239 ofiar śmiertelnych zamieszek po zabójstwie piosenkarza

TVN24 | Świat

Autor:
mtom
Źródło:
PAP

"Z powodu niepokojów, które wstrząsnęły regionem życie straciło dziewięciu policjantów, pięciu żołnierzy i 215 cywilów" - ogłosił w państwowej telewizji zastępca komendanta policji etiopskiego regionu Oromia, Mustafa Kedir. Policja w Addis Abebie przekazała wcześniej, że w stolicy zginęło 10 osób. Wszyscy zginęli w manifestacjach i starciach, które wybuchły po zamordowaniu znanego piosenkarza.

W stolicy Etiopii i otaczającym ją regionie Oromia w zeszłym tygodniu doszło do największego wybuchu przemocy od czasu dojścia do władzy w 2018 roku premiera Abiya Ahmeda Alego, który również wywodzi się z grupy etnicznej Oromo - relacjonuje agencja AFP. Rozruchy wywołało zamordowanie popularnego piosenkarza Haacaaluu Hundeessaa, który został zastrzelony przez nieznanych sprawców wieczorem 29 czerwca.

Według policji, część zabitych zginęło podczas tłumienia protestów przez siły bezpieczeństwa, część w starciach między członkami różnych społeczności. Dodano, że doszło również do grabieży i niszczenia własności prywatnej i publicznej.

Mustafa powiedział, że aresztowano ponad 3,5 tys. osób, które wykorzystywały śmierć artysty jako pretekst do przeprowadzania ataków i "niszczenia siłą porządku konstytucyjnego".

Obecne rozruchy pokazują wzrastające w Etiopii napięcia między różnymi grupami etnicznymi i kruchość demokratycznych przemian przeprowadzonych przez premiera Abiy'ego, który w 2019 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Premier dążył do reformy systemu rządów, który wcześniej był bardzo autorytarny, ale czyniąc to otworzył drzwi do przemocy między grupami etnicznymi.

Zamordowany piosenkarz, również wywodzący się z grupy Oroma, chociaż był doceniany przez Etiopczyków różnego pochodzenia, wyrażał przede wszystkim głos swojej grupy etnicznej, który potępiał jej marginalizację ekonomiczną i polityczną. Haacaaluu był też autorem muzyki towarzyszącej protestom, które ostatecznie doprowadziły do rezygnacji poprzedniego premiera i objęcia tego urzędu przez Abiya.

Region Oromia

Autor:mtom

Źródło: PAP