20 mln dol. okupu za zakładników

Aktualizacja:
 
"Wydamy je na broń, łączność i pojazdy do przeprowadzenia jeszcze większej ilości samobójczych ataków"TVN24

Korea Południowa zapłaciła talibom ponad 20 mln dolarów okupu za uwolnienie 19 zakładników. Pieniądze te będą wydane m.in. na broń - powiedział agencji Reutera jeden z przywódców talibów.

- Dostaliśmy od nich (rządu w Seulu) ponad 20 mln dolarów. Wydamy je na broń, łączność i pojazdy do przeprowadzenia jeszcze większej ilości samobójczych ataków" - powiedział jeden z członków Rady Islamskiego Talibanu, na czele której stoi mułła Mohammad Omar.

Uwolnieni w środę i czwartek południowokoreańscy zakładnicy odlecieli w piątek z Afganistanu do Dubaju, skąd mieli udać się do kraju.

Seul zaprzeczał, że zapłacił okup. Zdaniem obserwatorów, takie stanowisko władz Korei Płd. może stanowić groźny precedens, prowadzący do nasilenia się akcji porwań cudzoziemców w Afganistanie.

23 chrześcijańskich wolontariuszy z Korei Południowej zostało uprowadzonych w prowincji Ghazni 19 lipca. Dwaj z nich zostali kilka dni potem zabici przez porywaczy. Nieco później, dwie kobiety zwolniono ze względu na zły stan zdrowia. W ostatnią środę porywacze uwolnili w trzech turach 12 zakładników - 10 kobiet i dwóch mężczyzn, a w czwartek - pozostałą siódemkę - cztery kobiety i trzech mężczyzn.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24