To był przełom w historii poznańskiej straży pożarnej. Sto lat temu do walki z ogniem dostali oni pierwsze strażackie wozy. Zastąpiły one konne zaprzęgi.
Pierwsze strażackie samochody firmy Daimler-Benz trafiły do Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu pod koniec 1912 r. W ten sposób powstał pierwszy w Polsce zmotoryzowany oddział straży pożarnej, który stacjonował w strażnicy głównej przy ul. Masztalarskiej.
Mercedesy znacznie zwiększyły operatywność straży pożarnej. Licząca około 100 osób poznańska straż miała do dyspozycji wóz osobowy, pojazd z drabiną mechaniczną, samochód gazowy oraz z autopompą.
70 lat bez aut
Dzieje poznańskiej straży pożarnej rozpoczęły się znacznie wcześniej. W 1842 r. grupa mieszkańców utworzyła „Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe w Poznaniu”, w której skład weszło 120 osób podzielonych na 4 kompanie. Pieczę nad towarzystwem sprawowały władze policyjne, a za utrzymanie odpowiadała gmina, która kupowała sprzęt i przydzielała dotacje na jej działalność.
Pierwszą zawodową straż pożarną w Poznaniu utworzono w 1877 r. Do strażnicy przy ul. Wolnica wprowadził się wtedy pierwszy zawodowy zastęp, który składał się z 12 strażaków. Po kolejnych 10 latach komendę przeniesiono do sąsiadującego z dotychczasowym budynkiem obiektu przy ul. Masztalarskiej. Do dziś mieści się tu główna siedziba poznańskich strażaków.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu