnej wyspy. Zamknięto plaże

"Skażenie na znaczną skalę" u wybrzeży popularnej wyspy. Zamknięto plaże

Źródło:
Reuters

Nad Mediolanem przeszła gwałtowna ulewa. Auta utknęły w zalanych przejazdach podziemnych, kierujących ewakuowali strażacy. Spore utrudnienia występowały na kolei, a także w ruchu metra.

Ulewa zatopiła auta w Mediolanie

Ulewa zatopiła auta w Mediolanie

Źródło:
ENEX, ilmattino.it

Pod stolicą Brazylii przez ostatnie dwa dni szalał pożar, który zniszczył 20 procent powierzchni Narodowego Lasu Brasilii. Strażakom udało się opanować żywioł, który miał zostać wzniecony przez podpalaczy.

Wielki pożar nieopodal stolicy. 20 procent lasu zniknęło z powierzchni Ziemi

Wielki pożar nieopodal stolicy. 20 procent lasu zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters, correiobraziliense.com

Bośnia i Hercegowina zmaga się z ogromną suszą. Najdłuższa rzeka tego kraju - Bośnia - wyschła w wielu miejscach. Sytuację pogarsza brak opadów oraz rekordowa liczba upalnych dni - w stolicy jest największa od ponad 130 lat.

Najdłuższa rzeka w kraju niemal wyschła

Najdłuższa rzeka w kraju niemal wyschła

Źródło:
Reuters, vijesti.ba, tvnmeteo.pl

Po intensywnych opadach deszczu w Turynie i okolicach doszło do gwałtownych powodzi. 50 osób zostało uwięzionych w swoich domach. Jedna osoba zaginęła.

Ulewy we Włoszech. Kilkadziesiąt osób znalazło się w pułapce

Ulewy we Włoszech. Kilkadziesiąt osób znalazło się w pułapce

Źródło:
ANSA, meteoalarm.org

Choć w centralnej Arizonie o tej porze roku zawsze jest upalnie, to 2024 rok pod tym względem się wyróżnia. Od ponad 100 dni w Phoenix, największym mieście i stolicy tego stanu, temperatura utrzymuje się blisko 38 stopni Celsjusza. I to nie jest jedyny rekord.

Piekło na ziemi. Ponad 100 stopni Fahrenheita już od ponad 100 dni

Piekło na ziemi. Ponad 100 stopni Fahrenheita już od ponad 100 dni

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zaatakowana i zabita przez krokodyla, a następnie zjedzona przez rekina - tak potoczyły się losy prehistorycznej krowy morskiej z dzisiejszej Wenezueli. Dramatyczne sceny zostały utrwalone w skamieniałościach.

Ta krowa morska zginęła w dramatycznych okolicznościach. Dowody pomógł znaleźć rolnik

Ta krowa morska zginęła w dramatycznych okolicznościach. Dowody pomógł znaleźć rolnik

Źródło:
PAP, sci.news, The Independent, CNN, eurekaler.org

Mieszkańcy Filipin w środę późnym wieczorem byli świadkami niezwykłego świetlnego spektaklu na niebie. Niedawno odkryta asteroida CAQTDL2, zwana też 2024 RW1, weszła w atmosferę Ziemi, pozostawiając po sobie wyraźny, jasny ślad. Zdarzenie zostało uwiecznione na nagraniu.

Asteroida weszła w ziemską atmosferę. Nagranie

Asteroida weszła w ziemską atmosferę. Nagranie

Źródło:
International Meteor Organization, PAGASA, space.com, Reuters