Premium

"Partyjny bełkot to nie informacje". Wrócił napis ze stanu wojennego

Zdjęcie: Jan Kołodziejski/IPN, Filip Czekała/TVN 24 Poznań

Tuż przed stanem wojennym namalowali go działacze Solidarności, teraz napis wrócił w tym samym miejscu, o czym poinformowali poznańscy anarchiści. - Czas zatoczył koło w aktualności tego hasła - mówi Krzysztof Stasiewski, autor oryginalnego hasła z 1981 roku.

Napis "Bełkot partyjny to nie informacje" pojawił się pod wiaduktem na ulicy Nowowiejskiego w Poznaniu w czwartek, dzień po proteście w ramach akcji "Media bez wyboru". Zdjęcie pokazujące hasło wymalowane sprayem opublikowali poznańscy anarchiści z Rozbratu. Ich skłot znajduje się około 100 metrów od tego wiaduktu.

Obok aktualnego zdjęcia zamieścili też fotografię oryginału. "Grudzień '81 vs luty '21" - podpisali.

Malował, bo był dobry w kaligrafii

Autorem napisu z 1981 roku był Krzysztof Stasiewski, wówczas działacz Konfederacji Polski Niepodległej (KPN). - To hasło wymalowałem tuż przed stanem wojennym w ramach ogólnopolskiej akcji Solidarności o dostęp do środków masowego przekazu. Powstał dokładnie 9 grudnia 1981 roku po południu - zaskakuje mnie precyzyjnymi informacjami Stasiewski.

Jak mówi, w latach osiemdziesiątych prowadził notatki, w których zapisywał takie informacje jak ta. - Nie było jeszcze wówczas konspiracji - śmieje się.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam